Panie i panowie! Panowie i panie! Szczerze muszę przyznać, że nie spodziewałem się takiego odzewu na mój paraartykuł, jednak cóż stało się. Warto więc podziękować za każdy komentarz pozostawiony pod wpisem, a także za liczne wiadomości z propozycjami, które podesłaliście na moje PW. Jeszcze raz serdeczne dzięki…
Skoro wszelkie grzeczności mamy już załatwione kilka słów wstępu. Po pierwsze w swoich bazgrołach nie zamierzam atakować ani obrażać innych zespołów – wręcz przeciwnie chcę powiększać waszą wiedzę na ich temat oraz wyjaśniać przyczyny tak, a nie inaczej wyglądającej rywalizacji z danym klubem. Po drugie jest tyle ciekawych i wartych poruszenia spraw, że wybaczcie, ale nie zamierzam pisać o symulowaniu, nurkowaniu czy też narzucać wam swoje zdanie. Nic z tego. Jak mam nadzieję przekonacie się po najbliższych wpisach, cel tych tekstów jest jeden – informować. Tym samym załatwiliśmy kolejną ważną sprawą, dzięki czemu możemy przejść do sedna artykułu.
Pisząc kolejne newsy o rezerwach czy też młodzieży Manchesteru United, wielokrotnie zastanawiałem się o co tak naprawdę oni grają. Przecież raz za razem oficjalna strona klubu informuje, iż został przez nich zdobyty taki czy inny puchar. Super, fajnie, ale co nam po takiej wiedzy, skoro nawet nie wiemy o co dokładnie chodzi. Wprawdzie po każdym sukcesie można sobie wygugulować nazwę pucharu i poszperać tu i ówdzie, jednak jak nieraz się przekonałem zajmuje to sporo czasu, a i tak kompletne informacje nie sposób dostać. Jako, że sezon zasadniczy teoretycznie dobiegł już końca, a do finału Ligi Mistrzów pozostało jeszcze trochę czasu postanowiłem przedstawić wam, drodzy czytelniczy zmagania zaplecza Czerwonych Diabłów. Pozwoliłem sobie z racji obszerności materiału podzielić artykuł na dwie części – pierwsza będzie dotyczyła rozgrywek drużyny rezerw, natomiast druga odniesie się do poczynań ekipy akademii. Mam nadzieję, że życie pozwoli na systematyczne pisanie, w związku z czym kolejna część wpisu powinna ujrzeć światło dzienne za mniej więcej tydzień.
Nie przedłużając przejdźmy do rzeczy…
O rezerwach faktów kilka
* Od listopada 2008 roku swoje mecze rozgrywają na Moss Lane w Altrincham (stadionie FC Altrincham), który może pomieścić 6085 widzów (a 1154 może obserwować mecze na siedząco). Wcześniej rezerwy grały na Victoria Stadium oraz Ewen Fields.
* Od grudnia 2010 roku pierwszym trenerem jest Warren Joyce, wcześniej pracujący z drużyną jako asystent Ole Gunnara Solsjkaera. Joyce był także menadżerem Royal Antwerp, partnerskiego klubu United.
* Największe sukcesy rezerwy święciły pod wodzą Rene Meulensteena w latach 2004 - 2006. Najpierw w sezonie 2004/2005 zdobyły cztery z pięciu możliwych trofeów, a sezon później triumfowały w dwóch najważniejszych dla rezerw pucharach.
O rozgrywkach rezerw słów więcej
Obecnie drużyna tworząca zaplecze Manchesteru United walczy na trzech frontach. Są to rozgrywki Północnej Ligi Rezerw Premier League (Premier Reserve League North), Manchester Senior Cup oraz Lancashire Senior Cup. Aby wszystko było zgrabnie poukładane, na początku zajmijmy się ligą rezerw, która w obecnym formacie występuje od 1999 roku. Wcześniej bowiem mieliśmy do czynienia z Central League (zrzeszała ona rezerwy drużyn z północnej i środowej Anglii, a United święciło triumfy w tej grupie dziewięciokrotnie) oraz Football Combination (zrzeszała ona rezerwy z Walii oraz południowej Anglii). Te dwie ligi istnieją w dalszym ciągu, jednak obecnie grają w nich rezerwowe drużyny z zaplecza Premier League.
