UEFA rezygnuje z zasady bramek strzelonych na wyjeździe

» 24 czerwca 2021, 16:07 - Autor: matheo - źródło: UEFA.com
Klubowe rozgrywki UEFA czeka poważna zmiana od sezonu 2021/2022. W fazie pucharowej m.in. Ligi Mistrzów i Ligi Europy nie będzie już obowiązywać zasada bramek zdobytych na wyjeździe.
» Od sezonu 2021/2022 w Lidze Mistrzów nie będzie obowiązywać zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Czy UEFA podjęła dobrą decyzję, rezygnując z zasady bramek strzelonych na wyjeździe?
UEFA potwierdziła, że rezygnuje z przepisu, który w europejskim futbolu pojawił się w 1965 roku. Nagradzał on drużyny, które w pucharowych dwumeczach strzelały więcej goli na wyjazdach, w sytuacji, gdy spotkanie kończyło się remisem.

Od nowego sezonu przepis ten nie będzie już obowiązywał. Jeśli pucharowy dwumecz zakończy się remisem, to sędzia zarządzi dogrywkę i ewentualne rzuty karne.

– Zasada goli strzelonych na wyjeździe była nieodłączną częścią rozgrywek UEFA od 1965 roku, kiedy została wprowadzona – mówi Aleksander Ceferin, prezydent UEFA.

– Temat rezygnacji z tego przepisu był przedmiotem rozmów na różnych spotkaniach UEFA w ostatnich latach. Choć nie osiągnęliśmy jednomyślności w tej kwestii, to wielu menadżerów, kibiców i osób związanych z futbolem kwestionowało sprawiedliwość tego przepisu. Chcieli oni uchylenia tej zasady.

UEFA liczy, że zmiana w przepisach spowoduje jeszcze bardziej ofensywne podejście zespołów do fazy pucharowej. Drużyny grające pierwszy mecz u siebie nie będą musiały bowiem obawiać się przesadnie straty pierwszej bramki, która dałaby przeciwnikom znaczącą przewagę w rewanżu.

EURO 2020: Którzy piłkarze Manchesteru United pozostali w grze?
Oficjalnie: Nathan Bishop wypożyczony z Manchesteru United

Komentarze (37)

Ta3k: W końcu ta durna zasada została zniesiona. Już miałem po dziurki w nosie to granie wszystkich drużyn w pierwszym meczu na 'byle nie stracić'. Mnóstwo meczów ligi mistrzów była nudna granie na byle nie stracić, a może przypadkiem coś wpadnie całkowicie różniło się od meczów ligowych.
» 25 czerwca 2021, 14:01 #35
Klimaa: Z jednej strony dobrze że usunięto bramki na wyjeździe ale również może to oznaczać iż mecze będą przeciągane na siłę na dogrywkę i dalej na karne.
» 25 czerwca 2021, 13:32 #34
Piotrek1991d: No to teraz bedzie pelno meczow po 120 minut i konkursow karnych.Nie powinni tego zmieniac
» 25 czerwca 2021, 08:16 #33
0listonoszpat: Historia kołem się toczy. Przy zrezygnowaniu z goli wyjazdowych już niedaleko do złotego,srebrnego gola czy zrezygnowania z dogrywek. To był z wielu powodów dobry przepis który skracał grę i gwarantował nagłe zwroty akcji.
» 25 czerwca 2021, 08:52 #32
ess: Powinni zrobić złotego gola od początku spotkania, na pewno by skrócił mecz. Może zwrotów akcji by nie było, ale byłoby chociaż sprawiedliwiej, niż z zasadą bramek na wyjeździe.
» 25 czerwca 2021, 10:10 #31
Quebambino: Nie będzie więcej dogrywek i karnych, bo drużyny przestaną kalkulować. Teraz jest tak, że zespół, który gra u siebie, gra ostrożnie, byleby tylko nie stracić bramki. Od teraz się to zmieni, bo drużyna grająca u siebie, może po prostu grać swoje i nie musi martwić się o stracone gole.
» 25 czerwca 2021, 21:09 #30
ess: Bardzo dobrze, najgłupsza zasada piłkarska jaka istnieje. Zasada sprowadzająca się do tego, że z jakiś powodów jedna drużyna wygrywała mecz, mimo że strzeliła tyle samo bramek co do druga
» 25 czerwca 2021, 01:20 #29
KalinaRIP: Nie z jakichś powodów tylko z jasno określonych zasad, które były dla wszystkich znane. Jakaś drużyna miała gorszy start? Warunki były sprawiedliwe i znane każdemu uczestnikowi więc nie wiem z czym macie problem?
» 25 czerwca 2021, 08:39 #28
ess: Komentarz zedytowany przez usera dnia 25.06.2021 10:07

