Manchester United we wtorek ogłosił zamiar budowy nowego stadionu. Za projekt będzie odpowiadać słynna pracownia architektoniczna Foster + Partners. Lord Norman Foster, światowej sławy architekt, nakreślił wizję nowego domu Czerwonych Diabłów.
» Lord Norman Foster i jego pracownia będą odpowiadać za nowy stadion Manchesteru United | Fot. ManUtd.com
Manchester United przedstawił pierwsze wizualizacje nowego stadionu, który powstanie w miejscu istniejącego Old Trafford. Obiekt ma zrewitalizować całą dzielnicę Trafford.
– To musi być jeden z najbardziej ekscytujących projektów na świecie. Wszystko zaczyna się od najsłynniejszego klubu piłkarskiego na świecie, który globalnie śledzi miliard osób – mówi Lord Norman Foster.
– Wszystko zaczyna się do kibiców, zaczyna się od pomysłu stworzenia czegoś tak intensywnego, że przybliża cię to do boiska. Akustycznie rzeczy biorąc, tworzy to wrzask, gdy odchodzisz od stadionu.
– Nie jest to forteca otoczona morzem samochodów. To otwarty projekt i chroniony parasolem, który pozyskuje energię słoneczną, zbiera deszczówkę. Pełni funkcję ochronną i prawdopodobnie tworzy największą przestrzeń publiczną na świecie.
– Jest gościnna, otwarta. Jest w samym sercu nowej dzielnicy. A potem jest częścią Manchesteru, najszybciej rozwijającego się miasta w Wielkiej Brytanii. Miasta, jak żadne inne. To potęga o bogatej historii.
– Trafford Park było sercem przemysłowym narodu, dziedzictwem, z którym łączą mnie więzi osobiste. Mój ojciec był pracownikiem fabryki Metropolitan-Vickers. Trzy maszty stadionu, trójząb, będą widoczne z 40 kilometrów, wysokie na 200 metrów.
– To miejsce staje się globalną destynacją. Zazwyczaj czas potrzebny na budowę stadionu to 10 lat. Zajmie nam to połowę tego czasu. Pięć lat.
– Jak tego dokonamy? Poprzez prefabrykację. Użyjemy siedzi Kanału Manchesterskiego. Damy mu nowe życie. Wysyłka w komponentach, 160 nich, coś jak projekty Meccano.
– Przebudujemy też stację Old Trafford, która stanie się puntem zwrotnym, procesjonalną drogą na stadion, gościnnym wejściem do nowej napędzanej sportem dzielnicy. Będzie można tam dojść pieszo.
– Wszystko jest dobrze obsługiwane przez transport publiczny. Jest obdarzony przez naturę. Czerpie z przeszłości. Tworzy ulice. Jest to wielofunkcyjne mini-miasto.
– Co sprawia, że będzie to globalna destynacja? Co sprawia, że będzie to wyjątkowy projekt? Praca zespołowa. Najlepsze umysły. Przywódcy społeczni, właściciele, konsultanci, inżynierowie, architekci, kibice. Lista jest długa. To wysiłek zespołowy będzie stał za sukcesem tego projektu – dodaje Foster.
Możliwość komentowania tego newsa jest już niemożliwa, z powodu upłynięcia 7 dni od czasu jego dodania.
Wszystkie komentarze są własnością ich twórców. Serwis
nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści komentarzy. W przypadku nagminnego łamania zasad netykiety osoby będą banowane bez możliwości odwołania.