10' Lisandro Martinez
33' Casemiro
90' Luke Shaw
-
Godzina: 15:00
Data: 12.03.2023 r.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Varane, Martinez (Maguire 90'), Shaw – Casemiro, Fernandes – Antony (Pellistri 73'), Sancho (Garnacho 73' (Fred 90')), Rashford – Weghorst (McTominay 44')

Southampton: Bazunu – Walker-Peters, Bednarek, Bella-Kotchap, Perraud – Ward-Prowse, Lavia – Walcott (Onuachu 85'), Alcaraz (S. Armstrong 54'), Sulemana (A. Armstrong 76') – Adams (Mara 76')

Manchester United tylko zremisował z Southampton (0:0) w 27. kolejce Premier League. Czerwone Diabły przez ponad godzinę grały na Old Trafford w osłabieniu po czerwonej kartce Casemiro.

Erik ten Hag dokonał dwóch zmian w wyjściowym składzie Manchesteru United w porównaniu do meczu z Realem Betis (4:1). Holender postawił na ofensywne rozwiązanie. Obok Casemiro zagrał Bruno Fernandes, a rola boiskowej dziesiątki przypadła Jadonowi Sancho.

Mecz na Old Trafford rozkręcał się bardzo powoli. Pierwszy celny strzał obserwowaliśmy dopiero w 11. minucie. Na bramkę Davida de Gei uderzył Kyle Walker-Peters, ale hiszpański golkiper nie miał problemów ze złapaniem futbolówki.

Manchester United bramce Southampton zagroził pięć minut później. Bruno Fernandes uruchomił Marcusa Rashforda prostopadłym podaniem. Anglik wpadł w pole karne gości, uderzył z ostrego kąta z siedmiu metrów, ale dobrą interwencją popisał się Gavin Bazunu.

W 24. minucie Święci byli blisko otworzenia wyniku spotkania. Czerwone Diabły nie potrafiły oddalić gry od własnego pola karnego, a po chwili z lewego skrzydła poszło dośrodkowanie na szósty metr. Tam akcję, strzałem głową, zamknął Theo Walcott, a instynktowną obronę zanotował De Gea. Gdyby nie refleks Hiszpana, to piłkarze Erika ten Haga musieliby gonić wynik.

W 33. minucie mieliśmy kontrowersję na Old Trafford. Sędzia Anthony Taylor, po interwencji VAR-u, wyrzucił bowiem z boiska Casemiro. Brazylijczyk zaatakował wślizgiem Carlos Alcaraz, noga pomocnika United w momencie ataku prześlizgnęła się po piłce i trafiła w piszczel gracza Southampton. Arbiter obejrzał zajście na przyboiskowym monitorze, anulował początkową żółtą kartkę dla Casemiro i odesłał go do szatni. Manchester United musiał grać w osłabieniu.

Chwilę później groźny strzał z rzutu wolnego oddał James Ward-Prowse. Piłka po uderzeniu Anglika odbiła się od Marcusa Rashforda, ale na szczęście minęła bramkę Czerwonych Diabłów.

Manchester United grając w osłabieniu nie prezentował się źle. W 39. minucie swoją szansę miał Raphael Varane. Francuz zamykał na dalszym słupku dośrodkowanie Bruno Fernandesa z rzutu wolnego. Defensor Czerwonych Diabłów trafił jednak futbolówką w wychodzącego z bramki Bazunu.

Tuż przed przerwą piłkarze Manchesteru United domagali się karnego za zagranie piłki ręką przez Armela Bellę-Kotchapa. Anthony Taylor i VAR nie podzielili jednak interpretacji przepisów z graczami United. Jeszcze przed zejściem zespołów do szatni Erik ten Hag dokonał pierwszej taktycznej korekty – Scott McTominay zastąpił Wouta Weghorsta.

Druga połowa mogła zacząć się fatalnie dla Manchesteru United. W 49. minucie bliski wpakowania piłki do własnej bramki był Scott McTominay. Lecącą do siatki piłkę, tuż sprzed linii bramkowej, wybił na szczęście Aaron Wan-Bissaka. Święci atakowali zaciekle, bo grali z przewagą jednego zawodnika.

W 54. minucie Southampton znów był bliski objęcia prowadzenia. Goście mieli rzut wolny po faulu Bruno Fernandesa. Do piłki ustawionej około 25 metrów od bramki podszedł James Ward-Prowse, przymierzył w swoim stylu, ale na szczęście dla Manchesteru United futbolówka tylko prześlizgnęła się po poprzeczce.

W 65. minucie goście mieli kolejną znakomitą okazję. Po błędzie Wana-Bissaki na bramkę Davida de Gei ruszyła szybka kontra. Theo Walcott stanął oko w oko z golkiperem Manchesteru United, ale przegrał ten pojedynek.

Manchester United odpowiedział sytuacją z 68. minuty. Mocny strzał zza pola karnego w kierunku długiego rogu oddał Bruno Fernandes. Bramkarz Southampon końcówkami palców zdołał trącić futbolówkę, ta odbiła się od słupka i wróciła na plac gry. Gra błyskawicznie przeniosła się na połowę Czerwonych Diabłów i po chwili oglądaliśmy kolejny strzał w słupek. Tym razem w roli uderzającego wystąpił Walker-Peters. Bramka na Old Trafford wisiała w powietrzu.

W 73. minucie Erik ten Hag zdecydował się na podwójną zmianę. Na placu gry zameldowali się Alejandro Garnacho i Facundo Pellistri, którzy mieli rozruszać szeregi ofensywne Czerwonych Diabłów. Stwarzanie sytuacji podbramkowych nie przychodziło jednak gospodarzom łatwo.

Wynik spotkania nie uległ zmianie do samego końca i Manchester United dość niespodziewanie zgubił punkty ze Świętymi. Było to ostatnie ligowe starcie Czerwonych Diabłów przed marcową przerwą na kadrę. W przyszłym tygodniu drużynę czekają pucharowe starcia z Realem Betis i Fulham.