Jako że obietnice należy pomimo wszystko spełniać, powracamy do wychowanków Manchesteru United, obecnie grających w innych drużynach Premier League.
Słowem wstępu powiem tylko, że wpisywanie w komentarzach zawodników o których zdecydowałem się pisać, poniekąd mija się z celem, ponieważ lista jest już kompletna i w tej kwestii się nic nie zmieni, a mówiąc o sugestiach miałem na myśli tematy na kolejne notki. To samo tyczy się również fragmentu traktującego o poszukiwaniach na własną rękę – zgłębiajcie wiedzę na temat piłkarzy, ich historii, osiągnięć itp., gdyż prezentuję graczy w telegraficznym skrócie – naprawdę nie chodzi mi o podpowiedzi, kto jeszcze powinien się tutaj znaleźć. Sugestie są mile widziane, ale jak napisałem wyżej, dotyczące tematów na następne wpisy.
Poprzednią notkę zdominował całkowicie Sunderland, posiadający w swoich szeregach największą liczbę byłych Czerwonych Diabłów. Tym razem wpis zostanie podzielony pomiędzy dwa zespoły – Newcastle United oraz Stoke, a zatem nie przedłużając, do dzieła.
Danny Guthrie (Newcastle United)
Urodzony: 18 kwietnia 1987 roku
Liczba występów w barwach United: 0
Liczba bramek w barwach United: 0
Urodzony w Shrewsbury Danny do szkółki Czerwonych Diabłów trafił w wieku 13 lat, jako zawodnik mający już na swoim koncie liczne krajowe sukcesy, które odniósł ze szkołą Thomasa Telforda. Po przybyciu do Manchesteru, ten młody środkowy pomocnik z miejsca stał się ulubieńcem sztabu szkoleniowego, głównie za sprawą swojej waleczności oraz zaangażowania w sprawy drużyny.
Gdy w 2002 jego rodzina przeniosła się do Liverpoolu, mający 16 lat zawodnik postanowił dołączyć do miejscowej szkółki, stając się piłkarzem The Reds. Barwy młodzieżowej drużyny reprezentował przez kolejne trzy lata, gdyż następnie został wcielony do dorosłego składu Liverpoolu. Oficjalny debiut zaliczył jednak dopiero 25 października 2006 roku, wchodząc do gry z ławki rezerwowych w spotkaniu Pucharu Ligi z Reading. Kolejne sezony upłynęły Danny’emu na wypożyczeniach w innych angielskich ekipach. Najpierw w drugiej połowie 2007 roku, Guthrie dołączył do Southamptonu, gdzie rozegrał łącznie 12 spotkań. Sezon 2007/08 spędził na wypożyczeniu w Boltonie, reprezentując barwy tej drużyny w 25 ligowych meczach oraz 9 pucharowych potyczkach. Dla popularnych The Trotters zdobył jedną bramkę. Po powrocie do Liverpoolu zdecydował się na odejście, zapisując się na kartach historii The Reds, jako zawodnik mający na koncie ledwie 10 występów na Anfield Road.
11 czerwca 2008 Danny został oficjalnie sprzedany do Newcastle United za około dwa i pół miliona funtów. Do tej pory, ten środkowy pomocnik rozegrał 85 spotkań w barwach popularnych Srok, 7 razy wpisując się na listę strzelców.
Danny Simpson (Newcastle United)
Urodzony: 4 stycznia 1987 roku
Liczba występów w barwach United: 4 (4*)
Liczba bramek w barwach United: 0
Daniel Peter (bo tak brzmią jego prawdziwe imiona) pochodzi z Manchesteru, lecz co ciekawe jego pierwszą szkółką piłkarską nie była Akademia United, lecz Parkwyddn J.F.C, gdzie występował aż do 2003 roku. W wieku 15 lat trafił jednak w odpowiednie dla siebie miejsce i od tego momentu powoli awansował w klubowej hierarchii. Dwa lata od momentu dołączenia do United, Danny został wcielony do drużyny rezerw, a rok później zaliczył swój debiut w barwach Czerwonych Diabłów. Miało to miejsce 18 lipca 2006 roku, w spotkaniu z Kaizer Chiefs, wygranym przez podopiecznych sir Alexa Fergusona 1:0.
