Batigol222: z ciekawości sprawdziłem i
Liverpool 18/19 - 89 bramek w PL
Liverpool 19/20 - 85 bramek w PL
w 2020/21 mieli 68 bramek, ale nie wiem, czy o ten sezon Ci chodziło. Nie wiem tylko, czy same statystyki strzałów/bramek faktycznie o czymś świadczą. Lepiej byłoby przyjrzeć się statystykom wykreowanych dużych szans i zmarnowanych dużych szans.
I tak, wiadomo, że schematy potrzebują wykonawców, dlatego City z De Bruyne to lepszy zespół, niż bez De Bruyne i wiadomo, że np. James na miejscu Salaha to byłoby obniżenie jakości gry Liverpoolu, ale nie do końca o tym pisałem. Każda taktyka potrzebuje odpowiednich wykonawców: jak Pep grał w Bayernie w ten sposób, żeby rozgrywaniem piłki rozmieszczać rywala po boisku w taki sposób, aby potem błyskawicznie przenieść grę na skrzydło i stworzyć skrzydłowemu 1 na 1 z bocznym obrońcą rywala:
youtube.com/watch?v=5GfxeC_6Ino
to wiadomo, że musiał mieć do tego:
A) Środkowych pomocników, którzy potrafią rzucać takie podania
B) Skrzydłowych, którzy potrafią wygrać pojedynek
Ale to jest schemat gry, koncepcja która organizuje grę ofensywną i jest czymś nadanym przez trenera. Piłkarz może podać niecelnie, przegrać pojedynek na skrzydle czy nie trafić do bramki po dobrej akcji, dlatego trener sprowadza wykonawców odpowiednich do swojej taktyki.
Z Ole problem polega na tym, że tych schematów tak za bardzo nie widać, nie da się uchwycić żadnego porządku w grze ofensywnej czy zakładaniu pressingu, de facto to jest parę prostych schematów, a cała reszta: kreatywność zawodników. Tutaj trochę mylisz kreatywność ze samym skillem. Kreatywny zawodnik to taki, który sam tworzy: kreatywny był Ronaldinho, ale już nie Xabi Alonso, Thiago czy nawet Sterling, Bernardo lub Gundogan, bo to są grajkowie powtarzalni, którzy mają/mieli wyszlifowane określone parametry: drybling, diagonalne podanie, ball control. Daj Thiago na miejsce Pogby a Bernardo na miejsce Bruno i co by zostało z gry ofensywnej United? Moim zdaniem niewiele, pomimo, że są to grajkowie z bardzo wysokimi umiejętnościami. Właściwie to United ofensywnego pomocnika tego rodzaju: VDB. Gość wygląda blado nie dlatego, że niewiele potrafi, tylko dlatego, że nie jest kreatorem. Guardiola może zastąpić np. kreatywnego De Bruyne Gundoganem czy Fodenem, którzy nie są specjalnie kreatywni, i zespół może na tym traci, ale dalej jest efektywny. Jak wstawisz do United VDB kosztem Bruno na jakiś poważniejszy mecz, to będziesz oglądał inny zespół.
I to nie jest tylko kwestia VDB. Oglądałem Freda na Copa America i gość tam funkcjonował po prostu dobrze, i w grze kombinacyjnej, i regulowaniu tempa i nawet trudniejsze podania mu wychodziły, więc co tutaj nie gra i dlaczego jak w United typ rusza do przodu to na ogół wygląda to, jakby nie za bardzo wiedział, co ma robić?
Nawet jak spojrzysz na bramki i asysty Bruno:
youtube.com/watch?v=jwPOtHlTEJU
to tutaj ni kut nie ma żadnej powtarzalności, może poza tym, że asysty to gdzieś 90% kontrataki, a bramki z dystansu - głównie przy grze pozycyjnej, co zresztą jest wymowne.
Porównasz to z asystami i podaniami De Bruyne:
youtube.com/watch?v=pza52wLHHKA&t=417s
to samego schematu pt. płaskie dośrodkowanie z prawej strony, środkowy napastnik/skrzydłowy ściągający obrońcę, skrzydłowy/środkowy napastnik wchodzący na dalszy słupek i kończący akcję naliczyłem chyba z 11-12 razy. Kiedy to jest atak pozycyjny a De Bruyne jest ustawiony w centralnym-lewym sektorze boiska: prawy skrzydłowy ustawiony diagonalnie/w prawym sektorze pola karnego, lewy skrzydłowy wchodzący z lewej strony/centralnie w drugie tempo i odbierający podanie albo dwóch skrzydłowych ustawionych diagonalnie, napastnik cofnięty na pozycję "10". A liczyłem tylko akcje w ataku pozycyjnego, no i brałem pod uwagę tylko te schematy, które udało mi się uchwycić.