Godzina: 16:00
Data: 16.09.2023 r.

Manchester United: Onana – Dalot, Lindelof, Martinez (Wan-Bissaka 85'), Reguilon (Garnacho 85') – Casemiro (Hannibal 64'), McTominay (Pellistri 85') – Fernandes, Eriksen, Rashford – Hojlund (Martial 64')

Brighton & Hove Albion: Steele – Lamptey (Milner 76'), Van Hecke, Dunk, Veltman – Gross, Dahoud (Gilmour 76') – Adingra (Ferguson 84'), Lallana (Fati 63'), Mitoma – Welbeck (Pedro 63')

Manchester United przegrał z Brighton & Hove Albion 1:3 (0:1) w 5. kolejce Premier League. Czerwone Diabły nie wyciągnęły wniosków i nie wróciły silniejsze po reprezentacyjnej przerwie. Zespół Erika ten Haga zanotował trzecią porażkę w obecnych rozgrywkach. To najgorszy ligowy start United od 1989 roku.

Plaga kontuzji i zawieszeń sprawiła, że Erik ten Hag musiał mocno nagimnastykować się, aby zestawić wyjściową jedenastkę. Szansę od pierwszych minut dostał debiutujący w klubie Sergio Reguilon. Pierwszy start w barwach Czerwonych Diabłów zanotował też Rasmus Hojlund.

Początek spotkania na Old Trafford wyglądał obiecująco w wykonaniu Manchesteru United. Piłkarze sprawiali wrażenie zdeterminowanych, aby wrócić na zwycięską ścieżkę. Aktywny w ofensywie był Marcus Rashford. W 6. minucie Anglik wpadł w pole karne Brighton, strzelił z ostrego kąta, a dobrą interwencję w bramce zapisał Jason Steele.

Czerwone Diabły wysoką intensywność ataków utrzymały przez około kwadrans. Później było gorzej, a w 20. minucie prowadzenie objęli piłkarze Mew. Simon Adingra dośrodkował ze skrzydła w pole karne, nad piłką sprytnie przeskoczył Adam Lallana, a futbolówkę do siatki z około dziesięciu metrów posłał Danny Welbeck.

Manchester United próbował szybko wyrównać stan rywalizacji, lecz Brighton grało bardzo mądrze. Czerwone Diabły bliskie szczęścia były w 34. minucie. Piłkę na lewe skrzydło do Marcusa Rashforda przerzucił Casemiro. Anglik podbiegł pod pole karne i strzelił mocno – piłka po drodze odbiła się od Joela Veltmana, następnie od spojenia bramki i wyszła poza linię końcową.

W 40. minucie Manchester United wpakował w końcu piłkę do siatki za sprawą Rasmusa Hojlunda. Duńczyk dostał podanie od Marcusa Rashforda, ładnie się obrócił z futbolówką w polu bramkowym i zaczął cieszyć się z debiutanckiego trafienia w diabelskich barwach. Radość 20-latka szybko zmącił jednak VAR. Okazało się, że Rashford zagrywał piłkę do Hojlunda zza linii końcowej. Zdecydowały centymetry.

Tuż przed przerwą Czerwone Diabły jeszcze raz postraszyły defensywę Brighton. Mocny strzał oddał Marcus Rashford, lecz pomylił się o dobry metr. Skuteczność w ekipie Erika ten Haga pozostawiała wiele do życzenia.

Po zmianie stron Rashford nadal był aktywny, ale miał rozregulowany celownik. W 51. minucie Anglik dostał dobre podanie od Rasmuda Hojlunda. Rashford wpadł w pole karne Brighton i zdecydował się sam zakończyć atak. Strzelił jednak w boczną siatkę.

W 53. minucie Mewy podwyższyły na 2:0 za sprawą Pascala Grossa. Niemiecki pomocnik otrzymał lekkie podanie od Tariqa Lampteya, prostym zwodem ograł Lisandro Martineza i płaskim, ale bardzo mocnym strzałem z dwunastu metrów pokonał Andre Onanę. Sytuacja Czerwonych Diabłów była beznadziejna.

Gra Manchesteru United się nie kleiła i w 64. minucie Erik ten Hag dokonał pierwszych zmian. Anthony Martial zastąpił Rasmusa Hojlunda, a młody Hannibal Mejbri wszedł w miejsce Casemiro. Zejście Duńczyka nie spodobało się kibicom na Old Trafford, którzy głośno buczeli po decyzji holenderskiego menadżera.

W 71. minucie niektórzy kibice zaczęli opuszczać Old Trafford. Piłkarze Brighton wyprowadzili kolejny bramkowy atak. Na lewej stronie boiska mnóstwo miejsca miał Tariq Lamptey, który zagrał dobrą piłkę na piętnasty metr do Joao Pedro, a ten z dużą łatwością pokonał Andre Onanę.

Brighton poczuło się bardzo pewnie i w 73. minucie zapłaciło za to cenę. Na zaskakujące uderzenie zza pola karnego zdecydował się Hannibal Mejbri. Tunezyjczyk efektownym uderzeniem zdobył gola kontaktowego! Było to debiutanckie trafienie Mejbriego w barwach Manchesteru United.

Po bramce Hannibala nie było szaleńczego zrywu w szeregach Czerwonych Diabłów. Gracze Brighton szybko umiejętnie „schłodzili” spotkanie. W końcówce na boisku pojawili się Alejandro Garnacho i Facundo Pellistri, lecz nie byli w stanie odwrócić losów rywalizacji.

Manchester United zanotował najgorszy ligowy start od sezonu 1989/1990, kiedy w pierwszych pięciu kolejkach doznał trzech porażek. W środę mecz z Bayernem Monachium w Lidze Mistrzów.