Derby, które zapadły w pamięć...

» 19 września 2009, 19:47 - Autor: JSPark - źródło: telegraph.co.uk
Historię derbów Manchesteru możemy śledzić od 1881 roku, kiedy to 12 Listopada w towarzyskim meczu spotkały się drużyny West Gorton (prekursorzy późniejszego City) z Newton Heath, późniejszym United. Gracze Heath pokonali na wyjeździe swych przeciwników 3:0, a gazety pisały, że była to naprawdę ładna gra.
» Do niedzielnych derbów pozostało już tylko kilka godzin
Pierwsze spotkanie w Lidze odbyło się w 1894-95 na Hyde Road, gdzie przyszłe United również wygrało. Tym razem 5:2.

W najwyższej klasie rozgrywkowej spotkali się po raz pierwszy w grudniu 1906 roku. City wygrało 3:0, za co dostało kwotę 1,000 funtów - na ówczesne czasy, była to naprawdę duża ilość pieniędzy.

1. Manchester United 4 Manchester City 1, Pierwsza Liga, 31 sierpnia 1957
Ostatnie derby przed katastrofą w Monachium. Roger Byrne, Eddie Colman, David Pegg, Liam Whelan, Duncan Edwards i Tommy Taylor - wszyscy gotowi na mecz. Za 5 miesięcy tragicznie zginą... Gole Edwardsa, Taylora, Johnny Berry and Dennis Violleta podkreśliły wspaniały start sezonu.

2. Manchester City 3 Manchester United 3, Pierwsza Liga, 6 listopada 1971
Jako jedne z ciekawszych wydarzeń można opisać debiut 17-letniego Sammy'ego McIlroya, który strzelił bramkę; świetne wyrównanie Colina Bella; piękne parady Alexa Stapneya i Francisa Lee zarzucającego Georgowi Bestowi nurkowanie. City wyrównywało kolejno z 2:0 i 3:2.

3. Manchester United 0 Manchester City 1, Pierwsza Liga, 27 kwietnia , 1974
Dzień, w którym United zostało relegowane. Ale prawdą jest to, że gol piętką, wcześniej uwielbianego w United, Denisa Lawa nie zesłał Diabłów do Drugiej Ligi. W tym dniu również rozgrywał się ważny mecz Birmingham, który został wygrany właśnie przez wspomniany zespół. Znaczyło to, że United spadnie. Jednak fakt, że Law nie cieszył się ze zwycięstwa na zawsze pozostanie w pamięci starszych fanów.

4. Manchester City 5 Manchester 1, Pierwsza Liga, 23 września , 1989
United zaczęło dobrze do momentu, kiedy przerwano spotkanie na Maine Road z powodu zbyt wielkiego tłumu. Po 10-minutowej przerwie i wtedy City przejęło kontrolę.
United mogło tylko na chwilę otrzeć łzy, po golu z nożyc Marka Hughesa. Sir Alex Ferguson określił to spotkanie, jako "najbardziej żenujące".

5. Manchester City 2 Manchester United 3, Premiership, 7 listopada, 1993
United mogło odzyskać swoją 11-punktową przewagę na szczycie Premiership po przegrywaniu dwoma golami Nialla Quinna. Eric Cantona wpisał się na listę strzelców dwa razy, a o wygranej zadecydował 3 minuty przed końcem Roy Keane.

6. Manchester United 5 Manchester City 0, Premiership, 10 listopada, 1994
Najlepsze derby w wykonaniu Czerwonych Diabłów przyszły 4 dni po przegranym wysoko (4:0) meczu z Barceloną, który wywołał nagłą sprzedaż koszulek Barcy w niebieskiej stronie Manchesteru. Andrei Kanchelskis wygrał ten mecz hat-trickiem, pozyskując w ten sposób wielu nowych fanów United.

7. Manchester United 1 Manchester City 1, Premier League, 21 kwietnia, 2001
Kulminacja długotrwałego konfliktu Roya Keane'a z Alf-Inge Haalandem mająca miejsce na Old Trafford. Konflikt zaczął się w 1998, kiedy to kapitan United doznał kontuzji więzadła po rajdzie na bramkę zakończonym kosą Haalanda (grającego wtedy jeszcze w Leeds). Trzy lata później Keane odwdzięczył się robiąc wślizg na wysokości kolan. Dostał za to oczywiście czerwoną kartkę. Przyznał potem w swojej autobiografii, że było to zamierzone wejście z intencją kontuzji. Otrzymał za to 150 tysięcy funtów grzywny i zakaz gry przez pięć meczów.

8. Manchester City 3 Manchester United 1, Premier League, 9 listopada, 2002
Minęło trzynaście lat od pamiętnego "zniszczenia" United. Ale Shaun Goater zdążył zostać bohaterem Kevina Keegana w jego pierwszym, dla City ostatnim, meczu na Maine Road. Nicolas Anelka dał prowadzenie City pięć minut po komediowej sytuacji z Fabbienem Barthezem w roli głównej. Jedynym, który był dość skuteczny okazał się Ole Gunnar Solskjear, który wyrównał 5 minut później. Ale dwa gole Goater wystarczyły, żeby Niebiescy wygrali.

9. Manchester City 3 Manchester United 1, Premier League, 14 stycznia, 2006
Oj, jak bardzo cieszyli się po niebieskiej stronie Manchesteru... Nie dość, że City wygrało, to czerwoną kartę obejrzał Cristiano Ronaldo. Sfrustrowany golami Trevora Sinclaira i Dariusa Vassella, kopnął Andy'ego Cole'a w brzuch i został wyrzucony z boiska przez Steve'a Bennetta, który "nie widział" brutalnego faulu Stephena Jordana na Portugalczyku kilka chwil wcześniej.

10. Manchester City 0 Manchester United 1, Premier League, 5 Maja, 2007
Ładna obrona karnego przez Edwina Van Der Sara była dopełnieniem efektownego zwycięstwa United w Premier League na stadionie swoich wrogów. Mecz nie był w żadnym razie ładny, więc rozstrzygający gol Ronaldo z karnego po faulu Michaela Balla pasował do całości.