Data: 12.02.2023 r.
Stadion: Elland Road

Leeds United: Meslier – Ayling, Koch, Woeber, Firpo – McKennie (Greenwood 86'), Adams – Summerville, Harrison (Aaronson 73'), Gnonto – Bamford (Rutter 58')

Manchester United: De Gea – Dalot (Wan-Bissaka 73'), Maguire, Shaw, Malacia (Martinez 61') – Fred, Sabitzer – Rashford (Elanga 90'), Fernandes, Sancho (Garnacho 61') – Weghorst

Manchester United pokonał Leeds United 2:0 (0:0) w 23. kolejce Premier League. Czerwonym Diabłom udało się więc odegrać na odwiecznym rywalu za stratę punktów w środku tygodnia. Bramki na Elland Road zdobyli Marcus Rashford i Alejandro Garnacho.

Erik ten Hag zamieszał lekko wyjściowym składem Manchesteru United w porównaniu do środowego spotkania na Old Trafford. Szansę od pierwszej minuty otrzymali Harry Maguire, Tyrell Malacia i Jadon Sancho. Maguire parę środkowych obrońców stworzył z Lukiem Shawem.

Manchester United nie zaczął meczu na Elland Road dobrze, ale też nie tak tragicznie jak na Old Trafford. W 4. minucie dobrą okazję do otworzenia wyniku spotkania mieli gospodarze. Maximilian Wöber zgrał piłkę spod linii końcowej, David de Gea zdołał odbić futbolówkę na szósty metr, a tam znalazł się Crysencio Summerville. Na szczęście strzał Holendra był bardzo niecelny.

Konstruowanie akcji piłkarzom Erika ten Haga przychodziło z trudem. Pierwszy strzał udało się oddać dopiero w 20. minucie. Bruno Fernandes rozciągnął akcję na prawą stronę do Jadona Sancho. Anglik poczekał na Portugalczyka, zagrał w pole karne na wolne pole, ale strzał Fernandesa po długim rogu był bardzo niecelny.

W kolejnych minutach na Elland Road mieliśmy dużo walki, ale i bardzo dużo niedokładności. Czerwone Diabły tuż przed przerwą miały jeszcze jedną dobrą okazję na objęcie prowadzenia. W doliczonym czasie gry piłkę na połowie Leeds, po błędzie Wöbera, przejął Bruno Fernandes. Portugalczyk wpadł w szesnastkę gospodarzy, uderzył płasko po długim rogu, a skuteczną interwencją popisał się Illan Meslier.

Po zmianie stron na boisko z większą determinacją wyszli piłkarze Leeds United. W 47. minucie groźny strzał na bramkę Davida de Gei oddał Summerville. Dla Czerwonych Diabłów był to sygnał ostrzegawczy.

Kilka minut później Pawie znów zagroziły bramce Manchesteru United. Strzał zza pola karnego oddał Luke Ayling, futbolówka odbiła się od Luke’a Shawa i niewiele brakowało, aby zaskoczyła Davida de Geę. Na szczęście przeleciała obok słupka i wyszła za linię końcową.

W 61. minucie Erik ten Hag zdecydował się na podwójną zmianę – Alejandro Garnacho zastąpił Jadona Sancho, a Lisandro Martinez pojawił się w miejsce Tyrella Malacii. Ze środka obrony na prawą stronę powędrował Luke Shaw.

Kilka minut później w dobry atak Manchesteru United został zaangażowany Garnacho. Argentyńczyk zagrał do Freda, ten oddał do Diogo Dalota, a Portugalczyk zdecydował się na potężny strzał zza pola karnego. Obrońca Czerwonych Diabłów pomylił się nieznacznie – piłka trafiła w poprzeczkę bramki Leeds. Chwilę później goście oddali kolejny strzał, uderzenie Freda nie było już tak dobre.

W 70. minucie bramce De Gei ponownie zagrozili piłkarze Leeds. Sprytny strzał przewrotką, w sporym zamieszaniu po rzucie rożnym, oddał Luke Ayling. Próba była efektowna, ale nie sprawiła większych problemów golkiperowi Manchesteru United.

W 78. minucie Leeds United było blisko objęcia prowadzenia. Błąd pod własnym polem karnym popełnił Luke Shaw, a do futbolówki dopadł Sumerville. Holender uderzył mocno po ziemi, a dobrą interwencję nogami zanotował De Gea.

Bliżej zdobycia bramki wydawało się Leeds, ale w 80. minucie to Manchester United otworzył wynik spotkania! Dobre dośrodkowanie w pole karne gospodarzy posłał Luke Shaw, a akcję na dziesiątym metrze, strzałem głową, zamknął nie kto inny jak Marcus Rashford. Anglik zdobył swoją 21. bramkę w tym sezonie we wszystkich rozgrywkach!

W 85. minucie Manchester United dobił Leeds United! Dobrą piłkę z głębi pola zagrał Wout Weghorst. Futbolówkę na lewym skrzydle otrzymał Alejandro Garnacho i ściął akcję do środka. Argentyńczyk zdecydował się na sprytny strzał w kierunku bliższego słupka i zaskoczył Mesliera. W ten sposób podwyższył na 2:0 i zapewnił Czerwonym Diabłom spokój w końcówce na Elland Road.

W końcówce spotkania piłkę do siatki posłali jeszcze Marcus Rashford i Wout Weghorst, ale zrobili to z pozycji spalonych.