Data: 02.04.2023 r.
Stadion: St James' Park

Newcastle United: Pope – Trippier, Schar, Botman, Burn – Longstaff, Guimaraes, Willock (Anderson 84') – Murphy (Gordon 68'), Isak (Wilson 79'), Saint-Maximin (Joelinton 68')

Manchester United: De Gea – Dalot, Varane (Lindelof 82'), Martinez (Pellistri 82'), Shaw – Sabitzer, McTominay (Fred 82') – Antony (Sancho 61'), Fernandes, Rashford – Weghorst (Martial 61')

Manchester United zaprezentował się fatalnie w pierwszym meczu po przerwie na kadrę. Czerwone Diabły przegrały 0:2 (0:1) z Newcastle United w 29. kolejce Premier League. Sroki odrobiły więc stratę punktową w ligowej tabeli do piłkarzy Erika ten Haga.

Erik ten Hag przed spotkaniem na St James’ Park podkreślał, że jego piłkarzy czeka poważne wyzwanie. Już pierwsze minuty spotkania ze Srokami potwierdziły przypuszczenia menadżera Manchesteru United. Piłkarze Eddiego Howe’a narzucili własne warunki gry.

Mecz był toczony w szybkim tempie, a pierwszą groźną okazję obserwowaliśmy w 7. minucie. Dobrą szansę po dośrodkowaniu miał Sean Longstaff, ale uderzył za lekko i jego próbę zablokował Lisandro Martinez.

Manchester United bramce Nicka Pope’a zagroził dopiero w 12. minucie. Scott McTominay agresywnie odebrał piłkę przeciwnikowi i odegrał do Antony’ego. Brazylijczyk podał do Wouta Weghorsta, a Holender strzelił mocno w boczną siatkę Newcastle United.

W 16. minucie kapitalną podwójną paradę zanotował David de Gea. Hiszpański golkiper najpierw odbił uderzenie głową Alexandra Isaka, a następnie obronił dobitkę Joe Willocka. Kibice Srok przecierali oczy z niedowierzania.

Przewaga Newcastle United z minuty na minutę była coraz większa. W 19. minucie Allan Saint-Maximin zakręcił na lewym skrzydle Antonym, dośrodkował do Seana Longstaffa, a ten oddał strzał głową obok bramki Davida de Gei.

Manchester United sporadycznie gościł pod bramką Newcastle United. W 33. minucie goście przeprowadzili składną akcję. Marcus Rashford długim podaniem uruchomił Bruno Fernandesa, ten przerzucił na prawą stronę do Diogo Dalota. Portugalczyk oddał strzał z woleja, a po rykoszecie futbolówka wpadła w ręce Pope’a.

W 37. minucie mieliśmy kontrowersję na St James’ Park. W polu karnym Srok w nogę trafiony został Bruno Fernandes. Portugalczyk upadł na murawę po starciu z Fabianem Schaarem, ale sędzia Stuart Attwell nie zdecydował obejrzeć całego zajścia na przyboiskowym monitorze. Niewykluczone, że Czerwonym Diabłom należała się jedenastka.

Chwilę później akcja przeniosła się pod bramkę Manchesteru United. Potężne uderzenie zza pola karnego oddał Sean Longstaff. Piłka nieznacznie minęła okienko bramki Davida de Gei. W 40. minucie Newcastle United miało kolejną wyborną okazję – tym razem piłkę z lewej strony zagrał Saint-Maximin, a akcję w szesnastce zamknął Joe Willock. Piłkarz Srok zdecydował się na siłowe rozwiązanie i posłał futbolówkę nad poprzeczką.

Manchester United przed przerwą miał jeszcze jedną niezłą sytuację. Piłkę z rzutu rożnego na dalszy słupek posłał Luke Shaw. W szesnastce gospodarze nie upilnowali Antony’ego. Brazylijczyk zdołał oddać strzał z woleja, lecz była to niecelna próba. Na przerwę drużyny zeszły przy stanie 0:0, ale lepsze wrażenie pozostawili po sobie gracze Newcastle United.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. To Sroki były stroną przeważającą. Piłkarze Eddiego Howe’a szukali gola otwierającego wynik spotkania. Ciężkie chwile na prawej stronie przeżywał Diogo Dalot, którym niemiłosiernie kręcił Saint-Maximin. W 56. minucie groźne uderzenie zza pola karnego oddał Fabian Schär. Piłka po strzale Szwajcara o metr minęła bramkę De Gei.

Erik ten Hag nie był zadowolony z gry Czerwonych Diabłów i w 61. minucie zdecydował się na pierwsze zmiany – Anthony Martial wszedł w miejsce Wouta Weghorsta, a Jadon Sancho zastąpił Antony’ego.

W 65. minucie Newcastle United objęło prowadzenie po bardzo składnej akcji. Alexander Isak zagrał na prawą stronę do Bruno Guimaraesa, a ten na dalszym słupku zauważył Allana Saint-Maximina. Francuz przytomnie zgrał futbolówkę wzdłuż linii bramkowej, a akcję strzałem głową z pola bramkowego zamknął Joe Willock. Czerwone Diabły musiały gonić wynik.

Stracony gol nie podziałał mobilizująco na zawodników Ten Haga. W 76. minucie De Gea uratował Manchester United przed stratą drugiej bramki. Hiszpan strącił na poprzeczkę uderzenie Joelintona z bliskiej odległości. Po chwili z błyskawiczną dobitką pospieszył Fabian Schär, trafił jednak tylko w słupek.

W 81. minucie Manchester United przeprowadził w końcu składną akcję. Bruno Fernandes zagrał sprytną piłkę nad linią obrońców do Anthony’ego Martiala. Francuz sprytnym przyjęciem wypracował sobie pozycję strzelecką, uderzył mocno, ale został zablokowany. Po chwili mieliśmy potrójną zmianę w ekipie Czerwonych Diabłów – na placu gry zameldowali się Fred, Victor Lindelof i Facundo Pellistri.

W 88. minucie Newcastle United rozstrzygnęło losy niedzielnej rywalizacji. Gospodarze mieli rzut wolny w narożniku boiska. Świetnym dośrodkowaniem w pole karne popisał się Kieran Trippier, walkę o pozycję z dużą łatwością wygrał Callum Wilson i strzałem głową podwyższył na 2:0.