Data: 01.01.2018 r.
Stadion: Goodison Park

Everton: Pickford - Holgate, Keane, Williams, Martina, Schneiderlin, Davies, Vlasic, Bolasie (Lennon 62'), Rooney (McCarthy 62'), Niasse (Calvert-Lewin 82')

Manchester United: De Gea - Lindelöf, Jones, Rojo, Shaw, Matić, Herrera, Mata (Tuanzebe 90'), Pogba, Lingard (Blind 87'), Martial (Rashford 77')

Manchester United pokonał Everton 2:0 (0:0) w 22. kolejce Premier League. Bramki dla Czerwonych Diabłów na Goodison Park zdobyli Anthony Martial i Jesse Lingard.

Jose Mourinho w pierwszym meczu w 2018 roku musiał nieco przemeblować skład Manchesteru United ze względu na liczne kontuzje. Urazu Romelu Lukaku i Zlatana Ibrahimovicia sprawiły, że Czerwone Diabły na Goodison Park pojechały bez klasycznej dziewiątki. Portugalczyk zdecydował się na ustawienie 4-3-3 z wymieniającymi się z przodu pozycjami Lingardem, Martialem i Matą. Opaskę kapitana po raz kolejny w tym sezonie założył Paul Pogba.

W pierwszej połowie ani Manchester United, ani Everton nie stworzyły sobie klarownej sytuacji podbramkowej. Czerwone Diabły w poniedziałek stawiały na strzały z dystansu. Jordana Pickforda zza pola karnego próbowali zaskoczyć Ander Herrera, Paul Pogba, a nawet Phil Jones. Piłka mijała jednak bramkę The Toffees. Niewiele pracy miał też po drugiej stronie boiska David de Gea.

Tuż po zmianie stron strategia uderzeń zza pola karnego mogła przynieść powodzenie. Mocno zza szesnastki przymierzył Juan Mata, ale Pickford zdołał wybić piłkę poza linię końcową. Hiszpan jeszcze bliżej wpisania się na listę strzelców był w 51. minucie. Ponownie huknął zza pola karnego z lewej nogi, piłka nabrała rotacji odchodzącej od bramki, ale tylko odbiła się od słupka.

Z każdą minutą gra United wyglądała coraz lepiej. Przewagę udało się udokumentować w 57. minucie. Dobrą akcję zapoczątkował Juan Mata, Paul Pogba wyłożył piłkę na szesnasty metr do niepilnowanego Martiala, który technicznym strzałem w prawy górny róg nie dał szans Pickfordowi.

Sześć minut później mogło być 2:0 dla Czerwonych Diabłów. Kapitalną akcją popisał się Paul Pogba. Francuz wpadł w pole karne Evertonu z lewej strony boiska, efektowną przekładanką minął Michaela Keane’a, oddał mocny strzał na bramkę gospodarzy i tylko instynktowna obrona Pickforda zapobiegła utracie bramki.

W 70. minucie w ofensywie pokazali się wreszcie piłkarze Evertonu. Z lewej strony boiska piłkę na bliski słupek dorzucił Mason Holgate, w krótki róg głową chciał ją skierować Baye Oumar Niasse, ale futbolówka po strzale Senegalczyka trafiła w boczną siatkę.

Po tej sytuacji Everton ruszył do ataków i coraz częściej gościł pod polem karnym Manchesteru United. Kolejny cios mogli jednak zadać piłkarze Jose Mourinho. W 78. minucie na lewej stronie znów dobrze pokazał się Pogba, który wyłożył piłkę przed pole karne do Lingarda. Anglik oddał bardzo dobry strzał po ziemi w długi róg, lecz fantastycznie interweniował Pickford.

Trzy minuty później Lingard nie dał już szans bramkarzowi Evertonu. Anglik dostał podanie od Pogby, ściął akcję ze skrzydła do środka, uderzył sprzed pola karnego w długi róg i choć Pickford wyciągnął się jak długi, to nie sięgnął futbolówki. Stało się już jasne, że United nie dadzą sobie wyrwać kompletu punktów.