Kibice angielskiej ekstraklasy na całym świecie z pewnością wyczekują momentu ujawnienia terminarza rozgrywek na sezon 2015/2016.
» Wygląda na to, iż formułowanie terminarza Premier League to sprawa dużo bardziej skomplikowana, niż może się wydawać
Oficjalna strona Manchesteru United postanowiła wykorzystać ten moment, by nieco przybliżyć sympatykom wyspiarskiego futbolu zasady, na jakich powstaje kalendarz spotkań. Panuje obiegowa opinia, iż poszczególne kolejki są po prostu losowane przez komputer, jednak nic bardziej mylnego.
Kiedy rozpoczyna się cały proces?
Prace ruszają na początku roku kalendarzowego, kiedy FIFA i UEFA podają do publicznej wiadomości terminy zarezerwowane dla spotkań międzynarodowych i klubowych. Premier League musi się do tych dat dostosować. To samo tyczy się europejskich pucharów czy Pucharu Anglii.
Jakie są złote zasady?
Na każde pięć spotkań z rzędu muszą przypadać trzy mecze domowe i dwa wyjazdowe lub odwrotnie. Jeden klub nie może rozegrać więcej, niż dwóch spotkań wyjazdowych albo domowych z rzędu (wyjątkiem jest mecz w Pucharze Anglii). Nie jest możliwe, by zespół rozpoczął lub zakończył sezon dwoma meczami u siebie czy na wyjeździe. Drużyna, która w Boxing Day jest gospodarzem, zawsze będzie gościem w Nowy Rok i odwrotnie.
Czy United i City mogą być gospodarzami meczu w tym samym czasie?
Nie. Większość klubów ma rywala z siedzibą położoną blisko własnego stadionu, co uniemożliwia jednoczesne rozgrywanie spotkań. Chodzi tu na przykład o City i United czy Liverpool i Everton. Sprawa staje się bardziej skomplikowana w Londynie, ze względu na sporą liczbę klubów z tego miasta.
Czy kluby mają coś do powiedzenia?
W marcu każdy klub otrzymuje list, który zobowiązuje do udzielenia odpowiedzi na trzy pytania. Chodzi o daty, kiedy klub nie chce grać na własnym stadionie, z którym klubem chce być dobrany w parę oraz drużynę, z którą nie chce grać u siebie w Boxing Day. Władze Premier League nie mogą zaspokoić wszystkich żądań, jednak zobowiązują się do wypełnienia przynajmniej 85% próśb w trakcie jednego sezonu.
Jak bardzo losowy jest to proces?
Kiedy kalendarz rozgrywek międzynarodowych zostaje rozważony, podobnie jak żądania klubów, komputer wyznacza daty, w których poszczególne drużyny będą grały u siebie oraz na wyjeździe. To poprzedza etap losowego dobierania rywala. Jeżeli wystąpią jakieś problemy, cała procedura jest powtarzana od początku. Dla przykładu, na początku sezonu 2012/2013 policja apelowała, by nie rozgrywać meczów o dużym ciężarze gatunkowym do 8 września. Miało to związek z Igrzyskami Olimpijskimi. W tym sezonie musimy wziąć pod uwagę Puchar Świata w rugby, gdyż niektóre mecze odbywają się na stadionach klubów Premier League.
Czy czas podróży również jest wliczany?
Premier League deklaruje, iż podejmuje się działania zapobiegające podróżowaniu w tym samym kierunku dwóch klubów z sąsiedztwa, w dodatku w tym samym dniu. Bierze się pod uwagę również Boxing Day i Nowy Rok, kiedy rozkład jazdy poszczególnych gałęzi transportu jest ograniczony.
Kto zatwierdza terminarz?
Premier League, Football League oraz przedstawiciele międzynarodowych usług informatycznych, zwanych Atos Origin, przeglądają pełną listę przez dwa dni. Wówczas starają się upewnić, że spełniono możliwie jak największą liczbę żądań ze strony klubów. Na tym etapie nadal można przestawiać niektóre spotkania, jednak zmiana w jednej parze może mieć ogromne konsekwencje dla terminarza wszystkich czterech lig zawodowych.
Możliwość komentowania tego newsa jest już niemożliwa, z powodu upłynięcia 7 dni od czasu jego dodania.
Wszystkie komentarze są własnością ich twórców. Serwis
nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści komentarzy. W przypadku nagminnego łamania zasad netykiety osoby będą banowane bez możliwości odwołania.