Młody prawy obrońca w styczniu 2006 roku został wypożyczony do drugoligowego belgijskiego zespołu – Royal Antwerp, aby nabrać niezbędnego doświadczenia. W Belgii Danny spędził również początek sezonu 2006/07, po czym powrócił do Manchesteru, mając na koncie 30 występów i jedną bramkę. Na Old Trafford nie zabawił jednak zbyt długo, bowiem niemal natychmiast został wypożyczony do końca rozgrywek do drużyny Sunderlandu, z którą ostatecznie wywalczył awans do Premier League. W jej barwach Simpson wystąpił 14 razy, tym razem jednak nie wpisując się ani razu na listę strzelców. We wrześniu 2007 roku urodzony w Salford zawodnik podpisał nowy kontrakt z United, zatrzymujący go na Old Trafford przynajmniej przez najbliższe trzy lata. Oficjalny debiut w barwach Czerwonych Diabłów zaliczył w meczu III rundy Carling Cup z Coventry City, który odbył się 26 września 2007 roku, a wkrótce potem wystąpił w swoim pierwszym meczu Premier League (w drużynie z Manchesteru) wchodząc z ławki rezerwowych w starciu z Wigan Athletic.
Kolejne sezony Simpson spędził na wypożyczeniach, gdyż zdaniem szkockiego menadżera wciąż potrzebne było mu ogranie w meczach o stawkę. Pierwszą połowę 2008 roku grał w drużynie Ipswich Town, zaliczając tam 8 występów, z kolei sezon 2008/09 to pobyt w Blackburn Rovers, gdzie zagrał niestety tylko w 12 meczach. Początkiem jego końca w Manchesterze United było wypożyczenie do Newcastle United w kolejnym roku rozgrywek. Dzięki 20 występom w pierwszym składzie oraz jednej bramce, Danny stał się jednym z głównych celów transferowych popularnych Srok, które sfinalizowały jego przenosiny na St. James Park 20 stycznia 2010 roku. Obecnie ten prawy obrońca ma na swoim koncie 52 spotkania w barwach Newcastle, a jego kontrakt ważny jest jeszcze przez najbliższe dwa lata.
Ryan Shawcross (Stoke)
Urodzony: 4 października 1987 roku
Liczba występów w barwach United: 0 (2*)
Liczba bramek w barwach United: 0
Ryan wprawdzie urodził się w angielskim Chester, lecz najmłodsze lata swoje życia spędził w Buckley (Walia), gdzie też rozpoczął przygodę z footballem jako gracz Buckley Town. Następnie przeniósł się do młodzieżowego Flintshire Boys, spędzając tam kilka sezonów, aż do 2002 roku. Wtedy wraz z kilkoma kolegami z drużyny udał się na testy do Wrexham, lecz tego wydarzenia z pewnością nie wspomina zbyt miło. Kontrakty zostały zaproponowane wszystkim jego znajomym, ale nie jemu. Na szczęście, nie podłamało to młodego zawodnika, który zaledwie trzy tygodnie później spróbował swoich sił w otwartym treningu Manchesteru United i przypadł do gustu szkoleniowcom Czerwonych Diabłów, zostając piłkarzem klubu z Old Trafford.
Początki jego przygody w Manchesterze były bardzo owocne. W sezonie 2003/2004 zaliczył 22 spotkania dla United U-17, a sezon później rozegrał 21 meczów dla drużyny do lat 18, parę razy występując też w zespole rezerw. Jego dobre występy zaowocowały przeniesieniem na stałe na zaplecze pierwszej ekipy Manchesteru United, gdzie pojawił się w dziesięciu spotkaniach ligi rezerw, pomagając swojej drużynie zdobyć młodzieżowe The Treble. Z początkiem sezonu 2006/07 podpisał kontrakt z Czerwonymi Diabłami, a wkrótce potem zaliczył swój oficjalny debiut. Było to w meczu III rundy Carling Cup z Crewe Alexandra, który United wygrało 2:1. W drugiej połowie rozgrywek został wypożyczony do Royal Antwerp, występując w barwach belgijskiej drużyny 22 razy, zdobywając trzy bramki. Po powrocie do Manchesteru, znów trafił do innej drużyny, tym razem do Stoke City.
W zespole z The Championship spędził sześć miesięcy, rozgrywając 29 spotkań i strzelając siedem bramek, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na środkowego obrońcę. Wypożyczenie do Stoke sprawiło, że Ryan już nigdy nie powrócił na Old Trafford, bowiem władze klubu zdecydowały się odkupić go od Czerwonych Diabłów i 18 stycznia 2008 roku za sumę miliona funtów (która w przypadku określonej ilości występów powiększy się o kolejny milion) został piłkarzem The Potters. Od tego momentu Shawcross jest podstawowym graczem ekipy z Britannia Stadium, reprezentując jej barwy już w 127 spotkaniach, zdobywając dziewięć bramek.
