LIGA MISTRZÓW

8' Michael Carrick
39' Patrice Evra
61' Nemanja Vidić
81' Robin van Persie
Felipe Melo 58'
Godzina: 20:45
Data: 19.09.2012 r.

Manchester United: De Gea - Rafael, Evans, Vidic, Evra - Valencia, Carrick, Scholes (Fletcher 79'), Nani - Kagawa (Welbeck 84'), van Persie (Hernandez 81')

Galatasaray: Muslera - Eboue, Nounkeu, Kaya, Balta - Altintop, Inan, Melo (Yilmaz 80'), Amrabat (Colak 63') -B. Yilmaz, Bulut (Elmander 15').

Manchester United pokonał Galatasaray 1:0 (1:0) w pierwszej kolejce Ligi Mistrzów sezonu 2012/13. Jedyną bramkę w tym meczu zdobył Michael Carrick. Choć zwycięstwo cieszy sir Alexa Fergusona, to jednak styl w jakim zostało odniesione powinien dać Szkotowi wiele do myślenia.

Mecz na Old Trafford lepiej rozpoczęli gospodarze. Już w siódmej minucie objęli prowadzenie po fantastycznej trójkowej akcji Robina van Persiego, Shinjiego Kagawy i Michaela Carricka. Finalnym podaniem, dzięki któremu sam na sam z Muslerą znalazł się Carrick popisał się Japończyk. Anglik zwodem położył bramkarza Galatasaray i na wślizgu wpakował futbolówkę do siatki. Chwilę potem mógł być jednak remis. Fantastycznym uderzeniem zza pola karnego popisał się Amrabat, ale po jego strzale piłka trafiła w poprzeczkę bramki bronionej przez Davida de Geę.

W 22. minucie po dobrze rozegranym rzucie rożnym w niezłej sytuacji znalazł się Felipe Melo, ale jego strzał głową poszybował nad bramką hiszpańskiego golkipera Manchesteru United. Pięć minut później z dystansu uderzył Altintop, ale strzał Turka został przyblokowany. Po tej akcji z groźną kontrą ruszyli podopieczni sir Alexa Fergusona i niewiele brakowało, by po dośrodkowaniu Antonio Valencii bramkę samobójczą strzelił Nounkeu.

Minutę później mogło być 1:1. Po stracie piłki przez ekwadorskiego skrzydłowego United z kontrą wyszła drużyna turecka. Ostatecznie strzał Emmanuela Eboue został podbity przez Evrę i piłka poszybowała nad bramkę Davida de Gei. W 33. minucie po podaniu Naniego w polu karnym znalazł się Kagawa, który w starciu z obrońcą padł na murawę. Sędzia Wolfgang Stark był jednak nieugięty i rzutu karnego nie podyktował. W 39. minucie powinien być remis. Po sprytnie rozegranym rzucie wolnym strzał oddał Altintop, ale po uderzeniu piłka trafiła w słupek. To było bardzo słabe pięć minut w wykonaniu wicemistrza Anglii.

W ostatniej akcji pierwszej części gry ofiarnym wślizgiem od utraty bramki przez Manchester United uratował Michael Carrick. Po pierwsze połowie United prowadziło 1:0, ale swoją grą nie porywało. Dość powiedzieć, że więcej sytuacji strzeleckich miał wicemistrz Turcji.

Drugą połowę ładną akcją rozpoczął Manchester United. W polu karnym dobrze znalazł się Kagawa, ale jego strzał został zablokowany przez rozpaczliwie interweniującego obrońcę Galatasaray. W 49. minucie z 18 metrów po ziemi uderzył Altintop, ale uderzenie reprezentanta Turcji było minimalnie niecelne. Pięć minut później w polu karnym padł Rafael, a sędzia Wolfgang Stark podyktował rzut karny. Do piłki podszedł...a raczej podpełzł Nani i uderzył...bardzo nonszalancko. Jego zamiary wyczuł Muslera i z łatwością odbił piłkę do boku. To kolejny niewykorzystany rzut karny przez MU w tym sezonie. Wcześniej z 11 metrów nie trafiali m.in. van Persie czy Hernandez.

W 58. minucie zaspała obrona United i po dośrodkowaniu Altintopa groźny strzał głową oddał Inan. Piłka po strzale Turka musnęła słupek. Chwilę później niebezpiecznie było pod drugą bramką. Po rzucie rożnym wyżej od Muslery wyskoczył Vidić, ale jego uderzenie głową minęło bramkę urugwajskiego golkipera.

Po godzinie gry po dośrodkowaniu van Persiego strzelał Nani, ale piłkę z łatwością złapał Muslera. Niecałe 10 minut później Manchester United przeprowadził świetną akcję. Robin van Persie zagrał z pierwszej piłki do Evry, który strzelił z ostrego kąta minimalnie obok bramki. Po tej sytuacji świetny atak rozegrali goście. Najpierw mocny strzał oddał Burak Yilmaz, który do boku sparował de Gea, a po chwili hiszpański golkiper wybronił uderzenie Colaka zmierzające w samo okienko bramki Manchesteru United. Na kwadrans przed końcem spotkania w świetnej sytuacji znalazł się van Persie, ale źle przyjął piłkę i skutecznym wślizgiem popisał się jeden z obrońców tureckiego zespołu. W 79. minucie na boisku pojawił się Darren Fletcher. Szkot został powitany gromkimi brawami na stadionie Old Trafford.

W 85. minucie po podaniu Naniego oko w oko z Muslerą stanął rezerwowy Javier Hernandez, ale jego strzał lewą nogą minął bramkę strzeżoną przez Urugwajczyka. Końcówka zapowiadała się arcyciekawie, ponieważ obie drużyny dzielił tylko jeden gol, a sędzia doliczył aż pięć minut. W 92. minucie powinno być 2:0, ale w dogodnej sytuacji Chicharito nie potrafił pokonać Muslery. Chwilę potem znowu świetną okazję miał Meksykanin, ale i tym razem przestrzelił. To była ostatnia dogodna sytuacja w tym meczu. Manchester United nie bez problemów pokonał Galatasaray 1:0.