LIGA EUROPY

57' Lisandro Martinez
83' Fred
90' David de Gea
Brais Méndez 59'
David Silva 60'
Aihen Muñoz 70'
Beñat Turrientes 89'
Data: 08.09.2022 r.

Manchester United: De Gea – Dalot (Martinez 46'), Maguire, Lindelof, Malacia (McNeill 83') – Fred, Casemiro, Eriksen (Fernandes 46') – Antony (Sancho 70'), Ronaldo, Elanga (Garnacho 70')

Real Sociedad: Remiro – Munoz, Pacheco, Elustando, Goosabel (Turrientes 85') – Merino, Zubimendi, Mendez (Turrientes 85') – Kubo (Barrenetxea 78'), Umar (Sorloth 46'), David Silva (Cho 65')

Manchester United w kiepskim stylu rozpoczął swoją przygodę z europejskimi pucharami w tym sezonie. Czerwone Diabły przegrały z Realem Sociedad 0:1 (0:0) w 1. kolejce Ligi Europy. Bramkę na wagę trzech punktów, po kontrowersyjnym rzucie karnym, zdobył Brais Mendez.

Przed inauguracyjnym spotkaniem Manchesteru United w Lidze Europy w sezonie 2022/2023 świat obiegła smutna wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Piłkarze i publiczność na Old Trafford oddali hołd monarchini poprzez przejmującą minutę ciszy.

Podniosły nastrój mocno udzielił się zawodnikom obu zespołów, bo na murawie nie obserwowaliśmy szybkiej gry. Wpływ na to miały też zmiany, których dokonał Erik ten Hag. Szansę dostali m.in. Harry Maguire, Victor Lindelof, Fred, Casemiro i Cristiano Ronaldo.

Manchester United pierwszą groźną akcję miał w 14. minucie spotkania. Błąd popełniła defensywa Realu Sociedad. Piłka trafiła do Cristiano Ronaldo, ten wpadł w pole karne, ale został zablokowany. Chwilę później Portugalczyk dostał niezłą piłkę od Christiana Eriksena, minął się z nią jednak o kilkanaście centymetrów.

Czerwone Diabły nie niepokoiły bramki Alexa Remiro. Hiszpański bramkarz w 26. minucie złapał lekki strzał Antony’ego, ale nie musiał się specjalnie wysilać. Bezrobotny po drugiej stronie boiska był również David de Gea.

W 36. minucie piłka ugrzęzła w końcu w bramce Realu Sociedad. Radość z gola była jednak krótka, bo Cristiano Ronaldo w momencie podania od Diogo Dalota był na pozycji spalonej. Kilkanaście centymetrów zdecydowało o tym, że sędzia nie zaliczył efektownego trafienia głową CR7. Sama akcja i wykończenie musiały się jednak podobać.

Manchester United do przerwy nie znalazł już sposobu na defensywę gości. Przyjezdni zagrozili Czerwonym Diabłom w 38. minucie. Po złym zagraniu Freda w pole karne gospodarzy wpadł Umar Sadiq, strzelił mocno, a w ostatniej chwili ubiegł go Casemiro.

Erik ten Hag nie był zadowolony z postawy swoich zawodników, dlatego w przerwie zdecydował się na podwójną zmianę. Na placu gry zameldowali się Bruno Fernandes i Lisandro Martinez. Na pozycję prawego obrońcy przesunięty został Victor Lindelof.

Fernandes wykreował sytuację bramkową minutę po wejściu na boisku. Portugalczyk dorzucił dobrą piłkę na szósty metr, gdzie znalazł się Cristiano Ronaldo. 37-latek uderzył futbolówkę głową, lecz nie trafił w światło bramki.

Ronaldo kolejną próbę odnotował minutę później. Tym razem Portugalczyk uderzył piłkę mocno zza pola karnego. Piłka poszybowała nad poprzeczką bramki Realu Sociedad.

W 54. minucie było groźnie w polu karnym Manchesteru United. Dobrą wrzutkę z lewego skrzydła posłał Takefusa Kubo. Walkę o górną piłkę z Lisandro Martinezem wygrał Alexander Sorloth, lecz uderzył głową obok bramki Davida de Gei.

Pięć minut później Real Sociedad objął prowadzenie w kontrowersyjnych okolicznościach. Strzał na bramkę Davida de Gei oddał David Silva, a piłka odbiła się od nogi Lisandro Martineza i następnie trafiła w rękę Argentyńczyka. Włoski sędzia Marco Di Bello, w porozumieniu z VAR-em, uznał jednak, że Martinez przekroczył przepisy gry. Jedenastkę pewnie wykorzystał Brais Mendez.

Manchester United próbował jak najszybciej wyrównać stan rywalizacji. W 65. minucie dobre dośrodkowanie na dalszy słupek posłał Bruno Fernandes. Akcję z lewej strony zamykał Casemiro, uderzył piłkę głową w kozioł z ostrego kąta, futbolówka przeleciała nad bramką Remiro.

W 70. minucie Erik ten Hag znów zdecydował się na podwójną zmianę. Na placu gry zameldowali się Jadon Sancho i Alejando Garnacho, którzy mieli rozruszać grę ofensywną Manchesteru United.

Konstruowanie akcji nie przychodziło Manchesterowi United z dużą swobodą. W 77. minucie z dobrej strony pokazał się Casemiro. Brazylijczyk oddał potężny strzał zza pola karnego, a świetną interwencją popisał się bramkarz Realu Sociedad.

W 83. minucie debiut w Manchesterze United zanotował Charlie McNeill. 18-letni napastnik pojawił się na boisku, zmieniając Tyrella Malacię.

W doliczonym czasie gry Real Sociedad miał okazję zamknąć spotkanie, ale goście nie wykorzystali kontry. Strzał na bramkę gości zanotował też Casemiro, lecz nie zdołał zaskoczyć Remiro. Manchester United sezon 2022/2023 w Lidze Europy zaczął od porażki.