Erik ten Hag na Old Trafford zarządza nie tylko pierwszym zespołem Manchesteru United, ale ma również decydujące zdanie w kwestii rezerw Czerwonych Diabłów. Holenderski menadżer nalegał na takie rozwiązanie podczas negocjacji z angielskim klubem.
» Erik ten Hag ma kluczowe zdanie w sprawie wyboru składu na mecze rezerw Manchesteru United
Ten Hag współpracuje bliski z Markiem Dempseyem, menadżerem drużyny U-23 i Paulem McShane’em, trenerem rezerw. Holender może zakwestionować wybór składu, a nawet pozycję, na której gra piłkarz. Wszystko po to, aby gracze rezerw mieli ułatwioną drogę do pierwszego zespołu.
– Dla mnie współpraca pomiędzy różnymi departamentami jest kluczowa, aby zaszczepić odpowiednią kulturę w klubie – mówi Erik ten Hag cytowany przez Daily Express.
– Tak jak w Ajaxie Amsterdam, gdy przyszedłem do Manchesteru United, to zespół rezerw był odizolowany. Piłkarze nie byli już częścią akademii, ale nie byli też częścią pierwszej drużyny. Zmieniłem to od razu. Zrobiłem to samo, co po przyjściu do Ajaxu Amsterdam.
– W Ajaxie Amsterdam rezerwy przeszły pod menadżera. Tylko w taki sposób mogłem mieć wpływ na to, aby młodzi i utalentowani piłkarze zasilali pierwszy zespół. Nadal daje trenerom swobodę w pracy, ale również udzielam wskazówek i mówię: „Chcę, aby ten piłkarz łapał minuty na tej pozycji”.
– Ostateczna odpowiedzialność spoczywa na mnie za to, jak radzi sobie drugi zespół i jacy piłkarze przechodzą z rezerw do pierwszej drużyny – wyjaśnia Ten Hag.
Model zaczerpnięty z Ajaxu Amsterdam
Holender dodaje, że temat przejęcia kontroli nad rezerwami pojawił się już podczas pierwszych rozmów z Manchesterem United.
– To coś całkowicie nowego dla ludzi w Manchesterze United, ale rozmawialiśmy o tym już na samym początku. Byli na to otwarci. Patrzyli na Ajax Amsterdam z podziwem i to, jak udaje im się wprowadzać młodych zawodników do pierwszego zespołu – dodaje Ten Hag.
– W Ajaxie jest ciągły napływ talentów. Podstawą wszystkiego jest klubowa akademia. Gdy kończyłem moją pracę w Ajaxie i wracałem do domu, to zawsze przyglądałem się treningom drużyny U-8 czy U-9.
– Ostatnia faza w przypadku piłkarza akademii i przeskok do pierwszego zespołu to kwestia struktury pomiędzy dyrektorem akademii, trenerem rezerw i menadżerem pierwszego zespołu.
– To właśnie mam na myśli, gry mówię o współpracy. Rozmawiałem na ten temat długo z Johnem Murtoughiem, zanim przyszedłem do Manchesteru, aby ustawić odpowiednio struktury i móc z tego korzystać.
– W Holandii podjąłem odpowiednie kroki, aby pełnić bardziej rolę menadżerską w Ajaxie. Jeśli nie masz dookoła siebie kompetentnych ludzi, to nie możesz delegować obowiązków i wszystko robisz sam.
– Jeśli masz takie osoby w pobliżu, to przedstawiasz im swoją wizje i możesz delegować zadania. Przykładem jest proces treningów z pierwszym zespołem. Wiem, że są w dobrych rękach Mitchella van der Gaaga.
– Mogę przyjrzeć się sesjom treningowym i jako menadżer dostrzegam więcej, niż wtedy, gdybym sam je przygotowywał – dodaje Ten Hag.
Możliwość komentowania tego newsa jest już niemożliwa, z powodu upłynięcia 7 dni od czasu jego dodania.
Wszystkie komentarze są własnością ich twórców. Serwis
nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści komentarzy. W przypadku nagminnego łamania zasad netykiety osoby będą banowane bez możliwości odwołania.