Amadou Salif Mbengue 71'
Data: 28.01.2023 r.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Maguire, Lindelof, Malacia – Casemiro (Mainoo 73’), Eriksen (Fred 57') – Antony, Fernandes (Pellistri 68'), Rashford (Garnacho 68') – Weghorst (Elanga 73’)

Reading: Lumley (Bouzanis 75’) – Hoilett (Mbengue 69’), Yiadom, Holmes, McIntyre, Baba – Hendrick (Craig 76’), Loum (Fornah 62'), Ince – Lucas (Long 76’), Caroll

Manchester United pokonał Reading 3:1 (0:0) w IV rundzie Pucharu Anglii. Bohaterami Czerwonych Diabłów w sobotnim starciu byli Brazylijczycy – dwie bramki zdobył Casemiro, a jedno trafienie dołożył Fred. Goście kończyli mecz na Old Trafford w dziesiątkę, bo czerwoną kartkę w drugiej połowie obejrzał Andy Carroll.

Erik ten Hag wystawił do gry bardzo mocny skład na spotkanie z The Royals. W porównaniu do starcia z Nottingham Forest mieliśmy tylko jedną zmianę – Harry Maguire zastąpił na środku obrony Lisandro Martineza.

Od pierwszego gwizdka sędziego przewaga Manchesteru United nie podlegała dyskusji. Czerwone Diabły nieustannie gościły pod polem karnym drużyny Paula Ince’a. W 8. minucie niezły strzał zza pola karnego z rzutu wolnego oddał Christian Eriksen. Duńczyk pomylił się o kilkadziesiąt centymetrów.

W 14. minucie znów zapachniało bramką dla Manchesteru United. Tym razem mocnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Marcus Rashford. Bramkarz Reading zdołał odbić piłkę przed siebie, a z dobitką pospieszył Eriksen. Strzał Duńczyka został zablokowany.

W kolejnych minutach swoje okazje pod bramką Reading mieli Antony, Eriksen i Fernandes. Piłkarze Manchesteru United albo uderzali niecelnie, albo byli blokowani przez graczy The Royals.

W 35. minucie na Old Trafford byliśmy świadkami dużej kontrowersji. VAR anulował bowiem trafienie Marcusa Rashforda. Anglik wpakował piłkę do siatki po zagraniu jej głową przez Wouta Weghorsta. VAR uznał, że Holender w momencie zagrania Casemiro znajdował się na pozycji spalonej. Problem polegał jednak na tym, że podanie Brazylijczyka nie było adresowane do Weghorsta, a piłkę odbił obrońca Reading. Dopiero później Weghorst zagrał futbolówkę na długi słupek do Rashforda. Decyzja arbitrów była niezrozumiała.

Manchester United do końca pierwszej połowy próbował zmienić wynik meczu, ale przed gwizdkiem arbitra to gracze Reading mogli objąć prowadzenie. Błąd w szesnastce Czerwonych Diabłów popełnił Tyrell Malacia, a bliski skorzystania z prezentu Holendra był Junior Hoilett. Chwilę później akcja przeniosła się pod drugą bramkę, a strzał oddał Wout Weghorst. Była to 14. próba Czerwonych Diabłów przed przerwą.

Po zmianie stron Manchester United szybko dopiął swego. W 55. minucie wynik spotkania otworzył Casemiro! Brazylijczyk dostał kapitalne prostopadłe podanie od Antony’ego i sprytną podcinką podrzucił piłkę nad wychodzącym z bramki Joe Lumleyem.

Trzy minuty później Casemiro cieszył się ze swojego drugiego trafienia w sobotnim meczu. Brazylijczyk wymienił przed szesnastką podanie z wprowadzonym chwile wcześniej Fredem, strzelił z ponad 20 metrów, piłka po drodze lekko otarła się o Toma Holmesa i ugrzęzła w siatce!

W 65. minucie sytuacja Reading ze złej stała się beznadziejna – drugą żółtą kartkę za faul na Casemiro obejrzał Andy Caroll. Zejście z boiska byłego napastnika Liverpoolu wyraźnie ucieszyło kibiców Czerwonych Diabłów.

W 67. minucie Manchester United podwyższył na 3:0 po koncertowym rozegraniu rzutu rożnego. Bruno Fernandes zagrał piłkę wzdłuż linii bramkowej, a futbolówkę do bramki efektownym strzałem z piętki skierował Fred! Erik ten Hag uznał spotkanie za rozstrzygnięte i chwilę później ściągnął z boiska Marcusa Rashforda i Bruno Fernandesa. Szansę dostali Alejandro Garnacho i Facundo Pellistri.

Manchester United nie zakończył sobotniego meczu z czystym kontem, bo defensorzy Czerwonych Diabłów przysnęli przy rzucie rożnym. W 72. minucie, po dośrodkowaniu Thomasa Ince’a, piłkę głową do bramki Davida de Gei skierował Amadou Salif Mbengue. Kibice Reading zaczęli głośno śpiewać „strzeliliśmy gola”.

Paul Ince nawet się nie łudził, że może coś ugrać z Reading na Old Trafford i w 75. minucie zmienił… bramkarza. Miejsce Lumleya zajął Dean Bouzanis. Zmiany mieliśmy również w szeregach United – na boisku chwilę wcześniej pojawili się Kobbie Mainoo i Anthony Elanga.

Manchester United do końcowego gwizdka szukał kolejnego trafienia, ale obrony Reading nie udało się już sforsować. Czerwone Diabły pewnie zameldowały się w V rundzie Pucharu Anglii.