Godzina: 16:30
Data: 29.10.2023 r.

Manchester United: Onana – Lindelof (Reguilon 73'), Evans, Maguire, Dalot – Amrabat (Mount 46'), McTominay, Eriksen (Antony 86') – Fernandes, Hojlund (Garnacho 73'), Rashford (Rashford 86')

Manchester City: Ederson – Walker, Dias, Stones, Gvardiol – Rodri, Bernardo, Alvarez (Kovacić 87') – Foden, Haaland, Grealish (Doku 87')

Manchester United przegrał z Manchesterem City 0:3 (0:1) w szlagierze 10. kolejki Premier League. The Citizens nie dali cienia szans piłkarzom Erika ten Haga. Dwie bramki Erlinga Haalanda i trafienie Phila Fodena przesądziły o losach rywalizacji w 191. derbach Manchesteru.

Erik ten Hag dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie Manchesteru United w porównaniu do meczu z FC Kopenhagą (1:0) w Lidze Mistrzów. Spotkanie na środku obrony zaczęli Harry Maguire i Jonny Evans, a na prawej stronie defensywy zagrał Victor Lindelof. Na ławce rezerwowych usiadł Raphael Varane i Sergio Reguilon. Holender przed spotkaniem tłumaczył te zmiany względami taktycznymi.

191. derby Manchesteru mogły zacząć się idealnie dla Manchesteru United. W 2. minucie Czerwone Diabły wyprowadziły dobry atak po stracie Josko Gvardiola. Strzał na bramkę Edersona zdołał oddać Scott McTominay, lecz w końcowym etapie akcji z rytmu wytrącił go Rodri.

Gra Manchesteru United przez kilka pierwszych minut mogła imponować, ale później kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami przejął Manchester City. W 8. minucie kapitalną interwencję, jedną z wielu w niedzielnym meczu, zanotował Andre Onana. Kameruński golkiper odbił piłkę po mocnym uderzeniu głową przez Phila Fodena. Onana upadając na murawę uniemożliwił również skuteczną dobitkę Erlingowi Haalandowi.

W 26. minucie napastnik Manchesteru City przechytrzył Andre Onanę strzałem z rzutu karnego. Sędzia Paul Tierney, po sygnale z VAR-u, przyznał rzut karny ekipie The Citizens. Przy wrzutce Juliana Alvareza z rzutu wolnego faul w polu karnym popełnił Rasmus Hojlund. Duńczyk nieprzepisowo zatrzymywał wbiegającego w szesnastkę Rodriego. Haaland mocnym strzałem dał The Citizens prowadzenie.

Manchester United po stracie prowadzenia długo nie mógł się otrząsnąć. Czerwonym Diabłom dobrą okazję udało się zawiązać dopiero w 31. minucie po błędzie Fodena. Anglik zagrał pod nogi Rasmusa Hojlunda, ten ruszył na bramkę City, ale został wytrącony z równowagi przez Johna Stonesa. Po chwili Duńczyk zagrał do Fernandesa, ten strzelił niecelnie po krótkim rogu.

Tuż przed przerwą obie drużyny miały po jeszcze jednej dogodnej okazji bramkowej. W 45. minucie Marcus Rashford posłał prostopadłą piłkę spod linii końcowej do Scotta McTominaya. Szkota dobrze opanował podanie na szesnastym metrze, uderzył z półwoleja, a świetną paradę zapisał na swoim koncie Ederson.

Chwilę później akcja przeniosła się pod pole karne Manchesteru United. Bernardo Silva dograł piłkę wzdłuż linii bramkowej na dalszy słupek do Erlinga Haalanda. Norweg wygrał walkę o pozycję, oddał mocny strzał głową, a Onana znakomitą paradą zatrzymał futbolówkę. Interwencja Kameruńczyka śmiało może konkurować do miana najlepszej interwencji miesiąca.

Druga połowa rozpoczęła się fatalnie dla Manchesteru United. W 49. minucie Manchester City podwyższył na 2:0. Jack Grealish zagrał pod linię końcową do Bernardo Silvy, ten dostrzegł rozpędzonego Erlinga Haalanda na dalszym słupku, który strzałem głową pokonał Andre Onanę.

Manchester United długo nie potrafił zareagować na drugiego gola The Citizens. Dopiero w 69. minucie dobrą piłkę w pole karne zagrał Christian Eriksen. Tam sprytnie przyjął ją Marcus Rashford, ograł Kyle’a Walkera, ale z bliskiej odległości posłał piłkę obok bramki.

Kilka minut później znakomitą okazję na podwyższenie prowadzenia miał Erling Haaland. Norweski napastnik stanął oko w oko z Andre Onaną, ale przegrał ten pojedynek. Kameruńczyk zapisał na swoim koncie kolejną świetną interwencję.

Bierna postawa Manchesteru United musiała się fatalnie skończyć. W 80. minucie The Citizens podwyższyli na 3:0. Strzał zza pola karnego oddał Rodri, Onana zdołał odbić futbolówkę do boku, ale tam zgarnął ją Erling Haaland. Norweg zagrał na dalszy słupek do Phila Fodena, który z bliskiej odległości wpakował futbolówkę do siatki, ustalając wynik spotkania.