Data: 27.05.2021 r.
Stadion: Arena Gdańsk

Villarreal: Rulli, Foyth (Mario Gaspar 87'), Albiol, Pau Torres, Pedraza (Moreno 87'), Parejo, Capoue (Raba 120'), Trigueros (Gomez 77'), Moreno, Bacca (Coquelin 60'), Pino (Alcácer 77')

Manchester United: De Gea, Wan-Bissaka (Mata 120'), Bailly (Tuanzebe 117'), Lindelof, Shaw, McTominay (Telles 120'), Pogba (James 117'), Greenwood (Fred 100'), Fernandes, Rashford, Cavani

Czerwone Diabły nie zakończyły sezonu 2020/2021 hucznie i nie świętowały triumfu w Lidze Europy. Manchesteru United zremisował w regulaminowym czasie gry oraz dogrywce z Villarrealem 1:1, a o losach trofeum zadecydowało aż 21 rzutów karnych. Jedynym piłkarzem, który nie wykorzystał swojej okazji był David De Gea.

Manchester United do finału w Gdańsku przystąpił w nieco osłabionym składzie w osobie Harry’ego Maguire’a. Poza tym jednym brakiem Ole Gunnar Solskjaera wystawił do gry najmocniejszy dostępny garnitur w swojej kadrze.

Ekipa Czerwonych Diabłów jako pierwsza wykreowała sobie niezłą okazję strzelecką. W 7. minucie po indywidualnym ataku i dryblingu Rashforda pod linią końcową, piłka została wycofana przed pole karne, gdzie do strzału przygotował się Scott McTominay. Pomocnik United niestety nie przymierzył wystarczająco dobrze i piłka minęła światło bramki Rulliego.

Chwilę potem w wyniku przypadkowego zderzenia z Paulem Pogbą groźnie wyglądającego urazu doznał Juan Foyth. Piłkarz musiał zostać opatrzony, na twarzy piłkarza pojawiła się krew i podejrzenie złamania nosa. Argentyńczyk dwukrotnie musiał opuszczać murawę, aby zostać opatrzonym przez swój sztab medyczny.

W 16. minucie Hiszpanie rozegrali szybko i krótko rzut rożny, po czym posłali piłkę w kierunku Manuel Triguerosa. Zawodnik Villarrealu próbuje efektownym wolejem z pola karnego zamknąć atak. Strzał został oddany, ale futbolówka poszybowała wysoko w trybuny gdańskiego stadionu.

W 23. minucie Bacca bardzo efektownie dograł piłkę krzyżakiem spod linii końcowej na środek pola karnego, skąd Torres uderzył ją głową. Gracz w żółtym trykocie był nieznacznie odchylony od bramki, przez co piłka przeleciała ponad bramką De Gei.

Cavani w 29. minucie sfaulował Parejo na około 35. metrze od własnej bramki. Villarreal posłał miękkie dośrodkowanie w pole karne z rzutu wolnego, Shaw i Lindelof nie upilnowali Gerarda Moreno, który dostawił nogę na 5. metrze i z łatwością pokonał De Geę, otwierając wynik spotkania. Asysta dopisana na konto Daniego Parejo.

Manchester United podkręcił tempo po stracie gola, miał znacznie większe posiadanie piłki, częściej meldował się pod bramką rywali, jednak przez długi czas nie był w stanie wykreować groźnych strzałów. W głównej mierze był to efekt głębokiego cofnięcia się Villarrealu do defensywy. Hiszpanie zaczęli bowiem bronić całym zespołem.

W końcówce pierwszej połowy przepięknym dryblingiem popisał się Marcus Rashford, który wparował w pole karne schodząc z prawego skrzydła. Anglik niestety nie był w stanie celnie dograć piłki do partnera w polu karnym. Chwilę potem tą samą stroną zaatakował odważnie Greenwood. Anglik mocno wbił piłkę przed bramkę, futbolówka odbiła się od Albiola i potem wpadła w ręce bramkarza Villarrealu. Niewiele brakowało, a mielibyśmy trafienie samobójcze.

