78' Bruno Fernandes
64' Christian Eriksen
82' Marcus Rashford
88' Fred
89' Casemiro
Jack Grealish 60'
Godzina: 13:30
Data: 14.01.2023 r.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Varane, Shaw, Malacia (Martinez 90') – Casemiro (McTominay 90'), Fred – Fernandes, Eriksen (Garnacho 72'), Rashford (Maguire 90') – Martial (Antony 46')

Manchester City: Ederson – Walker, Akanji, Ake, Cancelo – Rodri, De Bruyne, Bernardo – Mahrez, Haaland, Foden (Grealish 57')

Manchester United pokonał Manchester City 2:1 (0:0) w 189. derbach Manchesteru. Czerwone Diabły w cztery minuty odwróciły losy rywalizacji na Old Trafford. Bohaterami sobotniego starcia byli Bruno Fernandes i Marcus Rashford, którzy wpisali się na listę strzelców.

Erik ten Hag zaskoczył wyjściowym składem Manchesteru United i od pierwszej minuty postawił na duet Raphael Varane – Luke Shaw. W podstawowej jedenastce znalazł się też Fred, aby Czerwone Diabły miały większą kontrolę w środkowej strefie. Na skrzydło przesunięty został Bruno Fernandes.

Oczekiwania przed 189. derbami były duże, ale pierwsze minuty sobotniego spotkania pokazały, że kibice muszą nastawić się na derbowe szachy. Manchester City częściej utrzymywał się przy piłce, lecz niewiele z tego wynikało.

Manchester United pierwszą groźną sytuację miał w 11, minucie. Błąd popełnił Bernardo Silva, a na bramkę The Citizens ruszyła szybka akcja. Marcus Rashford zagrał do Christiana Eriksena, ten uruchomił Bruno Fernandesa na skraju pola karnego. Portugalczyk oddał strzał po długim rogu, lecz nie przymierzył celnie.

W szesnastce Czerwonych Diabłów niebezpiecznie zrobiło się w 24. minucie. Piłka spadła pod nogi Erlinga Haalanda, Norweg oddał strzał, ale został zablokowany przez Casemiro. Napastnik The Citizens miał prawo być sfrustrowany, bo praktycznie był poza grą.

Najlepszą sytuację w pierwszej połowie Manchester United miał w 34. minucie. Fernandes długim podaniem wypuścił Rashforda, ten ograł wychodzącego z bramki Edersona i został wypchnięty pod linię końcową. Anglik strzelił z ostrego kąta, a piłkę zablokował Kyle Walker.

Kilka minut później Rashford miał kolejną okazję. Tym razem dostał prostopadłe podanie od Eriksena i wpadł w szesnastkę The Citizens. Ostatni kontakt Anglika z piłką był zły, co uniemożliwiło mu oddanie skutecznego strzału. Ederson wyszedł z tego pojedynku obronną ręką.

Rashford pod koniec pierwszej połowy zaczął sygnalizować problem mięśniowy. W przerwie to jednak nie Anglik opuścił plac gry, a Anthony Martial. Miejsce Francuza zajął Antony.

Po zmianie stron Manchester City podkręcił tempo. Groźnie w polu karnym Manchesteru United było w 54. minucie, kiedy to piłkę na dalszy słupek posłał Kevin De Bruyne. Tam był Erling Haaland, który zdołał zgrać futbolówkę pod nogi Phila Fodena. Anglik został jednak powstrzymany. Czerwone Diabły dostały poważny sygnał ostrzegawczy.

W 60. minucie The Citizens objęli prowadzenie. Riyad Mahrez zagrał świetną piłkę do Kevina De Bruyne w pole karne. Belg spod linii końcowej zagrał przytomnie na dalszy słupek, gdzie akcję zamknął wprowadzony chwilę wcześniej Jack Grealish. Anglik strzałem głową pokonał Davida de Geę.

Zdobyty gol pozwolił The Citizens na grę z większym polotem. Manchester United nie miał pomysłu, jak odpowiedzieć na dobrą grę drużyny Pepa Guardioli. Erik ten Hag szukał impulsu z ławki i w 72. minucie wprowadził Alejandro Garnacho w miejsce Christiana Eriksena.

W 78. minucie Manchester United doprowadził do remisu. Casemiro zagrał prostopadłą piłkę w kierunku Marcusa Rashforda, ten jej jednak nie dotknął. Futbolówkę sprzed linii szesnastu metrów uderzył Bruno Fernandes i doprowadził do remisu. Gracze Manchesteru City domagali się anulowania gola, bo sędzia liniowy uznał, że Marcus Rashford był na pozycji spalonej w momencie podania od Brazylijczyka. VAR sprawdził całą sytuację i uznał, że podstaw do anulowania trafienia Fernandesa nie było. Mieliśmy 1:1, a na Old Trafford zrobiło się głośno!

W 82. minucie Teatr Marzeń znów eksplodował z radości. Kapitalną piłkę do Alejandro Garnacho zagrał Bruno Fernandes. Argentyńczyk wpadł w szesnastkę The Citizens, przytomnie odwrócił się z futbolówką i lewą nogą dograł do Marcusa Rashforda. Anglik z czterech metrów pokonał Edersona, pakując piłkę między nogami brazylijskiego golkipera! Czerwone Diabły objęły prowadzenie!

W końcówce spotkania Manchester City rzucił wszystkie siły do ataku, ale Czerwone Diabły skutecznie odpierały ataki The Citizens. Korzystny wynik udało się utrzymać do końca i 189. derby Manchesteru rozstrzygnęły się na korzyść piłkarzy Erika ten Haga!