Data: 23.04.2022 r.
Stadion: Emirates Stadium

Arsenal: Ramsdale – Soares (Tomiyasu 90'), White, Gabriel, Tavares – Elneny, Xhaka – Saka (Holding 74'), Odegaard, Smith Rowe (Martinelli 64') – Nketiah

Manchester United: De Gea – Dalot, Lindelof, Varane, Telles – McTominay, Matić (Lingard 77') – Elanga (Rashford 77'), Fernandes (Mata 83'), Sancho – Ronaldo

Manchester United przegrał z Arsenalem 1:3 (1:2) w 34. kolejce Premier League. Czerwone Diabły po porażce w Londynie mogą zapomnieć o grze w następnej edycji Ligi Mistrzów. W ligowym klasyku emocji nie brakowało – były bramki, uszczypliwości, kontrowersje i zmarnowany rzut karny Bruno Fernandesa.

Ralf Rangnick dokonał pięciu zmian w wyjściowym składzie Manchesteru United. Na ławce rezerwowych posadzony został Harry Maguire, ale już pierwsze minuty pokazały, że problemem w tym sezonie jest cała linia defensywy Czerwonych Diabłów.

Arsenal objął prowadzenie w 3. minucie spotkania. W defensywie Manchesteru United mieliśmy absolutny chaos. Z futbolówką w szesnastce minęli się Raphael Varane i Alex Telles. Strzał na bramkę Davida de Gei oddał Bukayo Saka. Hiszpan strącił uderzenie w kierunku słupka, ale prosto pod nogi Nuno Tavaresa, którego nie upilnował Diogo Dalot.

Manchester United mógł szybko wrócić do gry. Już w 6. minucie Cristiano Ronaldo zagrał kapitalne podanie do Anthony’ego Elangi. Szwed wpadł w szesnastkę Kanonierów, nie zdołał jednak pokonać Aarona Ramsdale’a.

W 11. minucie błąd przy wyprowadzeniu piłki od bramki popełnił Ramsdale. Futbolówkę przejął Scott McTominay i błyskawicznie odegrał ją do Bruno Fernandesa. Portugalczyk za długo zwlekał z oddaniem strzału i piłkę zdołał trącić Gabriel, uniemożliwiając mu wyrównanie wyniku spotkania.

Manchester United dążył do wyrównania i często gościł pod bramką Kanonierów. W 24. minucie goście zawiązali bardzo składną akcję. Piłkę przed szesnastką dostał ostatecznie Diogo Dalot. Portugalczyk huknął zza szesnastki, trafił tylko w poprzeczkę. Chwilę wcześniej mieliśmy dużą kontrowersję – piłkę ręką w polu karnym Arsenalu zagrał Cedric Soares, ale sędzia Craig Pawson tego nie zauważył, a VAR nie zgłosił zastrzeżeń do tej sytuacji.

W 27. minucie piłkę do bramki Manchesteru United wpakował Eddie Nketiah. Młody napastnik Arsenalu krótko cieszył się jednak ze swojego trafienia. W tym przypadku do akcji wkroczył bowiem VAR. Sędzia Craig Pawson po długiej naradzie i analizie wideo uznał, że Kanonierom należy się rzut karny, bo Alex Telles sfaulował Bukayo Sakę. Poszkodowany sam podszedł do jedenastki i pewnym strzałem podwyższył na 2:0.

Manchester United zareagował błyskawicznie. W 34. minucie Czerwone Diabły zdobyły gola kontaktowego. Świetną piłkę w pole karne posłał Nemanja Matić. W szesnastce defensorom Arsenalu znakomicie urwał się Cristiano Ronaldo i na siódmym metrze dołożył nogę do piłki. Ramsdale był bez szans! Dla Portugalczyka był to setny gol w Premier League.

Do końca pierwszej połowy obserwowaliśmy bardzo dobre spotkanie i ataki z obu stron. Na bramkę Kanonierów w doliczonym czasie gry uderzał Alex Telles. Piłka sprawiła trochę kłopotów Ramsdale’owi, ale ostatecznie golkiper Arsenal nie skapitulował. Czujność Davida de Gei sprawdził natomiast Martin Odegaard.

Po zmianie stron pierwszą dogodną okazję stworzyli sobie gracze Arsenalu. W 51. minucie Tavares z dużą łatwością nawinął Diogo Dalota. Gracz Kanonierów włożył dużo siły w uderzenie i mało celności. Efekt był taki, że posłał piłkę na trybuny.

W 57. minucie Manchester United miał wyborną okazję, aby doprowadzić do remisu. Sędzia Craig Pawson wskazał na jedenastkę po tym jak piłkę ręką w szesnastce zagrał Nuno Tavares. Futbolówkę na jedenastym metrze ustawił Bruno Fernandes, zmylił Ramsdale’a, ale trafił w słupek.

Manchester United w kolejnych minutach zaciekle atakował bramkę Kanonierów. W 60. minucie piłkę do bramki londyńczyków wpakował Cristiano Ronaldo. Portugalczyk znalazł się jednak na minimalnym spalonym, co potwierdził VAR.

W 63. minucie Manchester United miał kolejną znakomitą okazję do wyrównania meczu. Ronaldo zagrał na obieg do Dalota, ten wpadł w szesnastkę Arsenalu, strzelił w krótki róg, a kapitalną interwencją popisał się Ramsdale. Bramkarz Kanonierów zdołał strącić futbolówkę na słupek.

Manchester United atakował, ale to Arsenal podwyższył na 3:1. W 71. minucie potężnym uderzeniem zza pola karnego popisał się Granit Xhaka. Szwajcar dostał piłkę po stracie Bruno Fernandesa i włożył w strzał tyle sił, ile tylko miał. Nie dał żadnych szans Davidowi de Gei.

Stracony gol odebrał Manchesterowi United wszelkie nadzieje na korzystny rezultat w północnym Londynie. Czerwone Diabły nie zaprezentowały sportowej złości i do Manchesteru wrócili z pustym bagażem punktowym.