PUCHAR LIGI

19' Zlatan Ibrahimović
24' Ander Herrera
39' Jesse Lingard
41' Jesse Lingard
87' Zlatan Ibrahimović
Stadion: Wembley

Manchester United: De Gea, Valencia, Bailly, Smalling, Rojo, Herrera, Pogba, Lingard (Rashford 77'), Mata (Carrick 46'), Martial (Fellaini 89'), Ibrahimović

Southamtpon: Forster, Cedric, Yoshida, Stephens, Bertrand, Romeu, Davis (Rodriguez 89'), Ward-Prowse, Tadic (Boufal 77'), Redmond, Gabbiadini (Long 83')

Niedzielne spotkanie finałowe EFL Cup pomiędzy Manchesterem United i Southampton zakończyło się dramatycznym triumfem Czerwonych Diabłów 3:2. Bohaterem kibiców okazał się zdobywca dwóch goli, Zlatan Ibrahomović. Jedno trafienie dołożył specjalista od występów na Wembley, czyli Jesse Lignard.

José Mourinho na starcie ze Świętymi dokonał aż sześciu zmian w porównaniu do zestawienia Czerwonych Diabłów w rewanżowym meczu 1/16 finału Ligi Europy przeciwko Saint-Étienne. Claude Puel był bardziej zachowawczy i wystawił do gry na Wembley dokładnie ten sam skład, który 11 lutego ograł Sunderland 4:0.

Gracze z Manchesteru zostali wylosowani w roli gospodarza finału, wobec czego mieli prawo zagrać w domowym komplecie strojów. Święci zdecydowali się na białe koszulki i czerwone spodenki. Na murawę Wembley obie drużyny wyprowadzili swoi menadżerowie.

Pierwszy strzał na bramkę w tym spotkaniu zaliczyli gracze United, a konkretnie Paul Pogba. Reprezentant Francji oddał soczyste uderzenie z około 20 metrów, jednak trafił prosto w Frasera Forstera.

Odpowiedź Southampton nadeszła w dziewiątej minucie. Nathan Redmond zszedł z piłką do środka boiska i oddał strzał, który zakończył się rykoszetem oraz rzutem rożnym. Korner nie przyniósł jednak zagrożenia pod bramką Davida de Gei.

Dużo groźniej zrobiło się dwie minuty później, gdy po błędzie Marcosa Rojo, Cédric dograł piłkę do Manolo Gabbiadiniego, a Włoch z bliska wpakował futbolówkę do siatki. Radość Świętych trwała jednak bardzo krótko, ponieważ asystent arbitra w tej sytuacji niesłusznie dopatrzył się spalonego.

W pierwszym kwadransie to podopieczni Claude’a Puela stwarzali dużo lepsze wrażenie i częściej przedostawali się na połowę bronioną przez United.

Po upływie osiemnastu minut Andre Marriner po raz pierwszy sięgnął po kartkę. Obejrzał ją Oriol Romeu, który brutalnie sfaulował Andera Herrerę przed własnym polem karnym. Do rzutu wolnego podszedł Zlatan Ibrahimović i precyzyjnym strzałem wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Sześć minut później sam Herrera trafił do notesu sędziego za przewinienie w środkowej strefie boiska.

Jeszcze przed upływem pół godziny David de Gea musiał wykazać się swoimi umiejętnościami po groźnym strzale sprzed swojego pola karnego.

W 32. minucie bliski strzelenia gola był Dušan Tadić. Strzał Serba nogami obronił jednak De Gea.

Chwilę później problemy z bólem pleców miał Zlatan Ibrahimović, który szybko wrócił jednak do gry.

Po strzeleniu bramki podopieczni José Mourinho pozwolili rywalom na rozgrywanie akcji, natomiast sami nastawili się na skuteczne ustawienie w defensywie oraz wypatrywali okazji do kontrataków.

