LIGA EUROPY

47' Fred
59' Bruno Fernandes
73' Antony
78' Alejandro Garnacho
86' Casemiro
Robert Lewandowski 18' [K]
Sergi Roberto 59'
Robert Lewandowski 71'
Sergio Busquets 83'
Data: 23.02.2023 r.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka (Dalot 66'), Varane, Martinez, Shaw – Casemiro, Fred – Fernandes, Weghorst (Antony 46'), Sancho (Garnacho 66') – Rashford (McTominay 88')

FC Barcelona: Ter Stegen – Balde, Christensen, Araujo (Alonso 82'), Kounde – Kessie, Busquets, De Jong – Roberto (Torres 70'), Lewandowski, Raphinha (Fati 75')

Manchester United pokonał FC Barcelonę 2:1 (0:1) w rewanżowym meczu fazy play-off Ligi Europy. Bramki Freda i Antony’ego dały Czerwonym Diabłom przepustkę do 1/8 finału. Honorowe trafienie dla Katalończyków zdobył Robert Lewandowski.

Manchester United mecz z Barceloną zaczął z bagażem wielkich oczekiwań po dobrym występie na Camp Nou. Czerwone Diabły mogły rozpocząć rewanż od mocnego uderzenia. W 3. minucie świetną piłkę do Bruno Fernandesa zagrał Casemiro. Portugalczyk wpadł w szesnastkę Katalończyków, z bliskiej odległości trafił jednak prosto w Marca-Andre ter Stegena.

W 16. minucie mieliśmy dużą kontrowersję na Old Trafford. Sędzia Clément Turpin wskazał na jedenastkę dla Barcelony po tym jak Bruno Fernandes przytrzymał lekko w szesnastce Alejandro Balde. Hiszpański zawodnik upadł na murawę, a sędzia bez zawahania wskazał na „wapno”. Zdania co do decyzji francuskiego arbitra były mocno podzielone. Do piłki podszedł Robert Lewandowski i choć David de Gea wyczuł jego intencje, odbił futbolówkę, to ta wpadła do siatki.

Z Manchesteru United po straconym golu uszło powietrze. Piłkarze Erika ten Haga nie realizowali założeń taktycznych i nie potrafili znaleźć sposobu na Barcelonę. Akcje nie były płynne, a sędzia często przerywał grę po licznych faulach.

Czerwone Diabły przed przerwą tak naprawdę zagroziły jeszcze tylko raz bramce Ter Stegena. W 36. minucie Jadon Sancho dobrym podaniem wypatrzył w polu karnym Freda. Brazylijczyk próbował dograć piłkę w pole bramkowe, a wyszedł z tego „centrostrzał”. Futbolówka przeleciała nad poprzeczką bramki Katalończyków.

Tuż przed przerwą Manchester United mógł znacząco skomplikować swoją sytuację. Fatalny błąd popełnił David de Gea, który zagrał futbolówkę prosto pod nogi Sergiego Roberto. Hiszpańskiego golkipera z opresji ofiarnym wślizgiem uratował Casemiro.

Erik ten Hag musiał wstrząsnąć drużyną i w przerwie dokonał pierwszej zmiany. Antony zastąpił Wouta Weghorsta.

Manchester United nie mógł zacząć lepiej drugiej połowy. W 47. minucie Czerwone Diabły doprowadziły do remisu! Na lewej stronie Barcelona nie potrafiła wybić futbolówki, tę przejął Jadon Sancho. Anglik podał do Bruno Fernandesa, który zagrał wzdłuż szesnastki do Freda. Brazylijczyk dobrze przyjął piłkę i mocnym strzałem pokonał Ter Stegena!

Czerwone Diabły ruszyły do zdecydowanych ataków. Chwilę później z groźną akcją ruszył Antony. Brazylijczyka w ostatniej chwili powstrzymał jeden z defensorów Barcelony. Publiczność zachęcała zawodników Ten Haga do kolejnych ataków. W 55. minucie celny strzał zanotował Antony – mocne uderzenie z lewej nogi pewnie obronił Ter Stegen.

W 64. minucie Barcelona była bliska zdobycia drugiego trafienia. Świetne dośrodkowanie w polu karnym otrzymał Jules Kounde i oddał sytuacyjny strzał głową. Instynktowną interwencją popisał się David de Gea, bo futbolówka zmierzała pod poprzeczkę.

Chwilę później Erik ten Hag dokonał podwójnej zmiany – na placu gry zameldowali się Alejandro Garnacho i Diogo Dalot.

W 73. minucie Manchester United objął prowadzenie! Piłkę przy linii końcowej wywalczył Bruno Fernandes i zagrał do Alejandro Garnacho. Strzał Argentyńczyka został zablokowany, a następnie Katalończycy zablokowali uderzenie Freda. Z trzecią próbą na piętnastym metrze pospieszył natychmiastowo Antony i strzałem z lewej nogi w długi róg sprawił, że Old Trafford eksplodowało radością!

Czerwone Diabły po objęciu prowadzenia nie zamierzały już wypuszczać zwycięstwa i awansu z rąk. W doliczonym czasie gry Barcelona miała jednak okazję do wyrównania stanu rywalizacji. Piłkę po strzale Roberta Lewandowskiego wybił sprzed linii bramkowej Raphael Varane. Po chwili sędzia zagwizdał po raz ostatni, a Manchester United zameldował się w 1/8 finału!