Stephen Ireland 68'
Data: 15.01.2018 r.

Manchester United: De Gea – Valencia, Jones, Smalling, Shaw - Lingard (Fellaini 80'), Matić, Pogba, Mata (McTominay 82'), Martial (Rashford 80') - Lukaku

Stoke City: Butland - Bauer, Zouma, Martins Indi, Tymon (Wimmer 46') - Allen, Fletcher, Shaqiri, Ireland, Choupo-Moting (Sobhi 60') - Crouch (Diouf 70')

Manchester United pokonał na Old Trafford Stoke City 3:0 po bramkach Antonio Valencii, Anthony’ego Martiala oraz Romelu Lukaku. Podopieczni José Mourinho mają zatem w dorobku pięćdziesiąt ligowych punktów i umocnili się na drugim miejscu w tabeli.

Poniedziałkowe starcie United ze Stoke City stanowiło zwieńczenie 23. kolejki spotkań angielskiej ekstraklasy. Czerwone Diabły chciały wykorzystać potknięcie Chelsea w rywalizacji z Leicester City i umocnić się na drugim miejscu w tabeli.

Do składu drużyny José Mourinho powrócił Antonio Valencia, który zajął miejsce na prawej obronie. W wyjściowej jedenastce gospodarzy nie mogło zabraknąć także świetnie dysponowanego Jessego Lingarda.

Pierwsza interesująca sytuacja miała miejsce w siódmej minucie. Wówczas Anthony Martial runął na murawę w polu karnym Stoke City po starciu z Moritzem Bauerem, jednak Anthony Taylor nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego.

Dwie minuty później swój powrót do gry w barwach Manchesteru United zaznaczył Antonio Valencia. Ekwadorczyk otrzymał podanie od Paula Pogby, przełożył piłkę na lewą nogę i pięknym strzałem w górny róg bramki pokonał Jacka Butlanda.

Goście mogli odpowiedzieć chwilę później, gdy świetnym strzałem przewrotką popisał się Xherdan Shaqiri. Uderzenie Szwajcara złapał David de Gea.

Po utracie gola goście przystąpili do odważniejszych ataków. W 17. minucie spotkania z piłką w polu karnym United znalazł się Stephen Ireland. Uderzenie byłego pomocnika Aston Villi ominęło jednak bramkę Davida de Gei.

Jeszcze przed upływem dwudziestu minut Jesse Lingard został sfaulowany w odległości około dwudziestu metrów od bramki Butlanda. Do futbolówki podszedł Juan Mata, który nie zdołał ominąć strzałem graczy Stoke stojących w murze.

Kontratak The Potters przyniósł niegroźną próbę Erica Maxima Choupo-Motinga.

Dużo niebezpieczniej zrobiło się w 21. minucie. Xherdan Shaqiri przekazał piłkę do Stephena Irelanda, który w doskonałej sytuacji poślizgnął się, w wyniku czego jego uderzenie powiększyło statystykę strzałów niecelnych.

Cztery minuty później rzut wolny dla Stoke City przyniósł spore zamieszanie w polu karnym United. Peter Crouch wygrał powietrzny pojedynek z Davidem de Geą, a strzał do pustej bramki zablokowali obrońcy Czerwonych Diabłów.

W 29. minucie Manchester United wykonywał swój pierwszy w tym meczu rzut rożny. Zakończył się on celnym strzałem Luke’a Shawa.

Pięć minut później Juan Mata mógł obejrzeć żółtą kartkę za próbę wymuszenia rzutu karnego. Taylor oszczędził jednak reprezentanta Hiszpanii.

Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry w pierwszej połowie Paul Pogba błysnął wybornym przerzutem do Shawa. Angielski obrońca zgrał futbolówkę do Anthony’ego Martiala. Francuz spróbował pokonać Butlanda lewą stopą, lecz jego uderzenie zostało zablokowane.

Martial wykazał się większą skutecznością w 38. minucie, kiedy zamienił podanie Paula Pogby na bramkę znakomitym strzałem sprzed pola karnego. Mimo podjętego wysiłku, Jack Butland nie zdołał nawet dotknąć futbolówki.

Anthony Martial jeszcze przed końcem pierwszej części gry spróbował powtórzyć swój wyczyn bramkowy, lecz tym razem zabrakło mu precyzji.