Powinni zrobić jakąś zasadę, że jak ktoś strzeli zza pola karnego od słupka to wygrywa mecz, niezależnie od wyniku. Też by były jasno określone zasady, ale nie byłyby sprawiedliwe. Ale o już nieważne, bo teraz ja jestem w obozie osób, które bronią obecnych zasad i to wy macie problem :)
» 25 czerwca 2021, 10:06 #27
KalinaRIP: Nie bo taka zasada byłaby idiotyczna. Zasada goli na wyjazdach była jak najbardziej sensowna i da się ją sensownie obronić.
» 25 czerwca 2021, 11:51 #26
ess: Nie, była idiotyczna i nie da się sensownie obronić zasady w której remis = wygrana/przegrana. Może miała jakiś sens w tych latach 60 jak grało się na różnych boiskach, różną piłką, w gorszych warunkach się dojeżdżało na mecz, ale teraz kiedy gramy na takich samych boiskach, tę samą piłką, a piłkarze latają prywatnymi samolotami? Proszę was
» 25 czerwca 2021, 13:34 #25
Dobrze: Powinni jeszcze usunąć dogrywki, to bez sensu, mecz nierozstrzygnięty w 90 minut powinien od razu przejść do rzutów karnych, po co ich męczyć jeszcze dodatkowe 30 minut
» 25 czerwca 2021, 01:02 #24
Lisan: Jeszcze zatrzymwanie czasu i bd git
» 24 czerwca 2021, 23:06 #23
Tom535: Komentarz zedytowany przez usera dnia 24.06.2021 22:51

Super madry pomysl blaznow z UEFY. Ciagle dokladaje wiecej meczy, a teraz jeszcze bedzie wiecej meczarni dla pilkarzy i grania meczow po 120 minut. Ale co mozna spodziewac sie po organizacji co karze nam klekac przed murzynami propagujac w ten sposob rasizm zaslaniajac sie walka przeciwko niemu. Zenada.
» 24 czerwca 2021, 20:57 #18
levy181: No i to jest super zmiana. Uważam to za świetne rozwiązanie.
» 24 czerwca 2021, 19:46 #17
Quebambino: Nareszcie. To była najgorsza zasada piłki nożnej.

Ile było kuriozalnych meczów, w których zespoły odpadały, tylko dlatego że sędzia popełniał błąd. Wyobraźcie sobie dwumecz PSG - Barcelona, Barcelona nie strzela gola na 6:1 i odpada z LM, mimo że wygrali mecz 5:1. To nie było normalne. Najlepszym przykładem jest dwumecz Barcelony z Chelsea z 2009 roku, gdzie sędzia okradł Chelsea z dwóch karnych, a Barcelona w 95 minucie strzeliła gola na 1:1 i mimo że nie wygrali żadnego z dwóch meczów, to oni awansowali dalej. Jak można w ogóle bronić tak idiotycznej zasady, w której najczęściej losowy przypadek decydował o tym, że kilkumiesięczny wysiłek całej drużyny szedł na marne.
» 24 czerwca 2021, 19:08 #16
KalinaRIP: Komentarz zedytowany przez usera dnia 24.06.2021 19:27

To jest w tym wlasnie piekne, pomijajac bledy sedziowskie. Ktos kazal barcelonie przegrywac 4-0? A moze w trakcie drugiego meczu przy stanie 3:1 dowiedzieli sie ze jednak musza wbic jeszcze 3 bramki a nie 2? Zaden losowy przypadek tylko w gre wchodzi dobre planowanie i dodatkowy aspekt taktyczny w zwiazku z taka zasada. Gdyby to bylo takie idiotyczne nie trwalo by ponad pol wieku.
» 24 czerwca 2021, 19:27 #15
UnitedWeStand: "Zaden losowy przypadek tylko w gre wchodzi dobre planowanie i dodatkowy aspekt taktyczny w zwiazku z taka zasada"
Wytłumacz jakie planowanie wchodziło w grę oraz jaki był to dodatkowy aspekt taktyczny. Mam nadzieję, że wymyślisz coś mądrzejszego od tego, że zespół który grał u siebie, to mógł się bronić aby nie stracić gola przez gości i atakować na wyjeździe, bo wtedy bramki są liczone podwójnie. W tym nie ma żadnego dodatkowego aspektu, który nie mógł być stosowany w przypadku nadchodzacych dwumeczy, bo nie są wyróżnione.

"Gdyby to bylo takie idiotyczne nie trwalo by ponad pol wieku"
Zasada ta powstała dlatego, że wg badań to zespół grający u siebie odnosił lepsze rezultaty, więc pomysleli, że należy jakoś wyrównać szanse.