Po przerwie Bruno w jednej z akcji domagał się rzutu wolnego. Portugalczyk został delikatnie pociągnięty przez rywala, lecz po szybkiej analizie VAR faul został wykluczony.

Piłkarze Manchesteru United nie tracili nadziei i atakowali dalej. W 55. minucie po rzucie rożnym Luke’a Shawa piłka została wybita przed pole karne. Rashford próbował mocnym wolejem wpakować piłkę do siatki z dystansu. Ta jednak ugrzęzła między rywalami i wpadła po chwili pod nogi Cavaniego, który nie zwykł marnować takich okazji i spokojnie wpakował piłkę do siatki z kilku metrów. VAR jeszcze analizował trafienie, trzymając kibiców w niepewności, ale gol finalnie został zatwierdzony.

Czerwone Diabły z minuty na minutę zaznaczały swoją przewagę na murawie i na połowie rywali. Dodatkowa zmiana Bacci za Coquelina jeszcze bardziej ukierunkowała grę Hiszpanów na defensywę i tzw. piłkarskie szachy.

Marcus Rashford, pomimo, że był bardzo aktywny w drugiej połowie, zaliczył koszmarne pudło w 70. minucie meczu. Bruno zaatakował skrzydłem, dograł piłkę do Anglika na 10. metr, a ten niepilnowany nie trafił w światło bramki nie mając nikogo obok siebie. Honor Anglika został częściowo uratowany przez spóźnione odgwizdanie pozycji spalonej Portugalczyka w przygotowaniu ataku.

Obraz gry w drugiej połowie sugerował, że druga bramka dla Manchesteru United jest kwestią czasu. Villarreal zaliczał masę strat piłki, a podopieczni Solskjaera kontrolowali przebieg gry. Kolejne minuty jednak uciekały, a celnego trafienia ciągle nie było.

Scott McTominay poderwał do walki ponownie kolegów w 78. minucie samotnym rajdem w polu karnym rywala. Szkot wywalczył tylko rzut rożny. Chwilę potem mocno z granicy pola karnego uderzył Rashford – tylko obok słupka bramki Rulliego.

Czas uciekał nieubłaganie, a Unai Emery szykował już zespół na dogrywkę. Jeszcze przed końcem regulaminowego czasu gry Villarreal dokonał aż 5 zmian. Solskjaer mocno trzymał się wyjściowej jedenastki wierząc w gola w ostatniej chwili. Ten jednak nie przyszedł i mecz musiał zostać przedłużony o 30-minitową dogrywkę.

W 99. minucie było przez chwilę groźnie, kiedy to Villarreal po stracie Manchesteru United w środku pola wyprowadził kontratak, piłka została zagrana do Alberto Moreno, który miał sporo miejsca w narożniku boiska i zdecydował się na strzał. Posłał jednak piłkę wysoko w trybuny. Podobnie zrobił Alcacer minutę później.

Pierwszą zmianę Solskjaer przeprowadził dopiero w 100. minucie. W miejsce nieaktywnego już Greenwooda wbiegł Fred, wprowadzając jednocześnie zmianę w ustawieniu formacji Czerwonych Diabłów.

W drugiej odsłonie dogrywki ekipa Manchesteru United wyraźnie opadła z sił. W 114. minucie doszło do sporych emocji na murawie. Najpierw sędzia nie odgwizdał faulu na McTominayu i pozwolił kontynuować grę rywalom, co później Cavani wypominał arbitrowi i za to trafił do kajetu. VAR sprawdzał jeszcze zagranie ręką Freda w polu karnym po uderzeniu. Na szczęście dla Manchesteru United decyzja o karnym nie została przyznana. Końcówka dogrywki była już mocno przeciągana i zgodnie z przewidywaniami na tym etapie spotkanie doszło do fazy rzutów karnych.

Rzuty karne dostarczyły niesamowitych emocji na Arenie w Gdańsku. Potrzeba było aż 21 celnych jedenastek, aby wyłonić zwycięzcę tego turnieju. Niestety, finalnie triumfatorami rozgrywek byli piłkarze Villarrealu.