Wizyta została zorganizowana dzięki UNICEF - globalnemu charytatywnemu partnerowi United. Miała ona na celu zwrócenie uwagi na bardzo ciężką sytuację dzieci w obrębie Zachodniego Przylądka.
Ferguson i piłkarze, włączywszy Ole Gunnara Solskjaera i Ryana Giggsa obejrzeli 10-minutowe nagranie, które pokazywało graficzne ilustracje dzieci, niewiele większych niż niemowlaki, będących ofiarami skrajnego psychicznego znęcania się, brutalnych gwałtów czy też cierpiących na ciężkie niedożywienie.
Chociaż RPA jest powszechnie uważana za kraj pierwszego świata, to wciąż istnieją tu poważne problemy dotyczące zdrowia i przemocy domowej. Kierownik szpitala Terence Carter obwinia o obecną sytuację silny brak poczucia własnej wartości i odczłowieczającą naturę ery apartheidu. Ponad 100 000 noworodków w tym kraju jest zakażanych HIV każdego roku, a 90% z nich umiera przed osiągnięciem 4. roku życia. Szacuje się, że 60 000 dzieci poniżej 4 lat umiera co roku, także odnotowuje się 350 000 przypadków ofiar przemocy domowej oraz 22 000 gwałtów na dzieciach poniżej 14 lat, większość dokonanych przez członka rodziny. Występowanie płodowego zespołu alkoholowego u noworodków w RPA jest z kolei 40 razy wyższe niż w Wielkiej Brytanii czy USA.
Po obejrzeniu tych strasznych obrazów i wysłuchaniu kilku przemówień, reprezentujący Manchester United zostali podobierani w pary z młodymi pacjentami. Trzeba wiedzieć, że szpital nie tylko łagodzi ich rany fizyczne, ale przede wszystkim wspomaga ich pomocą psychologiczną.
Wizyta trwała dobrą godzinę i skończyła się małym wystąpieniem scenicznym, a także improwizowanym meczem w przyległej hali.
"Jako ojciec, wiem jak bardzo boję się o moje dzieci i jak wiele mógłbym dla nich zrobić. Patrzysz na te zdjęcia i myślisz: 'jak ludzie mogą robić takie rzeczy?'" powiedział Solskjaer, ambasador UNICEFu.
"Łatwo to zignorować i udawać, że tak się nie dzieje, ale ktoś musi stanąć w obronie tych dzieci i pokazać im, że cię to obchodzi. To wspaniałe dzieci i załgują na taką szansę, jaką ja miałem. Jeśli mogę pomóc jako piłkarz, to mój obowiązek by tak zrobić" zakończył Norweg.
Sytuacja w całej Afryce, nie tylko Południowej, jest ciężka, a nieraz jeszcze gorsza. Wydaje nam się, że nie możemy nic z tym zrobić, tylko współczuć w tym ogromie bólu, cierpienia i niesprawiedliwości. Jeżeli jednak masz trochę pieniędzy i dobrej woli, zapoznaj się z akcjami
UNICEF (Polska).