Aby zrealizować swoje marzenie, jakim jest wyjazd na mecz Manchesteru United rozgrywanych na Old Trafford, możliwości mamy kilka. Możemy wykupić taki wyjazd w jednej z firm organizujących wyjazdy sportowe, możemy w kwietniu wstąpić w szeregi stowarzyszenia MUSC Poland, ale możemy także zorganizować wyjazd na własną rękę. Jak się do tego zabrać i co trzeba wiedzieć? Zapraszamy do lektury naszego przewodnika.
1. Zakup One UnitedPlanowanie wyjazdu na mecz Manchesteru United powinniśmy rozpocząć od zakupu One United, oficjalnego członkostwa, czyli odpowiednika polskich kart kibica. One United jest wykupowany na jeden sezon, a jego cena waha się od 22 do 32 funtów. Wszystko zależy od wieku kibica. Posiadacze kart kibica za poprzedni sezon są pod koniec rozgrywek zachęcani zakupem OU na kolejny sezon, za co mogą dostać zniżkę w wysokości 2 funtów. Do tego należy doliczyć koszty wysyłki, które w przypadku Europy wynoszą 5 funtów.
Podstawową korzyścią płynącą z posiadania One United jest oczywiście możliwość zakupu biletu na mecz Manchesteru United. Zazwyczaj obowiązuje zasada: 1 One United = 1 bilet. Zdarza się, że na mecze z nisko notowanymi rywalami w Pucharze Ligi bilety trafią do sprzedaży ogólnej i wówczas członkostwo nie będzie wymagane. W przypadku spotkań Premier League, Ligi Mistrzów, czy Pucharu Anglii, One United jest koniecznością. O biletach szczegółowo będzie jednak później.
Co jeszcze zyskujemy kupując One United? Manchester United do swoich kibiców wysyła specjalne paczki, które najczęściej zawierają rocznik za ubiegły sezon i gadżety z herbem klubu (długopis, breloczek, przypinka).
Posiadacze One United otrzymują także 10% rabat na zakupy w klubowym Megastore, internetowym sklepie United Direct oraz w Red Cafe. Ponadto wstęp do klubowego muzeum i na wycieczkę po stadionie jest o połowę tańszy dla posiadaczy karty. Warto o tym pamiętać! Z One United za darmo wejdziemy także na domowe mecze Manchesteru United U-21.
2. Zakup biletu na mecz Manchesteru UnitedMając One United możemy przystąpić do zakupu biletu na mecz Czerwonych Diabłów rozgrywany na Old Trafford. Oczywiście członkostwo nie jest gwarantem wstępu na każdy mecz United. Proces dystrybucji biletów wygląda bowiem następująco. Około 55 tysięcy miejsc w Teatrze Marzeń zajmują posiadacze karnetów. Do sprzedaży trafia więc 21 tysięcy miejscówek, ale to duże uproszczenie. Trzeba pamiętać o tym, że część miejsc przeznaczone jest też na tzw. pakiety VIP.
Bilet na mecz Manchesteru United oficjalną drogą można nabyć na trzy sposoby: w biurze Ticket & Membership mieszczącym się tuż obok Old Trafford, telefonicznie dzwoniąc na numer 0161 868 8000, ale przede wszystkim przez oficjalną stronę
ManUtd.com.
Pierwszą partię biletów, na mecze z nieco mniej atrakcyjnymi rywalami, klub wypuszcza dla posiadaczy One United już w lipcu. Bez trudu powinniśmy więc dostać wejściówki na spotkania z Sunderlandem, Stoke City, czy Swansea.
Sprawa komplikuje się nieco przy szlagierowych starciach z Liverpoolem, Arsenalem, Manchesterem City, Chelsea czy Tottenhamem. W tych przypadkach zazwyczaj popyt niemal zawsze przewyższa podaż. Co to oznacza? Manchester United na kilka tygodni przed planowaną datą spotkania umożliwia posiadaczom One United aplikowanie o bilet na wybrany mecz. Jeżeli liczba chętnych przewyższy liczbę biletów, to wówczas urządzane jest tzw.
ballot, czyli losowanie. Składając aplikację wybieramy kategorię cenową biletów, którą jesteśmy zainteresowani. Szczegółowy cennik można znaleźć
TUTAJ.
