Aktualnie Ferguson walczy o zaprzestanie dominacji Chelsea Londyn w lidze angielskiej, walczy o wyjście z grupy w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Wszystko przychodzi mu łatwo, więc przewidywania innych, mówiące o nowej erze w dziejach Manchesteru United stają się powoli realne.
Możesz nie lubić jego charakteru, możesz nie lubić jego konfrontacji z innymi menadżerami, jego wyzwisk pod adresem sędziów i jego walki z mediami. Możesz zapytać o jego umiejętności podczas okienek transferowych. Ale nawet ci wszyscy, którzy krytykują go na każdym kroku muszą być pełni podziwu dla jego energii.
Gdy Alex Ferguson przychodził na Old Trafford ówczesnym premierem Wielkiej Brytanii była Margaret Thatcher. Prezydentem Stanów Zjednoczonych był Ronald Regan, a w Czarnobylu doszło do katastrofy - wybuchu elektrowni jądrowej. W 1986 roku najsłynniejszym filmem był
Top Gun i na podstawie tego filmu w póĽniejszych czasach zaczęto postrzegać Fergusona i jego zespół.
Dzięki niemu Manchester United osiem razy wygrał Premiership, pięć razy Puchar Anglii, dwa Pucharu Ligi, Puchar Zdobywców Pucharów, czy najbardziej ceniony Puchar Europy wygrany pamiętnej majowej nocy z 1999 roku.
Oczywiście były czasy – przykładowo dwa ostatnie sezony – gdy mówiło się, że czas Sir Alexa Fergusona w Manchesterze United dobiegł końca. Nikt jednak nie mógł wątpić, że jeśli w grę wchodzi budowa drużyny z perspektywami na kolejne lata, to właśnie Szkocki menadżer jest mistrzem. Tylko Bóg wie, jak Fergie mógłby się wytłumaczyć, gdyby zdecydował się na odejście z United.
Rywalizacja jest w krwi Sir Alexa Fergusona. Drzemie w nim chęć udowodnienia swoich umiejętności trenerskich. Wiele ludzi pamięta jeszcze momenty, gdy w listopadzie 1986 roku w oczach Fergusona można było zauważyć strach, szczególnie po jego pierwszym meczu, przegranym 2:0 z Oxford United.
Mówi się, że jego temperament z roku na rok łagodnieje. Dziennikarze mówili, żeby nie dopuścił do odejścia z klubu Davida Beckhama, ale Fergie zdecydował, że Becks odejdzie. Tak, on jest brutalem i ciężko to usprawiedliwić. Charakter Fergusona jest też dowodem na to, że on panuje nad Manchesterem United i troszczy się o ten zespół. Brian Clough powiedział kiedyś, że Ferguson zrobił wielki błąd, kiedy pięć lat temu nie zdecydował się na opuszczenie Old Trafford.
Od momentu podróży na południe z Aberdeen wydarzyło się wiele. Mowa tutaj głównie o nadaniu tytułu szlacheckiego przez królową Elżbietę II po zwycięstwie w Lidze Mistrzów. Szkot kładł wielki nacisk na akademię Manchesteru United. Dzięki niej świat usłyszał o takich piłkarzach jak Ryan Giggs, David Beckham, bracia Neville’owie czy Nicky Butt. Wszyscy w krótkim czasie stali się gwiazdami światowej piłki nożnej. W Manchesterze United nie kupuje się gwiazd, tu się rodzą gwiazdy.
Nikt w Brytyjskim futbolu nie może się pochwalić takimi osiągnięciami jak popularny Fergie. Nie Jock Stein, ani Brian Clough, który wygrał Ligę Mistrzów z Nottingham Forest. Nie Bill Shankly, który pracował w Liverpoolu, lecz nie udokumentował tego żadnymi znaczącymi trofeami. Nawet Bob Paisley, który z 13 zdobytymi tytułami stał się bardziej tym, który dokończył dzieło Shankly’ego niż tym, który to sam stworzył.
Sukcesy Fergusona nie uczyniły go niestety najbardziej szanowaną osobą w piłce nożnej. Należy jednak pamiętać, że jego osiągnięcia muszą wzbudzać szacunek. Ludzie przywołują 28-milionowy transfer Juana Sebastiana Verona, czy wyrzucenie z klubu Jaapa Stama. Zakupy Erica Djemba-Djebma, Klebersona czy Davida Belliona okazały się totalnym niewypałem. Musimy jednak pamiętać o lojalności Briana McClaira, o odkryciu Erica Cantony, o obecności Petera Schmeichela, o strzelonych bramkach przez Ruuda van Nistelrooya czy o wspaniałym talencie Ryana Giggsa. Dzisiejsze gwiazdy – Cristiano Ronaldo i Wayne Rooney również okazały się udanym transferem Fergusona.
Oczywiście nic nie jest pewne w drużynie, którą rządzi Amerykański biznesmen mający długi. Możliwe jest jednak widzieć Fergusona jako 70-latka władającego klubem z Old Trafford. Dlaczego miałby zrezygnować? Przewodzi przecież w walce o tytuł Mistrza Anglii, ma trzy punkty przewagi nad Chelsea, a jego zespół może się pochwalić wspaniałym bilansem bramkowym (26:5). 20 lat doświadczenia mogą mu tylko pomóc w osiąganiu kolejnych zwycięstw.
W dziale
Video znanduje się
film upapiętniający 20-letni dorobek Sir Alexa.
Cała redakcja DevilPage.pl życzy Szkotowi kolejnych owocnych lat na Old Trafford!