Junior Firpo 77'
Data: 08.02.2023 r.

Manchester United: De Gea – Dalot (Malacia 81'), Varane, Martinez, Shaw – Sabitzer (Lindelof 81'), Fred – Rashford, Fernandes, Garnacho (Pellistri 59') – Weghorst (Sancho 59')

Leeds United: Meslier – Ayling, Koch, Wober, Struijk (Firpo 23') – Adams, McKennie (Greenwood 90') – Sinisterra (Summerville 8'), Harrison (Aaronson 63'), Gnonto (Joseph 90') – Bamford (Rutter 63')

Manchester United zremisował z Leeds United 2:2 (0:1) w zaległym meczu 8. kolejki Premier League. Czerwone Diabły przegrywały z Pawiami już 0:2, ale zdołały uratować remis w starciu przed własną publicznością. Okazja do rewanżu przyjdzie szybko, bo drużyny zmierzą się ze sobą ponownie w niedzielę, tym razem na Elland Road.

Spotkania Manchesteru United z Leeds United nazywane są futbolową Wojną Dwóch Róż, ale gotowi na bitwę w środowy wieczór wyszli jedynie piłkarze gości. Czerwone Diabły zaczęły fatalnie starcie z odwiecznym rywalem i gola straciły już w 1. minucie. Diogo Dalot wpuścił na minę Bruno Fernandesa, ten stracił futbolówkę i na bramkę Davida de Gei ruszyła szybka akcja. Wilfried Gnonto wymienił podanie z Patrickiem Bamfordem, uderzył zza pola karnego w krótki róg i otworzył wynik meczu.

Manchester United długo nie mógł pozbierać się po tym ciosie. Widoczny był brak Casemiro i Christian Eriksena na środku boiska. Marcel Sabitzer do spółki z Fredem nie mogli dojść do porozumienia, a za rozgrywanie piłki momentami brał się Raphael Varane.

W 11. minucie mogło być 2:0 dla Leeds United. Dośrodkowanie na dalszym słupku zamknął Pascal Struijk, a instynktowną obronę po strzale Holendra zanotował David de Gea.

Manchester United bliski wyrównania był kilka minut później. Kapitalne podanie z prawego skrzydła od Bruno Fernandesa otrzymał Alejandro Garnacho. Argentyńczyk dobrze opanował piłkę, uderzył z półwoleja i pomylił się o kilkanaście centymetrów.

W 27. minucie Garnacho znów stanął przed wyborną okazją. Po raz kolejny 18-latka kapitalnym podaniem obsłużył Bruno Fernandes. Rozpędzony Garnacho ograł wychodzącego z bramki Illana Mesliera, przełożył piłkę na prawą nogę, ale lecącą do siatki futbolówkę zablokował Maximilian Wöber.

W kolejnych minutach Czerwone Diabły podkręciły tempo. Dwa strzały w krótkim odstępie oddał Raphael Varane. W 31. minucie potężnym uderzeniem zza szesnastki popisał się Marcel Sabitzer. Austriak pomylił się nieznacznie.

Końcówka pierwszej połowy nie wyglądała już tak dobrze. W doliczonym czasie gry bliski wpakowania Manchesteru United w poważne tarapaty był Diogo Dalot. Portugalczyk zanotował kolejne złe zagranie, a na bramkę ruszył Crysencio Summerville. Holendra tuż przed szesnastką powstrzymał Lisandro Martinez. Gdyby Argentyńczyk interweniował kilkadziesiąt centymetrów dalej, to niewykluczone, że VAR sugerowałby jedenastkę.

Erik ten Hag nie mógł być zadowolony z postawy swoich piłkarzy w pierwszej połowie, ale w przerwie holenderski menadżer nie zdecydował się na zmiany. Czerwone Diabły drugą połowę rozpoczęły równie fatalnie, co pierwszą. W 48. minucie Pawie prowadziły już 2:0. Gnonto zagrał piłkę pod linię końcową do Summerville’a, ten kopnął ją wzdłuż linii bramkowej, a futbolówka niefortunnie odbiła się od Raphaela Varane’a i zaskoczyła Davida de Geę. Gracze United próbowali reklamować rękę Robina Kocha w akcji bramkowej, ale nic nie wskórali. Sytuacja piłkarzy Ten Haga ze złej stała się beznadziejna.

W 59. minucie mieliśmy pierwsze roszady w składzie Manchesteru United – Jadon Sancho zastąpił Wouta Weghorsta, a w miejsce Alejandro Garnacho pojawił się Facundo Pellistri. Urugwajczyk powędrował na prawe skrzydło, a Marcus Rashford został przesunięty na pozycję numer 9.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W polu karnym Leeds o piłkę udanie powalczył Facundo Pellistri i oddał ją na prawe skrzydło do Diogo Dalota. Portugalczyk posłał dobre dośrodkowanie na dwunasty metr, gdzie świetnie wyskoczył Marcus Rashford. Anglik strzałem głową zaskoczył Illana Mesliera i zdobył gola kontaktowego! To zwiastowało wielkie emocje.

W 65. minucie bliscy zdobycia bramki byli gracze Leeds United. Faul przed polem karnym popełnił Fred. Piłkę uderzył wprowadzony chwilę wcześniej Brenden Aaronson, a fatalnie zachował się mur złożony z zawodników Czerwonych Diabłów, który się… rozstąpił. Na szczęście dla gospodarzy piłka po strzale gracza Leeds United trafiła tylko w słupek bramki De Gei.

W 70. minucie Manchester United wyrównał stan rywalizacji! Jadon Sancho zagrał dobrą piłkę do Luke’a Shawa, którego dośrodkowanie spod linii końcowej zostało przyblokowane. Futbolówka spadła jednak pod nogi Sancho, ten oddał sytuacyjny strzał, futbolówka prześlizgnęła się po rękach Mesliera i wpadła do siatki!

W 78. minucie Czerwone Diabły były bliskie objęcia prowadzenia. Dobre dośrodkowanie w pole karne Leeds United posłał Bruno Fernandes, celną główką z sześciu metrów popisał się Raphael Varane, ale kapitalną paradę między słupkami zanotował bramkarz gości.

Manchester United do końcowego gwizdka szukał bramki dającej komplet punktów, ale już jej nie znalazł. Obie drużyny zmierzą się ze sobą w najbliższą niedzielę, tym razem na Elland Road.