Trwało to tyle czasu, bo kibice byli przeciwko zmianom, a FIFA czy inna UEFA to beton jak w PZPN, który tylko pragnie się kurczowo trzymać stołka. Jeżeli 51% kibiców jest za jakąkolwiek zmianą, to do niej dojdzie, bo oni wyłącznie pragną zadowolić większość społeczeństwa związanego z tym sportem.
» 24 czerwca 2021, 20:07 #14
KalinaRIP: a no taki ze patrzysz z szerszej perspektywy, rozklad sil zawodnikow najbardziej potrzebnych do gry z danym rywalem nie pod katem jednego starcia ktore moze nie miec wiekszych konsekwencji a dwoch o duza stawke.

"Mam nadzieję, że wymyślisz coś mądrzejszego od tego, że zespół który grał u siebie, to mógł się bronić aby nie stracić gola przez gości i atakować na wyjeździe, bo wtedy bramki są liczone podwójnie."

I tak to niemadre stwierdzenie tez ma znaczenie, moze nie do konca tak jak to napisales ale skoro sa dwa mecze to trzeba umiec sie dostosowac do sytuacji i potrzeb. A juz gadanie o losowym przypadku to glupota, Grecja euro wygrala rozumiem bo mieli farta w dwumeczu tak? Gdyby byl tam jakis dwumecz to najprawdopodbniej by polecieli w meczu z Czechami czy kim tam. Mozna takie farmazony piep.rzyc w dwie strony co kto lubi. Btw jak juz tak pisze o Euro to w sumie troche lepiej do tego podchodze, tez jest tylko jeden mecz i nigdy sie nie narzekalo wiec na kluby tez moznaby sie przyzwyczaic jakos. Oczywiscie warunkiem koniecznym jest rozgrywanie takich meczow na neutralnym terenie, jak nie to idea do kosza.
» 24 czerwca 2021, 20:46 #13
Quebambino: Komentarz zedytowany przez usera dnia 24.06.2021 22:09

KalinaRIP

Ale Ty bzdury piszesz, matko jedyna. Sporty drużynowe są losowe.

Dam Ci prosty przykład, United gra z City, na Etihad było 0:0, w drugim meczu, sędzia w 2 minucie popełnia błąd i dyktuje rzut wolny na 20 metrze i daje zółta kartkę za faul Lindelofowi, do piłki podchodzi Mahrez i strzela bramkę. W tym momencie Manchester United musi strzelić 2 bramki, tylko dlatego, że sędzia popełnił błąd. Uważasz, że to jest piękne i sprawiedliwe, że zespół, który niesłusznie przegrywa, jest karany TRZYKROTNIE przez jeden błąd sędziego? Czemu trzykrotnie?

Po 1 - zespół niesłusznie przegrywa
Po 2 - zespół przez głupią zasadę, musi strzelić 2 bramki
Po 3 - Lindelof musi uważać, żeby nie dostać drugiej kartki

Z resztą, nawet nie muszę szukać wymyślonej sytuacji, tylko wrócić do tej z Chelsea z 2009 roku. Chelsea zrobiła wszystko, aby wygrać z Barceloną, zagrała świetny mecz na Camp Nou, a u siebie prowadziła 1:0 i miała 2 niepodyktowane karne. Sędzia ich oszukał. Uważasz, że to wina Chelsea, że straciła bramkę w 95 minucie? Naprawdę? To wina zespołu, że w końcu nie wytrzymał presji, kiedy powinni prowadzić 3:0 i spokojnie kontrolować mecz? Gadasz głupoty i tyle.
» 24 czerwca 2021, 22:06 #12
KalinaRIP: Komentarz zedytowany przez usera dnia 25.06.2021 06:43

I co się spinasz, nie mów mi proszę że gadam głupoty bo nie jesteś żadna Alfa i omega. Przede wszystkim ja bazuje na faktach a nie wymyślonych przykładach i gdybaniach tak jak ty to robisz. Z resztą o czym my mówimy, teraz jest var i ten wymyślony błąd nie miałby miejsca. Gdyby var był w 2009 (strasznie daleko musiałeś się cofać, faktycznie same problemy z tymi bramkami na wyjeździe) to Chelsea by sobie normalnie wygrała. A głupoty to sam piszesz bo po prostu tą głupia idea ci się podoba.

I cofam to z poprzedniego posta, nie wiem czemu myślałem że tylko jeden mecz, pomyliły mi się zasady, chodzi tylko o zasadę bramek na wyjeździe - zatem idiotyczny pomysł odbieganie od tego.
» 25 czerwca 2021, 06:41 #11
Quebambino: Komentarz zedytowany przez usera dnia 25.06.2021 21:03

Na jakich ty niby faktach bazujesz? Ty bazujesz na swoim "widzimisię", że zasada jest okej, a od lat toczył się spór o tę zasadę, i tylko przez to, że w UEFA siedziały stare zgredy, tej zmiany nigdy nie było. Zobacz ile było trzeba czasu, żeby w końcu wprowadzić VAR. Wszyscy mówili "to zabije piłkę", a dzisiaj widzimy, że jedyne co VAR zrobił to usprawnił futbol.

