Data: 15.03.2008 r.
Stadion: Pride Park

Derby County: Carroll - Edworthy (Todd 55'), Leacock, Moore, McEveley - Sterjovski (Robert 83'), Savage, Jones, Lewis - Miller, Earnshaw (Villa 77')

Man Utd: Foster - O'Shea, Brown, Vidic, Evra - Park (Saha 63'), Scholes (Carrick 63'), Anderson (Fletcher 73'), Giggs - Ronaldo, Rooney

Przed meczem obie drużyny dzieliła w tabeli przepaść – Derby było ostatnie w tabeli ze stratą 16 punktów do bezpiecznego, 17. miejsca, z kolei United okupowało pozycję wicelidera ze stratą dwóch punktów do Arsenalu. Oznaczało to, że w razie zwycięstwa Czerwone Diabły na co najmniej dwie godziny stałyby się liderami Premiership.

W ekipie gospodarzy oglądaliśmy najsilniejsze zestawienie z Walijczykami – Robbiem Savagem i Robertem Earnshawem oraz Szkotem Kennym Millerem, z kolei Sir Alex Ferguson dał odpocząć m.in. Rio Ferdinandowi, Naniemu i Carlosowi Tevezowi – żaden z nich nie pojawił się nawet na ławce rezerwowych.

Od początku na boisku zarysowała się przewaga gości. Już w 2 minucie po dośrodkowaniu Park Ji-Sunga groźnie główkował Ryan Giggs, jednak na posterunku był dobrze znany wszystkim kibicom United Roy Carroll. Dwie minuty później w dogodnej sytuacji znalazł się Cristiano Ronaldo, jednak w pojedynku sam na sam z Carrollem przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Najlepszą sytuację w pierwszej części meczu na zdobycie gola podopieczni Sir Alexa Fergusona zmarnowali w 12 minucie gry. Z około 10 metrów świetnym, precyzyjnym strzałem w długi róg popisał się Ronaldo, ale piłka trafiła w słupek bramki gospodarzy.

Sześć minut później po raz kolejny atakowały Czerwone Diabły, ale tym razem Ryan Giggs nie umiał opanować piłki po prostopadłym podaniu Wayne’a Rooney’a i później jego strzał był mocno niecelny.

Po początkowym naporze zawodników United, przez następne minuty gra na boisku się wyrównała, a co raz śmielej bramkę Bena Fostera atakowali gospodarze. W 30 minucie oddali pierwszy celny strzał, jednak Robert Earnshaw uderzył w środek bramki i to uderzenie nie sprawiło problemów golkiperowi gości.

W 34 minucie meczu mogło być 1-0 dla United. Ładnym uderzeniem „fałszem” popisał się aktywny w pierwszej części meczu Cristiano Ronaldo, jednak jego strzał znakomicie obronił Roy Carroll.

Niewykorzystane sytuacje omal nie zemściły się na podopiecznych Sir Alexa Fergusona w 38 i 39 minucie. Najpierw świetnym strzałem z woleja popisał się Mile Sterjovski, jednak znakomicie spisał się Foster, a później oko w oko z angielskim bramkarzem stanął Kenny Miller, jednak na szczęście przegrał ten pojedynek.

Do końca pierwszej połowy nic już się nie zmieniło, próbował jeszcze Wayne Rooney, ale jego silny strzał trafił zaledwie w boczną siatkę.

Druga część meczu rozpoczęła się od ataków gospodarzy, jednak niewiele z nich wynikało.

W 55 minucie Cristiano Ronaldo miał trzy (!) okazje do zdobycia gola. Najpierw jego strzał z rzutu wolnego obronił Carroll, a później dwukrotnie mógł zdobyć bramkę głową – najpierw trafił wprost w golkipera rywali, a następnie jego strzał ugrzązł w nogach obrońców Derby.

Cztery minuty później znowu z rzutu wolnego strzelał Ronaldo, tym razem obok słupka.

W 61 minucie Sir Alex Ferguson przeprowadził podwójną zmianę – za Park Ji-Sunga i Paula Scholesa na boisku pojawili się Michael Carrick i Louis Saha.

Derby mogło objąć prowadzenie w 67 minucie, jednak po rykoszecie po strzale Sterjovskiego czujnością wykazał się Ben Foster.

Przez następne minuty rosłą przewaga United, jednak pod bramką brakowało im koncentracji. Na twarzach piłkarzy Czerwonych Diabłów można było zaobserwować co raz większą frustrację.

Jednak nareszcie gościom udało się złamać defensywę Derby. W 76 minucie w pole karne wpadł Wayne Rooney, zagrał piłkę na piąty metra, a stojący tam Cristiano Ronaldo nie miał problemów ze zdobyciem gola. United prowadziło od tego momentu 1-0!

W końcówce United starali się utrzymać dobry rezultat, W 90 minucie po raz kolejny z rzutu wolnego strzelał Ronaldo, ale i tym razem dobrze spisał się Carroll. W trzeciej minucie doliczonego czasu gry Portugalczyk przegrał pojedynek sam na sam z golkiperem gospodarzy.

Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla United, którzy tym samym objęli prowadzenie w tabeli Premiership! Bezwzględnie najlepszy na boisku był Cristiano Ronaldo, który wielokrotnie próbował wpisać się na listę strzelców, aż w końcu udało mu się to w 76 minucie.