Godzina: 13:30
Data: 05.01.2019 r.

Manchester United: Romero – Dalot, Darmian, Jones, Young – McTominay, Fred (Fellaini 61'), Pereira – Mata (Chong 61'), Lukaku, Sanchez (Rashford 64')

Reading: Jaakkola – Richards, Moore, Ilori (Aluko 46'), Yiadom – Rinomhota, Kelly – Harriott (Meite 76'), Swift, McCleary (Barrow 61') – Loader

Manchester United pokonał Reading 2:0 (2:0) w III rundzie Pucharu Anglii i awansował do kolejnej fazy rozgrywek. Bramki dla Czerwonych Diabłów zdobyli Juan Mata i Romelu Lukaku.

Ole Gunnar Solskjaer mocno zamieszał wyjściową jedenastką Manchesteru United w porównaniu do spotkania z Newcastle. Norweg dał odpocząć zawodnikom, którzy regularnie pojawiali się w wyjściowym składzie w ostatnich spotkaniach. Łącznie tymczasowy menadżer Czerwonych Diabłów dokonał aż dziewięciu zmian.

Manchester United od pierwszej minuty starał się narzucić własny styl gry niżej notowanemu rywalowi, ale nie stwarzał sobie wielu sytuacji. Dopiero w 15. minucie na Old Trafford zapanowało małe poruszenie. Fred wymienił podanie ze Scottem McTominayem, Szkot podał do Sancheza, ten uderzył mocno zza pola karnego, lecz piłka przeleciała nieznacznie nad poprzeczką.

W 22. minucie gospodarze otworzyli wynik spotkania. Sędzia Stuart Attwell, przy pomocy VAR, podyktował rzut karny za faul Omara Richardsa na Juanie Macie. W tej akcji piłkę do siatki ze spalonego wpakował Fred, ale po kilkudziesięciu sekundach wyczekiwania arbiter wskazał na wapno. Rzut karny Mata wykorzystał bardzo pewnie.

Strzelony gol rozruszał spotkanie na Old Trafford. Reading zaczęło grać odważniej, a piłkarze Manchesteru United łatwiej dochodzili do sytuacji strzeleckich. W 29. minucie dobrą okazję miał Romelu Lukaku. Belg oddał mocny strzał na bramkę The Royals, ale dobrze między słupkami spisał się Anssi Jaakkola.

Po chwili Czerwone Diabły dostały pierwszy sygnał ostrzegawczy. Goście wyszli z bardzo szybką kontrą, a w sytuacji sam na sam z Sergio Romero znalazł się Danny Loader. Postanowił minąć argentyńskiego bramkarza, ale ten zachował czujność, pozwolił mu zejść pod linię końcową i zablokował uderzenie.

Reading często gościło pod polem karnym Manchesteru United i wydawało się, że może pokusić się o wyrównującego gola. W doliczonym czasie gry do siatki trafili jednak piłkarze Czerwonych Diabłów. Sanchez zagrał znakomitą prostopadłą piłkę do Lukaku, ten wbiegł w pole karne, minął bramkarza gości i z ostrego kąta posłał futbolówkę do pustej bramki.

Po zmianie stron dużo większą inicjatywę i boiskową agresję przejawiali piłkarze Reading. W 52. minucie goście skonstruowali niezłą akcję, po której groźny strzał z bliskiej odległości oddał Callum Harriott, a znakomitą interwencję zanotował Sergio Romero.

W grze Manchesteru United nie było widać dużej zmiany, więc na zmiany zdecydował się Ole Gunnar Solskjaer. Debiut w barwach Manchesteru United zanotował Tahith Chong, który zastąpił Juana Matę. W miejsce Freda wszedł Marouane Fellaini. Chwilę później ostatnia zmiana została wymuszona – Alexis Sanchez poczuł ból w ścięgnie udowym i zmienić musiał go Marcus Rashford.

Dwubramkowe prowadzenie musiało zaspokajać ambicje piłkarzy United, bo nie starali się za wszelką cenę atakować przeciwnika. Gra Reading mogła natomiast się podobać. The Royals byli bardzo aktywni na połowie Czerwonych Diabłów i często gościli w szesnastce gospodarzy. Defensywa United prezentowała się jednak bez zarzutu.

W końcówce niezłą okazję na podwyższenie rezultatu miał Marcus Rashford. Anglik minął bramkarza Reading, został wyrzucony pod linię końcową, ale poślizgnął się i nie skończył akcji strzałem. W doliczonym czasie gry ładny strzał Pereiry obronił golkiper Reading.