BajtiMU: Słówko o taktyce.
Poniższy wykres prezentuje jak zmienia się sposób wywierania presji przez Manchester United od czasu objęcia drużyny przez Ole Gunnara Solskjaera.
Widzimy na nim, że odzyskiwanie piłki przez podopiecznych Norwega w promieniu 40 metrów od bramki rywala rośnie z każdym kolejnym sezonem i zbliża się do poziomu z początku kariery Jose Mourinho na Old Trafford.
Portugalczyk coraz bardziej zaniedbywał ten aspekty gry pozwalając by Czerwone Diabły grały w defensywny, negatywny wręcz sposób, porzucając ideę pressingu na rzecz wyczekiwania indywidualnego błędu rywala i możliwości skontrowania go.
Solskjaer miał od samego startu utrudnione zadanie w kwestii doprowadzenia piłkarzy do takiej kondycji fizycznej, by byli w stanie narzucać przeciwnikom wysokie tempo gry, utrzymywać je, a w razie dalszego niepowodzenia uruchamiać tryb pressingu totalnego, znanego ze słynnych comebacków drużyn sir Alexa Fergusona.
W Teatrze Marzeń od wielu lat funkcjonował dział zajmujący się nauką o sporcie w skład którego wchodzili eksperci gromadzący dane dotyczące przygotowania fizycznego zawodników. Obszar monitorowania piłkarzy który służył do wykonywania różnych testów oceniających graczy pod wieloma kątami został zdemontowany przez Mourinho i zmieniony w strefę dla fizjoterapeutów i masażystów.
Portugalczyk uznał bowiem, że lepsze rezultaty osiągnie gdy w pojedynkę będzie oceniał stopień kondycji podopiecznych.
Na wykresie można spostrzec, że plan ten się nie powiódł i piłkarze Manchesteru zwyczajnie słabli, co widać było szczególnie w meczach z drużynami grającymi w sposób agresywny i dominujący, jak choćby Liverpool czy Manchester City.
Wspomniany dział nauki o sporcie sprawiał, że każdy piłkarz był odpowiednio skatalogowany, a jego postępy i uchybienia - na bieżąco monitorowane.
David Moyes, Louis van Gaal, a także Jose Mourinho w momencie objęcia władzy w United mieli do dyspozycji pełną dokumentację piłkarzy i mogli przeanalizować ich indywidualne cechy. Tylko Solskjaer nie miał takiego komfortu i sporo czasu zajęło nim odpowiednie rubryki znów zostały uzupełnione konkretnymi informacjami.
2 lata temu 12 drużyn z Premier League było lepszych od United w aspekcie odbierania piłki w wysokich partiach boiska.
Rok temu - 4 więcej.
Teraz - dwie więcej.
To się nazywa progres.
Udanego weekendu, kochani! Widzimy się w niedzielę!
PS
Korzystałem z artykułu Lauriego Whitwella dla serwisu The Athletic.
Facebook: Szemhazaj - blog o Manchesterze United.