Data: 13.11.2022 r.
Stadion: Craven Cottage

Fulham: Leno – Reid, Diop, Ream, Robinson – Cairney (Onomah 90'), Palhinha – Wilson (Daniel James 59'), Pereira, Willian – Vinicius

Manchester United: De Gea – Malacia, Lindelof, Martinez, Shaw – Casemiro, Eriksen – Elanga (McTominay 55'), Fernandes, Rashford – Martial (Garnacho 72')

Manchester United wygrał z Fulham 2:1 (1:0) w 16. kolejce Premier League. Czerwone Diabły na Craven Cottage nie rozegrały wielkiego spotkania, ale cenny komplet punktów w ostatniej akcji meczu dała bramka Alejandro Garnacho!

Erik ten Hag dokonał aż sześciu zmian w wyjściowej jedenastce Manchesteru United w porównaniu do pucharowego starcia z Aston Villą (4:2). Z powodu choroby w kadrze na mecz nie znalazł się Cristiano Ronaldo, a dojść do pełni sił nie zdążyli Jadon Sancho i Antony.

Fulham w sezonie 2022/2023 radzi sobie bardzo dobrze i już pierwsze minuty niedzielnego meczu pokazały, że Manchester United czeka trudna przeprawa. W 5. minucie The Cottagers mieli bardzo dobrą okazję. Strzał z ostrego kąta oddał Carlos Vinícius, piłka odbiła się lekko od Tyrella Malacii, ale dobrą interwencję między słupkami zanotował David de Gea.

Manchester United pierwszą groźną akcję przeprowadził w 9. minucie. Luke Shaw zagrał na obieg do Marcusa Rashforda, ten powinien podać nieco lepszą piłkę do Anthony’ego Martiala. Efekt był taki, że Francuz zdołał oddać strzał na bramkę Bernda Leno, ale za lekki i ułatwił zadanie niemieckiemu bramkarzowi.

W 14. minucie Czerwone Diabły objęły prowadzenie po szybkiej akcji. Anthony Martial wyłożył piłkę do wbiegającego w pole karne Bruno Fernandesa. Portugalczyk zdecydował się na strzał w kierunku dalszego słupka, a wyszło z tego niezłe podanie do zamykającego akcję Christiana Eriksena. Duńczyk zaatakował futbolówkę wślizgiem i strzałem z bliskiej odległości zdobył swojego pierwszego gola dla Manchesteru United.

Fulham chciał szybko odpowiedzieć na trafienie Manchesteru United. Londyńczycy grali bardzo ofensywnie, co przekładało się na liczbę szans pod bramką Davida de Gei. Hiszpan musiał dwukrotnie interweniować po dobrych uderzeniach Harry’ego Wilsona.

Czerwone Diabły spokojnie czekały na swoją szansę i w 30. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Anthony Martial. Francuz dostał podanie od Bruno Fernandesa, wpadł w pole karne Fulham i choć oddał strzał, a piłka przeszła Bernda Leno, to nie wtoczyła się do bramki londyńczyków.

Martial kolejną dobrą okazję miał w 40. minucie. Napastnik Manchesteru United został obsłużony idealnym dośrodkowaniem przez Luke’a Shawa. Francuz oddał strzał głową, lecz piłka poszybowała nad poprzeczką bramki gospodarzy.

Manchester United powinien schodzić na przerwę z wynikiem 2:0. W doliczonym czasie gry świetną szansę miał Christian Eriksen. Piłkę na jedenasty metr wyłożył Bruno Fernandes, Duńczyk nabiegał na futbolówkę, dołożył lewą nogę i strzelił obok bramki.

Czerwone Diabły po zmianie stron szybko miały okazję na podwyższenie prowadzenia. Bruno Fernandes posłał dalekie podanie do Anthony’ego Elangi. Szwed urwał się obrońcom, wyszedł na pozycję strzelecką, trafił prosto w Bernda Leno. Z dobitką pospieszył Marcus Rashford, ale i strzał Anglika został obroniony przez golkipera Fulham.

The Cottagers odpowiedzieli w 52. minucie. Dobre dośrodkowanie w pole karne Czerwonych Diabłów posłał Wilson, na szóstym metrze z piłką świetnie obrócił się Vinicius i oddał strzał z półobrotu. Na drodze do bramki stanął David de Gea! Hiszpan minutę później zanotował kolejną znakomitą interwencję. Tym razem strzał głową z bliskiej odległości oddał Tim Ream, a bramkarz United zanotował instynktowną paradę.

Erik ten Hag widział, że Fulham rozpędza się z każdą akcją. W 55. minucie Holender dokonał pierwszej zmiany – Scott McTominay zastąpił słabo prezentującego się Anthony’ego Elangę. Na prawą stronę powędrował Bruno Fernandes, a Szkot trafił na środek pola.

Manchester United za swoją bierną postawę został skarcony w 62. minucie. Fulham przeprowadził błyskawiczną kontrę po stracie Bruno Fernandesa. Willian przytomnie poczekał na lewej stronie na Cairneya, ten wstrzelił futbolówkę na trzeci metr, a tam dopadł do niej wprowadzony chwilę wcześniej Daniel James. Były skrzydłowy Czerwonych Diabłów zanotował prawdziwe „wejście smoka” i wyrównał stan rywalizacji na Craven Cottage.

Piłkarze Erika ten Haga po stracie gola przeżywali ciężkie chwile. Fulham podkręcił tempo i szukało drugiego trafienia. Czerwone Diabły raz po raz musiały odpierać ataki ambitnie grających londyńczyków. W 72. minucie efektowny strzał przewrotką zanotował Palhinha i tylko dobra interwencja Davida de Gei zapobiegła utracie drugiej bramki przez Manchester United.

Czerwone Diabły nie sprawiały wrażenia zespołu, który za wszelką cenę chce zgarnąć komplet punktów w Londynie. W końcówce spotkania szczęście uśmiechnęło się jednak do Manchesteru United. Wprowadzony z ławki Alejandro Garnacho przeprowadził świetną akcję z Christianem Eriksenem. Argentyńczyk wymienił podanie z Duńczykiem, wpadł w pole karne i strzałem z ostrego kąta pokonał Bernda Leno, zapewniając komplet punktów United!