Zasada bramek na wyjeździe jest idiotyczna i zawsze była, a ja nie muszę szukać przykładów w dalekiej przeszłości, tylko ten przykład najdobitniej pokazywał - jak ta zasada jest idiotyczna.

Chcesz przykład z tego roku? Mecz Juventus - Porto. Juventus zrobił swoje, odrobił straty i wygrał mecz 2:1. Mamy dogrywkę, Juventus traci gola na 2:2 i mimo że wygrał 3:2, to i tak odpadł. Teraz mi odpowiedz na pytanie, czy to jest sprawiedliwe, że Porto miało 30 minut więcej na strzelenie kolejnej bramki na wyjeździe? Tym bardziej w dogrywce, gdzie dużo łatwiej o błąd.

Sezon 19/20

Ta sama sytuacja w meczu Liverpool - Atletico, The Reds odrabiają straty, w dogrywce strzelają nawet bramkę na 2:0 i co? I tracą jednego gola i mimo, że w dwumeczu jest 2:2, to oni muszą zaatakować i szukać kolejnej bramki, a Atletico może sobie spokojnie czekać na kontry. Znowu sytuacja w której jedna drużyna ma o 30 minut więcej, aby strzelić bramkę, która liczy się za dwa.

Sezon 18/19 - City vs Tottenham

City robi wszystko aby awansować po porażce w pierwszym meczu 0:1. Prowadzą u siebie 4:2, a sędzia uznaje bramkę strzeloną rękę, bo w JEGO opinii to jest gol. Po meczu środowisko sędziów jest podzielone, jedni mówią że gol, inni że ręka. Tottenham przechodzi dalej, mimo że dwumeczu jest 4:4.

Jeśli według Ciebie to jest dobra zasada to jesteś niepoważny i tyle. Nie mówię nawet o sytuacji, gdzie w dwumeczu jest remis, bo oba mecze zakończyły się remisem. Czyli ani jeden zespół nie pokonał drugiego, ale awansował ten, który strzelił bramkę na wyjeździe. Bardzo to logiczne, nie wygrać ani jednego meczu i awansować dalej, bo przecież atut własnego stadionu jest tak GIGANTYCZNY, że nie powinno się tam tracić bramek, bo przecież w futbolu nic nie dzieje się z przypadku i to że drużyna miała w meczu jeden niecelny strzał, który po rykoszecie wpadł, to jest dowód na to, że jest lepszym zespołem i powinien awansować dalej, bo strzelił gola na boisku rywala.
» 25 czerwca 2021, 20:58 #10
zaluda: Słabe to
» 24 czerwca 2021, 18:14 #9
Quebambino: Nie będzie.

Dzisiaj jest tak, że jak drużyna zremisowała u siebie 0:0, a na wyjeździe ma 1:1, to gra bezpiecznie i chce utrzymać przewagę bramek na wyjeździe. Od przyszłego sezonu będzie inaczej, bo drużyny będą musiały grać o wygraną, chyba że chcą grać dogrywki. Umówmy się, nikt nie chce ich grać, tym bardziej teraz, kiedy naładowanie meczów jest ogromne.
» 24 czerwca 2021, 18:46 #8
GoForWin: Nawet jeśli, co jest złego w dogrywkach? Przynajmniej więcej do oglądania :)
» 24 czerwca 2021, 21:24 #7
Braks: Dla widowiska może i lepiej ale przez to będzie więcej dogrywek i rzutów karnych a dla tak wymagającej ligi jak angielska to piłkarze będą się slaniac na nogach
» 24 czerwca 2021, 16:56 #6
jerzy6661: No i co z tego
» 24 czerwca 2021, 17:01 #5
Braks: To z tego że będziesz płakał jak przegrają np. z valencia
» 24 czerwca 2021, 17:04 #4
jerzy6661: A jakby tego nie zmienili to byśmy z Valencią wygrali tak ?
» 24 czerwca 2021, 18:30 #3
ess: Więc może już czas się pożegnać z tym tworkiem do dawania minut rezerwowym i juniorom tzw. pucharem myszki miki, zamiast narzekać na porzucenie niesprawiedliwych zasad?
» 25 czerwca 2021, 01:23 #2
Abstrahujacy: Jak odchodzili od tego zapisu, to mogli to zrobić na początku pandemii, mając na uwadze grę na losowych stadionach z plakietką "gospodarz" i "gość"
» 24 czerwca 2021, 16:49 #1