Murtough do tej pory pracował jako szef do spraw rozwoju futbolu w Manchesterze United. Teraz zakres jego obowiązków został zwiększony. Anglik ma sprawić, że Czerwone Diabły zaczną działać efektywniej na rynku transferowym.
Murtough rzadko udzielał wywiadów w trakcie swojej dotychczasowej pracy w klubie. Dziennikarze
The Mirror „dokopali się” jednak do
nagrania z 2019 roku, kiedy to obecny dyrektor sportowy Czerwonych Diabłów opowiadał o tym, jak wygląda praca za kulisami klubu z Old Trafford.
– Zaczynamy obserwować młodych piłkarzy już w wieku siedmiu lat. Ostatecznie staramy się sprowadzać zawodników U-9, którzy pochodzą z północno-zachodniego regionu Anglii. Im piłkarze są starsi, tym zasięg naszych działań jest dalszy. Zaczynamy więc szukać najlepszych nie tylko na północnym-zachodzie, ale po całej Wielkiej Brytanii. Następnie mamy grupę 16-17 lat i wyjątkowych graczy w tym przedziale ściągamy z całej Europy – mówił Murtough.
– Mamy ponad 300 zwykłych skautów. Do tego dochodzi 55 skautów na pełen etat, którzy przeczesują świat w poszukiwaniu następnego Marcusa Rashforda czy Paula Pogby.
– Myślę, że sam talent bez ciężkiej pracy jest niczym. Patrzymy więc na takie cechy, gdy rozwijamy potencjał zawodników. Przyglądamy się im i wiemy, czy potrafią w fantastyczny sposób rozwiązać problemy, czy może trzymają się jednej drogi. Chcemy wiedzieć, czy zawodnik ma jakość lub potencjał, nad którym możemy pracować.
Za czasów Murtougha do pierwszego zespołu Manchesteru United awansowali m.in. Marcus Rashford, Jesse Lingard, Scott McTominay i Mason Greenwood. Anglik w wywiadzie sprzed lat opowiedział, w jaki sposób zawodnicy pokonali tę drogę.
– Marcus zawsze był wytrwały, miał zapał i pasję do gry w piłkę. Uwielbiał futbol. Nie dało się go ściągnąć z boiska treningowego. Chciał ćwiczyć i robić jeszcze więcej po zajęciach. Jesse Lingard to trochę inny przypadek niż Marcus. Zadebiutował nieco później. Musieliśmy czekać aż jego ciało za nim nadąży. Jego determinacja, pasja, zapał i chęć wygrywania pozwoliły mu ostatecznie zacząć karierę jako piłkarz Manchesteru United – stwierdził Murtough.
– Paul Pogba dołączył do akademii Manchesteru United, gdy miał 16 lat. Od początku błyszczał i zanotował fantastyczny debiut.
– Gdy sprowadzamy piłkarzy zza granicy, to pomagamy im zrozumieć futbol, zrozumieć Manchester United, naszą kulturę, historię i tradycję. Jest sporo pracy, która odbywa się za kulisami.
Murtough w nowej roli prawdopodobnie częściej będzie pracował stacjonarnie. Anglik w wywiadzie sprzed lat mówił, że praca w roli szefa do spraw rozwoju futbolu wymagała od niego częstych podróży.
– Podróże są ważną częścią tego, co robimy. Musimy stawić się na wielu meczów, gdy oglądamy naszych zawodników w meczach o stawkę lub przebywających na wypożyczeniach. Często więc jeżdżę autostradą! – dodał Anglik.