Data: 22.01.2023 r.
Stadion: Emirates Stadium

Arsenal: Ramsdale – White (Tomiyasu 46'), Saliba, Gabriel, Zinczenko – Odeegard (Holding 90'), Partey, Xhaka – Saka, Nketiah, Martinelli (Trossard 82')

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Varane (Garnacho 90’), Martinez, Shaw – Eriksen, McTominay – Antony (Fred 71'), Fernandes, Rashford – Weghorst

Manchester United przegrał z Arsenalem 2:3 (1:1) w hicie 21. kolejki Premier League. Obie drużyny stworzyły kapitalne widowisko na Emirates Stadium i nawiązały do ligowych klasyków z przeszłości. Kanonierzy zwycięstwo zapewnili sobie w samej końcówce meczu.

Erik ten Hag dokonał zaledwie jednej zmiany w wyjściowym składzie Manchesteru United. Pauzującego za kartki Casemiro zastąpił Scott McTominay. Po raz kolejny na szpicy zagrał Wout Weghorst, bo Anthony Martial nie wyleczył urazu po spotkaniu z Manchesterem City.

Arsenal zaczął mecz bardzo intensywnie. Groźnie w polu karnym Manchesteru United zrobiło się w 3. minucie. Granit Xhaka znalazł dobrym podaniem Thomasa Parteya, ten strzelił z pierwszej piłki po krótkim rogu, ale obok bramki.

Pierwsze minuty to zdecydowana przewaga Arsenalu, ale Czerwone Diabły z każdą kolejną akcją czuły się coraz pewniej na Emirates Stadium. W 17. minucie to piłkarze Erika ten Haga objęli prowadzenie! Kanonierzy stracili piłkę na własnej połowie. Marcus Rashford rozegrał akcję z Bruno Fernandesem, ograł Parteya, strzelił zza pola karnego w kierunku krótkiego rogu i zdobył swojego 17. gola w sezonie!

Odpowiedź Arsenalu była błyskawiczna. Londyńczycy doprowadzili do remisu w 24. minucie. Na lewej stronie pokazał się Granit Xhaka. Szwajcar posłał precyzyjne dośrodkowanie na dalszy słupek, a tam zza pleców Aarona Wana-Bissaki wyskoczył Eddie Nketiah. David de Gea nie miał szans przy strzale głową z bliskiej odległości.

W pierwszej połowie Manchester United miał jeszcze jedną ciekawą akcję. Czerwone Diabły wyprowadziły szybki atak, który mocnym strzałem zakończył Scott McTominay. Z uderzeniem szkockiego pomocnika świetnie poradził sobie Aaron Ramsdale.

Tuż przed przerwą tempo próbował podkręcić Arsenal. W doliczonym czasie gry dwie niezłe okazje miał Bukayo Saka, ale został zablokowany. Drużyny zeszły do szatni przy stanie 1:1, a kibice oglądali naprawdę ciekawe spotkanie.

Drugą połowę lepiej zaczęli piłkarze Arsenalu i na efekty nie trzeba było długo czekać. W 53. minucie Kanonierzy objęli prowadzenie. Piłkę na dwudziestym metrze dostał Bukayo Saka, a biernie przyglądał mu się Christian Eriksen. Anglik zdecydował się na mocny strzał z lewej nogi i nie dał szans De Gei.

Manchester United chciał odpowiedzieć błyskawicznie i w 55. minucie bliski szczęścia był Marcus Rashford. Skrzydłowy Czerwonych Diabłów wpadł w pole karne Kanonierów, oddał kąśliwe uderzenie z prawej nogi, a kapitalną interwencją popisał się Aaron Ramsdale.

Bramkarz Arsenalu pomógł Manchesterowi United w 59. minucie. Anglik popełnił błąd przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego, wypuścił futbolówkę z rąk, a z prezentu skorzystał Lisandro Martinez. Argentyńczyk efektownym „szczupakiem” z ośmiu metrów posłał piłkę pod poprzeczkę i doprowadził do wyrównania!

Mecz na Emirates Stadium został doprowadzony do temperatury wrzenia. W 66. minucie kibice Arsenalu już widzieli piłkę w bramce, gdy w szesnastce futbolówkę dostał Martin Odegaard. Norweski pomocnik chciał uderzyć pod poprzeczkę, a w ostatniej chwili został zablokowany przez Eriksena.

W 70. minucie defensywie Manchesteru United we znaki znów dał się Saka. Anglik w swoim stylu zszedł do środka na lewą nogę, strzelił w kierunku długiego rogu, piłka otarła się o Christiana Eriksena, a następnie trafiła w zewnętrzną część słupka. Chwilę później Erik ten Hag dokonał pierwszej zmiany – słabo spisującego się Antony’ego zastąpił Fred.

W końcówce Arsenal podkręcił tempo i w 84. minucie był bliski ponownego objęcia prowadzenia. W sytuacji sam na sam na szóstym metrze znalazł się Nketiah, oddał mocny strzał, a kapitalną interwencją popisał się David de Gea!

W 90. minucie Kanonierzy dopięli swego. Arsenal ruszył z atakiem na lewej stronie. Mocną piłkę w pole karne Manchesteru United posłał Zinczenko. Na jedenastym metrze futbolówkę próbował uderzyć Odegaard, a wyszło z tego zagranie do Nketiaha. Ten strzałem z czterech metrów zaskoczył De Geę. VAR wyrysował jeszcze linie spalonego, sprawdził gola, ale o nieprawidłowościach nie mogło być mowy. Gol Kanonierów został uznany i była to bramka na wagę trzech punktów.