W ostatniej akcji pierwszej połowy najlepszą sytuację dla Stoke City zmarnował Xherdan Shaqiri. Strzał Szwajcara z około 16 metrów świetnie obronił David de Gea.

Na drugą połowę na murawie Old Trafford pojawił się Kevin Wimmer, który zastąpił Josha Tymona.

Trzy minuty po wznowieniu gry niecelnym podaniem zagrożenie pod własną bramką stworzył Kurt Zouma. Futbolówkę na atakowanej połowie przejął Paul Pogba, lecz jego zagranie do Martiala okazało się minimalnie zbyt mocne.

W 54. minucie ładna kombinacyjna akcja United przyniosła celny strzał Romelu Lukaku. Czerwone Diabły nie forsowały tempa gry i starały się kontrolować przebieg boiskowych wydarzeń poprzez precyzyjne rozgrywanie piłki.

Jeszcze przed upływem godziny gry podopieczni José Mourinho powinni powiększyć swoje prowadzenie. Niezłe podanie od Paula Pogby otrzymał Anthony Martial, który zmarnował jednak dogodną sytuację.

Chwilę później doszło do drugiej roszady w szeregach Stoke City. Eric Maxim Choupo-Moting ustąpił miejsca na boisku Ramadanowi Sobhiemu.

W 62. minucie przed doskonałą szansą stanął Juan Mata. Piłka trafiła pod nogi Hiszpana w wyniku kolejnej pomyłki Kurta Zoumy i przechwytu Romelu Lukaku. Były pomocnik Chelsea nie zdołał jednak zmieścić piłki w dolnym rogu bramki Jacka Butlanda.

Niedługo potem żółtą kartę za faul na Darrenie Fletcherze obejrzał Jesse Lingard.

Na uznanie kibiców zasłużył także Luke Shaw, który popisał się efektownym rajdem lewą stroną boiska. Anglik przekazał piłkę do Lingarda, który zgrał ją do Juana Maty. Czerwonym Diabłom znów zabrakło jednak precyzji.

Mata wpakował piłkę do siatki Stoke w 66. minucie, lecz arbiter nie uznał trafienia, gdyż pomocnik United znalazł się na spalonym.

Drugą żółtą kartkę w tym spotkaniu obejrzał Romelu Lukaku, który został upomniany za nerwową reakcję po faulu Bruno Martinsa Indiego.

Do notesu sędziego chwilę potem trafił także Stephen Ireland, który przy linii bocznej wyciął Juana Matę.

W 69. minucie na boisku pojawił się były piłkarz Manchesteru United, Mame Biram Diouf. Swój udział w meczu zakończył Peter Crouch.

Trzy minuty później na listę strzelców wpisał się Romelu Lukaku. Belg przyjął w polu karnym podanie Anthony’ego Martiala, odwrócił się z piłką przy nodze i płaskim strzałem powiększył prowadzenie swojego zespołu.

W ostatnim kwadransie meczu na pierwsze korekty personalne zdecydował się José Mourinho. Marouane Fellaini zmienił Jessego Lingarda, natomiast Marcus Rashford zastąpił Anthony’ego Martiala.

Jako ostatni na murawie zjawił się Scott McTominay, który zajął miejsce Juana Maty.

Niedługo po wejściu na boisko swoją bramkę mógł strzelić Marcus Rashford. Piłkę do wychowanka Manchesteru United dograł Antonio Valencia, jednak sprytne uderzenie piętą Rashforda zatrzymał Jack Butland.

W 86. minucie dwie znakomite szanse zmarnował Diouf. Pierwsze uderzenie Senegalczyka z bliskiej odległości obronił De Gea, natomiast poprawka napastnika Stoke City wylądowała na bocznej siatce.

Swój świetny występ w meczu z The Potters mógł zwieńczyć Paul Pogba, jednak jego strzał z rzutu wolnego poszybował nad poprzeczką.

Anthony Taylor doliczył dwie minuty do drugiej części spotkania, po czym zakończył rywalizację w Teatrze Marzeń.

Podopieczni José Mourinho mają kilka dni na odpoczynek. Ich kolejnym rywalem będzie ekipa Burnley. Spotkanie na Turf Moor zaplanowano na godzinę 16:00 czasu polskiego w sobotę 20 stycznia.