Jeśli nie mieliśmy szczęścia w losowaniu, to jeszcze nie wszystko stracone i wciąż możemy pozyskać bilety drogą oficjalną. W tym przypadku potrzeba będzie jednak trochę determinacji. Część wejściówek trafia ponownie do sprzedaży ze zwrotów. Najczęściej ma to miejsce na tydzień lub dwa przed planowaną datą meczu. Jeśli na dany mecz zwrotów będzie więcej niż tylko pojedyncze sztuki, to pojawią się one na oficjalnej stronie Manchesteru United.
Co jednak zrobić, kiedy szczęście w losowaniu nam nie odpisało, a na stronie wciąż widnieje napis, że bilety zostały wyprzedane? Wówczas najskuteczniejszą metodą jest dzwonienie do klubu i pytanie o zwroty. Nie musicie obawiać się, że telefonami do Manchesteru zrujnujecie swój budżet. Wystarczy chociażby skorzystać ze Skype lub kart typu prepaid, a za rozmowę zapłacicie kilkanaście groszy. Zakup biletu przez telefon nie jest procesem skomplikowanym, o ile jest się w stanie dogadać w języku angielskim. Trzeba być przygotowanym na podanie swojego numeru One United, numeru karty płatniczej oraz adresu celem weryfikacji.
Bilety na mecze Manchesteru United są kodowane elektronicznie na karcie członkowskiej, która przychodzi z One United. Jeśli jednak przesyłka nie doszła na czas, to przed meczem wybieramy się do wspominanego Ticket & Membership, nakreślamy sytuację i otrzymujemy bilet w formie papierowej.
Na koniec jeszcze jedna rada praktyczna. Jeśli nabyliśmy bilet, a miejscówka nie do końca nas satysfakcjonuje, bo chcielibyśmy siedzieć w pierwszym rzędzie z nosem wsadzonym w murawę, to przed meczem możemy zapytać, czy są dostępne jeszcze bilety w innych sektorach. Jeżeli tak będzie, to bez problemu pokrywamy różnicę pomiędzy ceną naszego biletu, a ceną innego miejsca i pokrywamy różnicę.
3. Transport do AngliiWydaje się, że znaczną cześć naszego wyjazdowego budżetu pochłoną środki na zakup biletu lotniczego do Manchesteru. Rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej. Jeśli zainwestujemy swój czas w wyszukanie najlepszego połączenia, to bilet w dwie strony do Manchesteru jesteśmy w stanie znaleźć nawet za 200 złotych w obie strony.
Jak to zrobić? Sieć tanich połączeń lotniczych z Polski do Wielkiej Brytanii jest obecnie tak rozwinięta, że wymienianie wszystkich połączeń i możliwości zajęłoby kilka stron maszynopisu. Co zatem powinniśmy wiedzieć, jeśli chcemy dostać się do Manchesteru?
W pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić strony tanich przewoźników oferujących loty z Polski do Wielkiej Brytanii, tj.
ryanair.com,
wizzair.com,
easyjet.com. Celowo piszemy przewoźników latających do UK, a nie tylko do Manchesteru. Oprócz bezpośredniego połączenia możemy wybrać np. lot do Liverpoolu. Prosto z lotniska z miasta Beatlesów do centrum Manchesteru dostaniemy się w godzinę autobusem firmy
Terravision. Koszt takiego przejazdu zaczyna się już od 12 funtów w obie strony.
Nie po drodze Wam do Liverpoolu? Szukajcie połączeń do Londynu. Stamtąd do Manchesteru można dostać się m.in. niskokosztowym
MegaBusem. Ceny za bilet w jedną stronę zaczynają się od 1 funta. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wówczas spędzimy w autobusie dodatkowe 5 godzin, co w przypadku wypadów 1-2 dniowych może nie być najlepszym pomysłem.
