FA CUP

22' Eden Hazard
90' Thibaut Courtois
Phil Jones 21'
Antonio Valencia 58'
Godzina: 18:15
Data: 19.05.2018 r.
Stadion: Wembley

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Cahill, Rudiger – Moses, Kante, Fabregas, Bakayoko, Alonso – Hazard (Willian 90'), Giroud (Morata 89')

Manchester United: De Gea – Valencia, Jones (Mata 87'), Smalling, Young – Matić, Herrera, Pogba – Lingard (Martial 72'), Sanchez, Rashford (Lukaku 72')

Manchester United przegrał z Chelsea 0:1 (0:1) w finale Pucharu Anglii. Gola na wagę triumfu w FA Cup zdobył z rzutu karnego Eden Hazard. Czerwone Diabły zakończyły sezon 2017/2018 bez trofeum.

Przed pierwszym gwizdkiem sędziego największy znak zapytania stał przy Romelu Lukaku, który przez ostatnie trzy tygodnie leczył kontuzjowaną kostkę. Choć doniesienia odnośnie stanu zdrowia Belga były pozytywne, to nie zdołał on wykurować się na tyle, aby wybiec na murawę Wembley od pierwszej minuty. Miejsce Lukaku w podstawowej jedenastce zajął Marcus Rashford.

Mecz dużo lepiej zaczęli piłkarze Chelsea. The Blues już w 9. minucie stworzyli sobie akcję, którą strzałem z ostrego kąta zakończył Eden Hazard. Belg długo holował piłkę, ograł Phila Jonesa i strzelił w krótki róg bramki De Gei. Hiszpan wyciągnął prawą nogę i odbił futbolówkę.

W 21. minucie Jones dał się zaskoczyć po raz drugi, a tym razem skutki były opłakane. Daleką piłkę z własnej połowy w kierunku Hazarda zagrał Cesc Fabregas. Belg dobrym przyjęciem minął Jonesa, a ten próbując ratować sytuację musiał uciekać się do faulu na piłkarzu Chelsea. Sędzia Michael Oliver bez chwili zawahania wskazał na rzut karny. Hazard po chwili z zimną krwią posłał piłkę do siatki z jedenastu metrów.

Manchester United próbował zareagować na straconą bramkę, ale nie miał pomysłu na rozmontowanie dobrze grającej obrony The Blues. Strzały Paula Pogby i Alexisa Sancheza zza pola karnego w znacznej odległości mijały bramkę Thibaut Courtois.

Przed przerwą Czerwone Diabły miały jeszcze dwie dobre okazje. W pierwszej sytuacji bliski zamknięcia akcji na dalekim słupku był Phil Jones, strzelił jednak głową obok bramki. W doliczonym czasie gry znakomitą sytuację w szesnastce zmarnował natomiast Marcus Rashford. Anglik rozgrywał na Wembley bardzo słabe zawody.

W przerwie Jose Mourinho nie zdecydował się na żadne zmiany. Gra tuż po wznowieniu przypominała tę z pierwszej odsłony – Manchester United częściej utrzymywał się przy piłce, nie przekładało się to natomiast na zagrożenie pod bramką Courtois. Belgijski bramkarz do interwencji został jednak zmuszony w 53. minucie, kiedy mocno piłkę w pole karne wstrzelił z wolnego Rashford. Golkiper Chelsea zdołał odbić strzał.

Dwie minuty później z dobrej strony znów pokazał się Rashford. Anglik dostał piłkę na szesnastym metrze i oddał mocny strzał na bramkę, ale znów z dobrej strony pokazał się Courtois. Na Wembley obserwowaliśmy dobry okres piłkarzy Jose Mourinho.

W 63. minucie piłkarzom United w końcu udało się wpakować piłkę do siatki. Na bramkę Courtois strzelił Jones, świetną interwencję zanotował bramkarz Chelsea, a po chwili z dobitką pospieszył Alexis Sanchez. Chilijczyk w momencie oddawania strzału przez Anglika był jednak na pozycji spalonej i sędzia słusznie gola nie uznał.

W 70. minucie Chelsea mogła podwyższyć prowadzenie. The Blues wyprowadzili szybką akcję, którą strzałem z bliskiej odległości zaskoczył Marcos Alonso. Uderzenie Hiszpana powstrzymał jednak De Gea. Po chwili piłkę ręką w polu karnym zagrał Young, ale sędzia po analizie VAR nie wskazał na jedenastkę.

W kolejnej akcji swoją piłkę meczową miał Rashford. Anglik dostał prostopadłe podanie od Lingarda, stanął oko w oko z Courtois, lecz uderzył w belgijskiego bramkarza. Na tablicy wciąż było 1:0, a Mourinho zdecydował się na pierwsze zmiany – Lukaku zastąpił Rashforda, a Martial wszedł w miejsce Lingarda.

Chelsea broniła się bardzo głęboko i przed szesnastką The Blues było bardzo ciasno. W 80. minucie potężną bombę na bramkę Courtois posłał Matić. Belgijski bramkarz sparował uderzenie poza linię końcową. Dwie minuty później swoją szansę po rzucie rożnym miał Pogba. Francuz był niepilnowany w szesnastce, ale niecelnie uderzył piłkę głową.

Manchester United do samego końca próbował odmienić losy rywalizacji na Wembley. W doliczonym czasie gry niezłą sytuację miał Nemanja Matić, ale posłał piłkę nad poprzeczką. Choć Czerwone Diabły były drużyną lepszą w drugiej połowie, to The Blues bronili się skutecznie i nie dali odebrać sobie Pucharu Anglii.