Data: 11.11.2018 r.
Stadion: Etihad Stadium

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Laporte, Mendy – Fernandinho, B. Silva, Mahrez (Sane 62'), D. Silva (Foden 90'), Sterling – Aguero (Gundogan 75')

Manchester United: De Gea – Young, Smalling, Lindelof, Shaw – Matić, Herrera (Mata 73'), Fellaini – Lingard (Lukaku 56'), Rashford (Sanchez 73'), Martial

Manchester United przegrał z Manchesterem City 1:3 (0:1) w hicie 12. kolejki Premier League. Czerwone Diabły po raz pierwszy od czterech lat wyjechały z Etihad Stadium z pustymi rękami. The Citizens odjechali lokalnemu rywalowi na 12 punktów w ligowej tabeli.

Jose Mourinho w porównaniu do zwycięskiego starcia z Juventusem musiał dokonać zmian w wyjściowej jedenastce Czerwonych Diabłów. Paul Pogba w Turynie nabawił się drobnej kontuzji i nie zdołał dojść do pełnej sprawności. Jego miejsce zajął Marouane Fellaini. Od pierwszej minuty zagrał także Marcus Rashford, który zastąpił Alexisa Sancheza.

Mecz na Etihad Stadium rozpoczął się od zdecydowanych ataków Manchesteru City. The Citizens długo utrzymywali się przy piłce i cierpliwie czekali na swoje sytuacje. Szybko niecelny strzał oddał zza pola karnego Bernardo Silva.

Zdecydowany napór gospodarzy przyniósł efekt w 12. minucie. Raheem Sterling zagrał piłkę z lewej strony boiska na dalszy słupek. Tam dobrze znalazł się Bernardo, odegrał błyskawicznie do Davida Silvy, a ten z dużym spokojem z szóstego metra pokonał Davida de Geę.

Manchester City chwilę po zdobytym golu jeszcze bardziej podkręcił tempo i szukał kolejnego trafienia. Zatrważająca była przewaga w posiadaniu piłki, która po pierwszym kwadransie wynosiła 86-14% na korzyść The Citizens.

Manchesterowi United powoli udało się opanować nerwy. W 26. minucie goście oddali pierwszy strzał. Wysoką piłkę w pole karne posłał Jesse Lingard, a tam dopadł do niej Chris Smalling. Uderzenie było niecelne.

Czerwonym Diabłom stwarzanie sytuacji przychodziło z dużym trudem, bo zawodnicy Jose Mourinho nie potrafili wymienić kilku składnych podań. Tętno kibiców Manchesteru United dodatkowo podnosiły starty. Zaskakująco często futbolówkę na rzecz rywala oddawał Ander Herrera.

W 39. minucie Manchester United przeprowadził dobrą akcję. Herrera podał prostopadle do Rashforda, ten zagrał do Martiala. Francuz oddał charakterystyczny dla siebie strzał z prawej nogi, ale został w ostatniej chwili zablokowany przez Fernandinho.

Przed przerwą swoją szansę miał także Sergio Aguero. Akcja zaczęła się od straty Herrery, Argentyńczyk wpadł w pole karne Manchesteru United, ale z bliskiej odległości strzelił w boczną siatkę.

Druga połowa zaczęła się fatalnie dla Manchesteru United. Piłkę na środku boiska stracił Jesse Lingard, a szybką kontrę wyprowadził Aguero. Argentyńczyk wymienił podanie z Riyadem Mahrezem, a następnie huknął z ostrego kąta pod poprzeczkę bramki De Gei. The Citizens podwyższyli na 2:0.

W 55. minucie Jose Mourinho zdecydował się na pierwszą zmianę – Romelu Lukaku zmienił Jessego Lingarda. Belg już w pierwszej akcji wywalczył dla Manchesteru United rzut karny. Rozpędzonego Lukaku zahaczył Ederson i sędzia bez wahania wskazał na jedenastkę. Do piłki podszedł Anthony Martial i pewnie pokonał golkipera gospodarzy. Czerwone Diabły złapały kontakt!

Kilka minut po zdobyciu gola było w wykonaniu Manchesteru United naprawdę dobre. Czerwone Diabły nie zdołały jednak stworzyć sobie klarownej sytuacji, a gracze Manchesteru City powoli zaczęli odzyskiwać kontrolę nad meczem. W 65. minucie groźny strzał na bramkę De Gei oddał Fernandinho, ale Hiszpan pewnie złapał piłkę.

W 72. minucie Mourinho dokonał dwóch ostatnich zmian – Mata zastąpił Herrerę, a Sanchez wszedł w miejsce Rashforda. Chwilę później znakomitą sytuację dla Manchesteru City po szybkiej kontrze zmarnował Leroy Sane. Niemiec mógł zrobić z piłką co chciał, a posłał ją w trybuny.

Czerwone Diabły liczyły na jedyną szansę, która pozwoliłaby im wyrównać stan rywalizacji. I mocno się przeliczyły. W 86. minucie derby definitywnie rozstrzygnął İlkay Gündoğan. Manchester City wymienił niezliczoną liczbę podań, piłkę w pole karne posłał Bernardo Silva, tam nie popisała się obrona Manchesteru United, która pozwoliła przyjąć piłkę reprezentantowi Niemiec i z dużym spokojem pokonać De Geę.

Piłkarze Manchesteru United i Jose Mourinho mają teraz sporo czasu na analizę wydarzeń z Etihad Stadium. Kolejne ligowe spotkanie rozegrają dopiero po przerwie na mecze reprezentacji. 24 listopada na Old Trafford przyjedzie Crystal Palace.