Po więcej porad na temat taniego latania odsyłamy Was na fora eksperckie – Fly4Free.pl i Loter.pl to strony, które każdy miłośnik taniego podróżowania powinien znać.
4. Nocleg w ManchesterzeJeśli planujemy kilkudniowy pobyt w Manchesterze, to będziemy musieli skorzystać z noclegu. O ile Hotel Football, należący do Ryana Giggsa i Gary'ego Neville'a, zlokalizowany tuż przy stadionie i oferujący widoki z pokoi na Old Trafford, to kusząca propozycja, to na pewno mocno też nadszarpnie nasz budżet.
W Manchesterze znajdziemy jednak mnóstwo miejsc noclegowych w przystępnych cenach. Możemy także próbować opcji bez kosztowej za pośrednictwem serwisu CouchSurfing.
Z jakim kosztem należy liczyć się planując nocleg w Manchesterze? Ceny w popularnych hostelach, np. YHA Manchester czy Hatters zaczynają się od 20 funtów za łóżko w pokoju wieloosobowym. Atrakcyjną ofertę ma także sieć hoteli Ibis Budget. Jeden z nich jest zlokalizowany w Salford Quays, około 10 minut spacerem od Old Trafford. Ibis Budget oferuje pokoje w cenach zaczynających się od 32 funtów. Jest to jednak cena za pokój, a a nie za osobę, co w przypadku noclegu 3 osób (maksymalna liczba gości w 1 pokoju) daje nam bardzo atrakcyjną ofertę.
Hotelarze w Manchesterze doskonale zdają sobie sprawę, że wielu kibiców przyjeżdża do Manchesteru na spotkania Czerwonych Diabłów, dlatego w dni meczowe ceny pokoi we wspomnianym Ibis Budget są wyższe i skaczą np. do 50 funtów.
Atrakcyjne promocje ma też często sieć Premier Inn. Tam za dwuosobowy pokój zapłacimy już od 29 funtów.
W przypadku hoteli Ibis Budget i Premier Inn warto szukać noclegów bezpośrednio na stronach, a nie przez porównywarki cenowe, bo sieci te często nie są w nich uwzględniane. Hostele znajdziemy na Booking.com czy HostelWorld.com.
5. Całkowity koszt wyjazduZ jakimi kosztami należy się liczyć organizując samodzielnie wyjazd na mecz Manchesteru United? To pytanie, które zadaje wielu kibiców Czerwonych Diabłów. Kwestia ta jest jednak bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, w jakiej cenie zdobędziemy bilety na samolot czy nocleg, czy planujemy duże zakupy w Megastore, czy jedziemy na 1 dzień, czy też planujemy dłuższy pobyt.
W przypadku trzydniowego pobytu w Manchesterze należy liczyć się z następującymi kosztami:
– One United – 37 funtów (Adult Membership + koszt wysyłki do Polski)
– Bilet lotniczy: 200-400 zł
– Bilet na mecz: 41 – 53 funty (za bilet dla dorosłego)
– Bilet MegaRider – 13,5 funta (nielimitowane przejazdy przez 7 dni autobusami Stagecoach)
– Nocleg: 87 funtów – 110 funtów (3 noce, cena za pokój)
– Wstęp do muzeum i wycieczka po stadionie: 9 funtów (cena dla posiadaczy One United)
– Program meczowy: 3,5 funta
Całkowity koszt: 1323 – 1730 zł*
* - przy aktualnym kursie 1 funt = 5,89 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wyżywienia, co jest sprawą bardzo indywidualną.
Czy da się zejść poniżej poziomu 1000 zł za wyjazd? Oczywiście! Przy dobrej konfiguracji lotów jesteśmy w stanie wylecieć z Polski w dniu meczu, a wrócić samolotem o godzinie 6:25, wówczas odpada nam koszt noclegu.