Data: 09.10.2022 r.
Stadion: Goodison Park

Everton: Pickford – Tarkowski, Coady, Coleman (Garner 75'), Mykołenko – Onana, Gueye (Calvert-Lewin 75'), Iwobi – Gray, Gordon (McNeil 68'), Maupay (Rondon 84')

Manchester United: De Gea – Dalot, Martinez, Lindelof , Shaw – Casemiro, Eriksen (McTominay 82') – Antony (Varane 90'), Fernandes, Rashford – Martial (Ronaldo 29')

Manchester United wrócił na zwycięską ścieżkę w Premier League. Czerwone Diabły w 10. kolejce pokonały Everton (2:1). Cenne trzy punkty na Goodison Park dały bramki Antony’ego i Cristiano Ronaldo.

Erik ten Hag dokonał drobnych korekt w składzie Manchesteru United w porównaniu do ostatniego meczu z Omonią Nikozja w Lidze Europy. Spotkanie od pierwszych minut zaczęli Anthony Martial, Marcus Rashford i Luke Shaw.

Manchester United nie wszedł dobrze w spotkanie na Goodison Park i w 5. minucie stracił gola. Błąd popełnił Casemiro, dla którego był to pierwszy start w Premier League, a na bramkę Czerwonych Diabłów ruszyła błyskawiczna kontra. Pięknym strzałem zza pola karnego popisał się Alex Iwobi i The Toffees objęli prowadzenie.

Piłkarze Erika ten Haga odpowiedzieli dziesięć minut później. Tym razem błąd przytrafił się Amadou Onanie. Bruno Fernandes szybkim podaniem uruchomił Anthony’ego Martiala, ten świetnie zagrał do wychodzącego na czystą pozycję Antony’ego, który strzałem po długim rogu nie dał szans Jordanowi Pickfordowi.

Po zdobytym golu Manchester United odzyskał kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. W pewnym momencie posiadanie piłki Czerwonych Diabłów sięgnęło aż 95%. W 20. minucie Jordana Pickforda postraszył Christian Eriksen. Angielski golkiper w dobrym stylu uderzył uderzenie Duńczyka.

W 28. minucie Erik ten Hag został zmuszony dokonać pierwszej zmiany. Cristiano Ronaldo zastąpił Anthony’ego Martiala. Francuz doznał kontuzji mięśniowej i od razu udał się do szatni.

Manchester United przeważał, ale do udokumentowania przewagi brakowało bramki. W 42. minucie kapitalną okazję na otworzenie konta bramkowego w ekipie Czerwonych Diabłów miał Casemiro. Brazylijczyk został obsłużony idealnym dośrodkowaniem przez Marcusa Rashforda, złożył się efektownie do strzału głową na dziewiątym metrze, lecz nie trafił w bramkę.

Czerwone Diabły dopięły swego tuż przed przerwą. W 44. minucie stratę na własnej połowie zanotował Casemiro, ale błyskawicznie odebrał piłkę spod nóg Alexa Iwobiego. Brazylijczyk zagrał prostopadłe podanie do Cristiano Ronaldo. Rozpędzony Portugalczyk wpadł w pole karne Evertonu, uderzył po krótkim rogu i dał prowadzenie Manchesterowi United. Był to pierwszy gol CR7 w sezonie 2022/2023 w Premier League i 700. trafienie Portugalczyka w rozgrywkach klubowych!

Manchester United po zmianie stron nie atakował z taką intensywnością jak w pierwszej połowie. Efekt był taki, że Czerwone Diabły rzadko gościły pod bramką Jordana Pickforda. Everton podszedł nieco wyżej, ale i David de Gea nie miał dużo pracy.

Piłkarze Erika ten Haga groźny atak przeprowadzili w 74. minucie. Swoją szansę na zdobycie bramki miał Christian Eriksen. Piłkę przed pole karne wycofał Cristiano Ronaldo, Duńczyk uderzył, ile miał tylko sił, lecz posłał futbolówkę nad poprzeczką. Chwilę później sprytny strzał zza szesnastki oddał Marcus Rashford, ale nie trafił w bramkę.

Na kwadrans przed końcem na placu gry pojawił się James Garner. Wychowanek Manchesteru United, który latem został sprzedany do Evertonu, zmienił Seamusa Colemana i po raz pierwszy w karierze miał okazję zagrać przeciwko Czerwonym Diabłom.

W 82. minucie wydawało się, że Manchester United rozstrzygnął losy rywalizacji. Długą piłkę z własnej bramki zagrał David de Gea. Pojedynek główkowy wygrał Cristiano Ronaldo, a z atakiem na bramkę Pickforda ruszył Marcus Rashford. Anglik wpakował piłkę do siatki, lecz choć cieszył się z trafienia, to po chwili poczuł duży zawód. VAR anulował gola Rashforda, bo dopatrzył się zagrania ręką przez Anglika przy przyjęciu piłki. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje.

Everton do samego końca próbował zmienić wynik niedzielnej rywalizacji, ale Manchester United skutecznie odpierał ataki The Toffes. W doliczonym czasie gry kapitalny strzał na bramkę Davida de Gei oddał James Garner. Hiszpański bramkarz zanotował jednak fantastyczną interwencję i uratował komplet punktów swojej drużynie.