Danny Pugh (Stoke)
Urodzony: 19 października 1982 roku
Liczba występów w barwach United: 3 (4*)
Liczba bramek w barwach United: 0
Pugh należy do jednego z bardziej uniwersalnych graczy, gdyż z powodzeniem może występować zarówno na środku obrony oraz na lewym skrzydle (defensywy i pomocy). W 1999 roku dołączył do Akademii United, gdzie rozegrał kilkanaście spotkań, a jego dobra postawa szybko zaowocowała przenosinami do drużyny rezerw i podpisaniem profesjonalnego kontraktu z Czerwonymi Diabłami, w dniu 5 lipca 2000 roku. Od tego momentu Danny coraz śmielej pukał do drzwi pierwszej drużyny, lecz oficjalny debiut w klubie z Old Trafford zaliczył dopiero w 2002 roku, wchodząc z ławki rezerwowych w wygranym 5:2 spotkaniu Ligi Mistrzów z Maccabi Hajfa. Niestety w ciągu dwóch kolejnych lat gracz ten wystąpił ledwie w kilku spotkaniach, nie potrafiąc wywalczyć sobie miejsca w wyjściowej jedenastce.
Gdy w 2004 roku sir Alex Ferguson ściągał z Leeds United Alana Smitha, oprócz pieniędzy zaoferował władzom The Peacocks Pugha i tym sposobem młody obrońca trafił na Elland Road. W latach 2004/2006 reprezentował barwy tego klubu w 57 spotkaniach, zdobywając 6 bramek, lecz pod koniec sezonu 2005/06 popadł w zatarg z Kevinem Blackwellem, który przestał na niego stawiać. Szybko zapadła decyzja o sprzedaży Pugha, a najbardziej zainteresowane pozyskaniem go było Preston North End. Tak rozpoczął się kolejny etap w życiu Danny’ego, podczas którego zaliczył 52 występy dla Preston. Tam wypatrzył go Tony Pulis, menadżer Stoke i zrobił wszystko, aby ściągnąć go do siebie na zasadzie wypożyczenia. Po zaledwie 14 meczach, władze klubu z Britannia Stadium zakontraktowały doświadczonego gracza na stałe, a Pulis coraz częściej decydował się na wystawianie go na lewej pomocy. W kolejnych sezonach Pugh wystąpił w 71 spotkaniach swojej drużyny, po drodze zaliczając miesięczne wypożyczenie do Preston. W obecnej edycji rozgrywek lewy skrzydłowy wystąpił we wszystkich meczach Stoke.
Danny Higginbotham (Stoke)
Urodzony: 29 grudnia 1978 roku
Liczba występów w barwach United: 3 (3)
Liczba bramek w barwach United: 0
Urodzony w Manchesterze, od najmłodszych lat kibicował Czerwonym Diabłom. Nic więc dziwnego, że do Akademii trafił jeszcze jako dziecko i powoli przedzierał się przez jej kolejne szczeble. W końcu w 1997 roku, podpisał profesjonalny kontrakt z klubem, a rok później (dokładnie 10 maja 1998) zaliczył swój oficjalny debiut, pojawiając się na murawie w spotkaniu z Barnsley. Z powodu braku ogrania trafił na wypożyczenie do Royalu Antwerp, gdzie wprawdzie zagrał w 29 meczach, zdobywając przy tym trzy bramki, lecz został również zawieszony na cztery miesiące z powodu ataku na sędziego. Po powrocie do United, zagrał jeszcze w kilku spotkaniach, jednak chcąc częściej występować w meczach o punkty odszedł w 2000 roku do Derby County. Tak rozpoczęła się tułaczka Danny’ego po angielskich klubach.
Lata 2000/2003 spędził w drużynie popularnych Baranów, grając w 98 spotkaniach (4 strzelone bramki), z którą dzielnie walczył o utrzymanie w lidze. Niestety sztuka przetrwania niezbyt udała się zespołowi Derby i po spadku, Higginbotham zdecydował się odejść do Southampton. Najpierw na zasadzie wypożyczenia, a następnie, w lutym 2003 roku na stałe został graczem Świętych. W drużynie Southampton wystąpił w 106 meczach, zdobywając 4 bramki. Kolejnymi przystankami w karierze Danny’ego były Stoke City (sezon 2006/07) gdzie zaliczył 48 spotkań oraz Sunderland (sezon 2007/08), którego barwy reprezentował w 22 meczach. Ostatecznie we wrześniu 2008 roku Higginbotham zdecydował się powrócić do Stoke, gdzie gra po dziś dzień. Na chwilę obecną na swoim koncie ten doświadczony obrońca ma 74 występy oraz siedem goli.
To tyle jeśli chodzi o drużyny Newcastle i Stoke, oraz wychowanków United w nich występujący. W Premier League gra jeszcze ośmiu innych adeptów Akademii Czerwonych Diabłów, o których postaram się napisać już wkrótce (mam nadzieję, że tekst pojawi się w ciągu najbliższych 2 dni).
* - oznacza występy po wejściu z ławki rezerwowych
Możliwość komentowania tego newsa jest już niemożliwa, z powodu upłynięcia 7 dni od czasu jego dodania.
Wszystkie komentarze są własnością ich twórców. Serwis
nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści komentarzy. W przypadku nagminnego łamania zasad netykiety osoby będą banowane bez możliwości odwołania.