PUCHAR LIGI

9' Diogo Dalot
33' Casemiro
37' Fred
39' Sven Botman (sam.)
85' David de Gea
87' Casemiro
90' Luke Shaw
90' Lisandro Martinez
Joelinton 45'
Sven Botman 66'
Fabian Schar 90'
Godzina: 17:30
Data: 26.02.2023 r.
Stadion: Wembley

Manchester United: De Gea – Dalot (Wan-Bissaka 46'), Varane, Martinez, Shaw – Casemiro, Fred (Sabitzer 69') – Antony (Sancho 82'), Fernandes, Rashford (Maguire 88') – Weghorst (McTominay 69')

Newcastle United: Karius – Tripper, Botman, Schar, Burn – Longstaff (Isak 46'), Guimaraes (Wilock 78'), Joelinton, Almiron, Saint-Maximin (Murphy 78') – Wilson (Ritchie 90’)

Manchester United pokonał Newcastle United 2:0 w finale Carabao Cup. Czerwone Diabły zdobyły pierwsze trofeum za kadencji Erika ten Haga i wstawiły do gabloty pierwszy puchar od 2017 roku!

Obie ekipy przystąpiły do niedzielnego finału z dużymi oczekiwaniami. Ostatnie starcie w tym sezonie Carabao Cup rozkręcało się więc bardzo powoli. Piłkarze nie chcieli szybko popełnić błędu, który byłby bardzo kosztowny na Wembley.

Początkowo lepsze wrażenie sprawiali gracze Eddiego Howe’a. Newcastle United nie zagrażał jednak poważnie bramce Davida de Gei, bo Czerwone Diabły skutecznie odpierały ataki Srok. W 13. minucie pierwszy celny strzał oddał Wout Weghorst. Holender umiejętnie zastawił się w szesnastce Newcastle United, uderzył z lewej nogi, ale w środek bramki i za lekko, by zaskoczyć Lorisa Kariusa.

Sroki bramce Czerwonych Diabłów poważnie zagroziły w 32. minucie. Piłkę w pole karne wstrzelił Sean Longstaff, a na dalszym słupku zgarnął ją Allan Saint-Maximin. Francuz wkręcił w ziemię Diogo Dalota i uderzył w krótki róg. Świetną interwencję popisał się David de Gea.

Minutę później Manchester United otworzył wynik finałowego spotkania! Piłkarze Erika ten Haga mieli rzut wolny z lewej strony boiska. Piłkę z chirurgiczną precyzją na szósty metr posłał Luke Shaw, a do główki najlepiej wyskoczył Casemiro. Uderzenie Brazylijczyka po długim rogu zaskoczyło Kariusa. Akcję sprawdził jeszcze VAR i po chwili wyczekiwania sektory zajmowane przez kibiców Czerwonych Diabłów mogły świętować prowadzenie!

Manchester United poszedł za ciosem i w 39. minucie podwyższył na 2:0. Akcja zaczęła się od dalekiego wykopu Davida de Gei. Po przebitce na połowie Newcastle United, piłka trafiła do Wouta Weghorsta. Holender prostopadłym zagraniem wypuścił Marcusa Rashforda w pole karne, ten oddał strzał, a futbolówkę podbił jeszcze Sven Botman i uniemożliwił Kariusowi skuteczną interwencję.

Ekipa Srok była wyraźnie rozbita. Tuż przed przerwą bardzo groźne uderzenie oddał jeszcze zza pola karnego Wout Weghorst. Tym razem Karius popisał się efektowną paradą. Czerwone Diabły do przerwy miały wymarzony wynik.

Manchester United drugą połowę zaczął od zdecydowanych ataków. Szybko swoje szanse mieli Fred i Antony. Pierwszy nie trafił jednak w bramkę, a drugi uderzył prosto w ręce Lorisa Kariusa.

Czerwone Diabły w kolejnych minutach oddały pole gry Newcastle United. Erik ten Hag nie był zadowolony do końca z postawy swoich zawodników, bo w 69. minucie dokonał podwójnej zmiany. Na boisku zameldowali się Scott McTominay i Marcel Sabitzer, którzy zastąpili Wouta Weghorsta i Freda.

W 74. minucie Manchester United wyprowadził dobry atak po przechwycie Sabitzera. Austriak podał do Marcusa Rashforda, Anglik strzelił mocno zza pola karnego, lecz dobrą interwencją popisał się Karius. Trzeci gol odebrałby Srokom ochotę do ataków.

Newcastle United w końcówce spotkania próbowało zdobyć bramkę kontaktową. W 88. minucie bliski szczęścia był Jacob Murphy. Piłka po potężnym uderzeniu Anglika przeleciała tuż obok bramki Davida de Gei. Chwilę później na boisku zameldował się Harry Maguire za Marcusa Rashforda. Sygnał był jasny – Erik ten Hag chciał utrzymać korzystny wynik do końca i ten plan mu się powiódł. Manchester United zdobył Puchar Ligi w sezonie 2022/2023!