Data: 27.08.2022 r.
Stadion: St Mary's Stadium

Southampton: Bazunu – Walker-Peters, Bella-Kotchap, Salisu, Djenepo (Perraud 89') – Lavia, Ward-Prowse – Elyounoussi (S. Armstrong 63'), Aribo (Lyanco 89'), Armstrong (Mara 77'), Adams

Manchester United: De Gea – Dalot, Varane, Martinez, Malacia – McTominay, Eriksen (Fred 90'), Fernandes – Sancho (Ronaldo 67'), Rashford, Elanga (Casemiro 80')

Manchester United pokonał Southampton 1:0 (0:0) w 4. kolejce Premier League. Zwycięskiego gola na St Mary’s Stadium zdobył dla Czerwonych Diabłów Bruno Fernandes.

Erik ten Hag zdecydował się wystawić do gry ten sam skład, który pokonał w poniedziałek Liverpool. Holender liczył na podobne zaangażowanie swoich zawodników, ale wyjazd na południe Anglii nie wyzwolił u zawodników tego samego poziomu motywacji, co Bitwa o Anglię.

Manchester United w sobotnie popołudnie prezentował się solidnie w defensywie, ale w ofensywie był bezzębny. Czerwone Diabły bramce Świętych nie zagrażały często. Najlepszą okazję na otwarcie wyniku spotkania w pierwszej połowie goście mieli w 19. minucie, kiedy to zakotłowało się w szesnastce Southampton. Najpierw na bramkę Gavina Bazunu uderzał Bruno Fernandes, ale został zablokowany. Po chwili piłka spadła na prawej stronie pod nogi Anthony’ego Elangi. Irlandzki bramkarz obronił uderzenie Szweda. Po chwili z dobitką pospieszył Christian Eriksen, ale i on został zablokowany.

Kibice na St Mary’s Stadium przecierali oczy ze zdumienia, że piłka nie wpadła do siatki. Tak emocjonującej akcji do przerwy już nie mieliśmy.

Southampton momentami odgryzało się Manchesterowi United. W 31. minucie to gospodarze mieli dobrą okazję na zdobycie bramki. Święci mieli rzut rożny. Piłkę w szesnastkę Czerwonych Diabłów posłał James Ward-Prowse. Piłkę na szóstym metrze efektownie przyjął Armel Bella-Kotchap, z bliskiej odległości strzelił jednak bardzo niecelnie.

Tuż przed zejściem na przerwę niezłą okazję z rzutu wolnego miał również Bruno Fernandes po tym jak sfaulowany został Scott McTominay. Portugalczyk z 20 metrów przymierzył prosto w mur ustawiony przez graczy Southampton.

Po zmianie stron Manchester United szybko stworzył sobie dogodną sytuację. W 49. minucie do ofensywnej akcji podłączył się Scott McTominay, wpadł w pole karne Southampton, lecz uderzył za lekko, aby zaskoczyć Bazunu.

W 55. minucie Manchester United w końcu dopiął swego. Czerwone Diabły zawiązały bardzo ładną akcję. Jadon Sancho zagrał do Diogo Dalota na prawe skrzydło pod linię końcową, ten idealnym dośrodkowaniem obsłużył Bruno Fernandesa, który na czternastym metrze uderzył piłkę z woleja, wpuścił ją w kozioł i skierował tuż przy słupku. Bramkarz Świętych był bez szans!

Stracony gol sprawił, że Southampton przystąpiło do zdecydowanych ataków na bramkę Manchesteru United i chciało szybko odrobić straty. Czerwone Diabły w defensywie prezentowały się bez zarzutu i odbierały ataki gospodarzy.

W 66. minucie kapitalną interwencją popisał się David de Gea. Hiszpan w wielkim stylu obronił uderzenie głową Joe Aribo. Po chwili z niecelną dobitką pospieszył Kyle Walker-Peters. Erik ten Hag widział, że ataki Southampton przybierają na sile, dlatego zdecydował się na zmianę – Cristiano Ronaldo zastąpił Jadona Sancho.

Manchester United dał się zepchnąć do defensywy i praktycznie nie gościł pod bramką Southampton. W 80. minucie debiut w ekipie Czerwonych Diabłów zanotował Casemiro. Brazylijczyk zastąpił Anthony’ego Elangę.

Piłkarze Erika ten Haga do końca spotkania myśleli już tylko o tym, aby utrzymać korzystny wynik. Southampton napierało, a dwie groźne próby zanotował Sékou Mara. Prowadzenie udało się utrzymać i Manchester United odniósł pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w sezonie 2022/2023 w Premier League.