Piłkarze Southampton stworzyli dogodną sytuację po rzucie rożnym, gdy w posiadaniu piłki tuż przed bramką znalazł się Jack Stephens. Anglik zdecydował się jednak na podanie do kolegi, które przeciął Marcos Rojo.

Jeszcze przed przerwą Czerwone Diabły zdołały powiększyć rozmiary prowadzenia. Marcos Rojo dobrze dograł do znajdującego się w polu karnym Jessego Lingarda, który uderzeniem po ziemi wpisał się na listę strzelców.

W 40. minucie Jack Stephens został ukarany żółtą kartką za faul, którego ofiarą padł Anthony Martial. Kartonik obejrzał też Jesse Lingard, który przewinił trzydzieści metrów od bramki United.

Arbiter doliczył dwie minuty do regulaminowego czasu gry pierwszej połowy, co wystarczyło Southampton do zdobycia bramki kontaktowej. James Ward-Prowse posłał znakomite podanie w pole karne, które na gola zamienił Manolo Gabbiadini.

Już w przerwie José Mourinho zdecydował się na dokonanie pierwszej korekty w składzie. Juana Matę na boisku zastąpił Michael Carrick.

Kilka minut po wznowieniu gry gracze Southampton byli bliscy wyrównania. Na bramkę United potężnie huknął Redmond, lecz golkiper zdołał odbić piłkę pięściami.

Chwilę później było już jednak 2:2. Pogromcą De Gei ponownie okazał się Gabbiadini, który wykazał się precyzyjnym strzałem, mimo asysty stoperów Manchesteru United.

W 56. minucie Nathan Redmond zobaczył żółtą kartkę za faul na Michaelu Carricku.

Cztery minuty później błąd Forstera doprowadził do świetnej sytuacji dla Zlatana Ibrahimovicia. Szwed nie zdołał jednak wygrać pojedynku z rosłym bramkarzem Soouthampton.

Wraz z upływem godziny gry z boiska mógł wylecieć Oriol Romeu, który uderzył Andera Herrerę łokciem w walce o piłkę. Andre Marriner nie sięgnął jednak po kartki.

Po upływie kilkudziesięciu sekund Romeu był bliski zaskoczenia De Gei, ale futbolówka po jego strzale głową zatrzymała się na słupku.

W 70. minucie doskonałą solową akcję popisał się Anthony Martial. Francuz był bliski skutecznego przekazania piłki do Jessego Lingarda, lecz w całą akcję wmieszał się Maya Yoshida.

Kilka minut później Paul Pogba został sfaulowany w okolicach pola karnego Świętych. Do futbolówki znów podszedł Zlatan Ibrahimović, jednak tym razem w jego strzale zabrakło precyzji.

Niedługo później bardzo groźnie w polu karnym Forstera zrobiło się po rzucie rożnym dla United. Szczęścia ponownie próbował Lingard, lecz piłka po jego strzale poszybowała nad poprzeczką.

Anglik niemal natychmiast zbiegł w kierunku ławki rezerwowych, bowiem zastąpił go Marcus Rashford. Po stronie Southampton Sofiane Boufal zmienił Dušana Tadicia.

Na osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry Manolo Gabbiadini ustąpił miejsca na placu gry, a zajął je Shane Long.

W kolejnej sytuacji Marcus Rashford próbował zaskoczyć Forstera strzałem z ostrego kąta, jednak 28-latek bez większych problemów wybił piłkę na rzut rożny.

Kiedy wydawało się, że kibice zgromadzeni na Wembley będą świadkami dogrywki. z prowadzenia ponownie ucieszyli się fani Manchesteru United. Znakomity kontratak Czerwonych Diabłów mocnym strzałem głową wykończył Zlatan Ibrahimović.

W końcowych minutach regulaminowego czasu gry Marouane Fellaini zastąpił Anthony’ego Martiala. Na korektę w składzie zdecydował się także Claude Puel.

Święci nie zdołali jednak doprowadzić do wyrównania i to gracze z Manchesteru mogli cieszyć się z piątego w historii klubu Pucharu Ligi Angielskiej