Data: 07.04.2018 r.
Stadion: Etihad Stadium

Manchester City: Ederson – Danilo, Kompany, Otamendi, Delph – Fernandinho, Gundogan (Aguero 76'), Bernardo (Jesus 72') – Silva (De Bruyne 72'), Sane, Sterling

Manchester United: De Gea – Valencia, Smalling, Bailly, Young – Matić, Herrera (Lindelof 90'), Pogba – Lingard (McTominay 85'), Lukaku, Sanchez (Rashford 82')

Manchester United w niesamowitych okolicznościach pokonał Manchester City 3:2 (0:2) w 33. kolejce Premier League. Czerwone Diabły w drugiej połowie zdobyły trzy bramki i nie pozwoliły The Citizens zapewnić sobie tytułu mistrza Anglii w derbowym pojedynku.

Spotkanie na Etihad Stadium przez pierwsze minuty nie przypominało derbowego starcia. Manchester City sprawiał wrażenie drużyny wciąż lekko wstrząśniętej po porażce z Liverpoolem, a Manchester United nie rzucił się do zaciekłych ataków, choć wiedział, że porażka oznacza koronację lokalnego rywala na nowego mistrza Anglii. Typowe „badanie rywala” obserwowaliśmy przez pierwszy kwadrans meczu.

The Citizens z każdą kolejną minutą narzucali Manchesterowi United swoje warunki gry. W 22. minucie Davida de Geę postraszył Bernardo Silva, który z bliskiej odległości oddał strzał na bramkę hiszpańskiego bramkarza. Ten wystawił nogę i zablokował futbolówkę.

Trzy minuty później De Gea był już bezradny. Manchester City egzekwował rzut rożny. W szesnastce Vincent Kompany z łatwością urwał się spod opieki Chrisa Smallinga i z pięciu metrów, strzałem głową, dał swojej drużynie prowadzenie.

Gospodarze nie zadowolili się jednym golem i zaczęli sunąć atak za atakiem na bramkę Czerwonych Diabłów. W 30. minucie było już 2:0 dla The Citizens. Akcja zaczęła się od złego wykopu piłki przez De Geę. Raheem Sterling wpadł w pole karne United, podał do Ilkaya Gundogana, ten sprytnym zwodem obrócił się z piłką, zwiódł Nemanję Maticia i strzelił w długi róg bramki De Gei.

Drużyna Pepa Guardioli nie cofnęła się także po drugim golu. Raz po raz przed szesnastką United pojawiał się Sterling. Anglik w pierwszej połowie miał trzy wyborne okazje na podwyższenie rezultatu, ale dwa razy strzelił niecelnie, a raz prosto w De Gę. Manchester United do przerwy nie oddał nawet niecelnego strzału na bramkę Edersona.

Po zmianie stron w grze Manchesteru United coś drgnęło. W 49. minucie na uderzenie z dystansu zdecydował się Paul Pogba. Strzał Francuza był jednak za lekki, aby zaskoczyć bramkarza The Citizens. Gospodarze odpowiedzieli składną akcją, którą strzałem zakończył Gundogan. Pomocnik Obywateli trafił piłką w spojenie bramki De Gei.

W 53. minucie Manchester United złapał kontakt za sprawą Paula Pogby. Z lewej strony w szesnastkę piłkę posłał Sanchez, klatką piersiową zgrał ją Herrera, a Pogba z kilku metrów uderzył nie do obrony dla Edersona.

Czerwone Diabły poszły za ciosem i dwie minuty później wyrównały stan rywalizacji! Akcję na środku boiska zainicjował Pogba. Podał piłkę do Sancheza, ten po chwili posłał ją nad linią obrońców do Francuza, który strzałem głową doprowadził do remisu!

Po drugiej bramce Pogby spotkanie stało się dużo bardziej otwarte. Częściej groźnie atakowali The Citizens, ale Manchester United także się odgryzał. W 69. minucie Sanchez był faulowany około trzydziestu metrów od bramki. Chilijczyk posła piłkę na dalszy słupek, spod opieki obrońców urwał się Chris Smalling i strzałem z woleja z sześciu metrów nie dał szans Edersonowi! Manchester United wrócił na Etihad Stadium z zaświatów!

Czerwone Diabły po objęciu prowadzenia oddały już inicjatywę Manchesterowi City, który raz po raz zapuszczał się pod pole karne De Gei. Obrońcy Czerwonych Diabłów bronili jednak z dużym zaangażowaniem, a przede wszystkim skutecznie. Ofiarne interwencje notował Ashley Young. Manchester United ani myślal już wypuszczać trzech punktów z rąk. W końcówce fenomenalną interwencję zanotował David de Gea, który obronił strzał Sergio Aguero.