Zespoły w Premier Reserve League od momentu jej powstania były podzielone na dwie grupy: Północną oraz Południową. Do sezonu 2004/05 w każdej z nich był wyłaniany oddzielny mistrz, jednak od wspomnianego czasu mamy do czynienia z dodatkowym meczem finałowym, w którym mierzy się najlepsza drużyna z grupy północnej z najlepszą ekipą z grupy południowej. W sezonie 2010/2011 w związku z nie zgłoszeniem do rozgrywek czterech rezerwowych drużyn z południa (Tottenhamu Hotspur, Birmingham City, Fulham oraz Stoke City) konieczne było wprowadzenie dwóch poważnych zmian. Pierwsza dotyczyła rozkładu grup, bowiem zdecydowano się podzielić Północną na dwie pomniejsze - A i B, a w skład każdej weszło pięć ekip. Druga zmiana to zmodyfikowanie systemu rozgrywek. Każda z drużyn od początku sezonu 2010/2011 miała rozegrać dwa mecze z każdym zespołem w swojej grupie (w domu i na wyjeździe) oraz jeden z każdą ekipą z innych grup. Oznaczało to, iż składy z Północy miały na rozkładzie 19 potyczek, a te z Południa 20, jeśli chodzi o sezon zasadniczy. Po jego zakończeniu drużyny z pierwszych miejsc w grupach północnych A i B miały rozegrać mecz pomiędzy sobą, a zwycięzca tego starcia miał zmierzyć się w finale ze zwycięzcą grupy południowej. Jeśli chodzi o sprawę spadku z Premier Reserve League to nie ma tutaj znaczenie końcowa pozycja rezerwowej ekipy, ale miejsce zajęte przez jej odpowiednik w Premier League. Jeżeli „dorosła” drużyna spada z ligi to automatycznie jej rezerwy również spadają szczebel niżej i są zastępowane przez zespół, którego „dorosły” skład wywalczył awans z Championship.
Ilość triumfów United:
4 tytuły regionalne, 3 tytuły krajowe*
- 2001/02 regionalny
- 2004/05 regionalny i krajowy
- 2005/06 regionalny i krajowy
- 2009/10 regionalny i krajowy
*regionalny – wygranie grupy, krajowy – dodatkowo triumf w meczu finałowym z ekipą z przeciwnej grupy.
Drugimi rozgrywkami w których co sezon uczestniczą zawodnicy rezerw United jest Manchester Senior Cup, czyli puchar drużyn zrzeszonych przez Manchesterską Federację Piłkarską. Swoje początki ma on jeszcze w XIX wieku, bowiem pierwsza edycja została rozegrana w 1885 roku, a jej triumfatorem była ekipa Hurst, która w finale pokonała Newton Heath L&YR, czyli nie kogo innego jak dzisiejsze Czerwone Diabły. O zwycięstwo w pucharze walczą najlepsze drużyny z hrabstwa Greater Manchester czyli Manchester United (do 1892 roku jako Newton Heath L&YR oraz jako Newton Heath do 1902 roku), Manchester City (do 1894 roku jako Ardwick), Bolton Wanderers, Bury, Oldham Athletic i Stockport County. Powyższy skład rozgrywek uległ zmianie w 1970 roku, kiedy to wprowadzono także zespoły amatorskie. Walka o Manchester Senior Cup kilka razy była wstrzymywana na dłuższe okresy (spowodowane to było np. kryzysem czy też wojną), lecz najdłuższa przerwa miała miejsce od 1980 do 1998 roku. Po niej puchar został wznowiony, ale już na zupełnie innych zasadach. Otóż od tamtego czasu, aż po dzień dzisiejszy udział bierze tylko sześć rezerwowych drużyn, które grają ze sobą w systemie każdy z każdym. Dwie najlepsze ekipy w pierwszej połowie maja mierzą się ze sobą w finale.
Ilość triumfów United:
30 (jeżeli wierzyć oficjalnej stronie klubu) lub 25 (jeśli wierzyć Wikipedii)
(1908, 1910, 1912, 1913, 1920, 1924, 1926, 1931, 1934, 1936, 1937, 1939, 1948, 1955, 1957, 1959, 1964, 1999, 2000, 2001, 2004, 2006, 2008, 2009, 2011)
Ostatnim z głównych pucharów jest Lancashire Senior Cup w którym zmagają się drużyny z hrabstwa Lancashire i pobliskich okolic. Nie są to jednak tylko ekipy grające na co dzień w Premier League, ale także w niższych ligach. Podobnie jak MSC również te rozgrywki swoimi początkami sięgają końca XIX wieku, a za datę pierwszej edycji przyjmuje się rok 1879. Wprawdzie wiele klubów traktuje je bardzo prestiżowo wysyłając do boju w nich swoje podstawowe drużyny, to zespoły z Premier League najczęściej w tym pucharze dają pograć swoim rezerwom. Obecnie bierze w nich udział 13 ekip, a struktura rozgrywek obejmuje pierwszą rundę, ćwierćfinały, półfinały oraz finał.
Ilość triumfów United:
13 (w tym wliczone sukcesy Newton Heath)
(1898, 1913, 1914, 1920, 1929, 1938, 1941, 1943, 1946, 1951, 1969, 2008, 2009)
To tyle jeżeli chodzi o główne rozgrywki w których udział biorą zawodnicy najbliżsi awansu do pierwszego składu Manchesteru United. Jak widać wcale nie walczą o przysłowiową pietruszkę, tylko zmagają się bardzo prestiżowych rozgrywkach w których triumf jest wysoko ceniony nie tylko przez sir Alexa Fergusona, ale przez cały zarząd. Dzięki takiemu zaangażowaniu co roku Czerwone Diabły dysponują wieloma młodymi, zdolnymi, ale przede wszystkim ogranymi i doświadczonymi zawodnikami. Zapraszam do siebie za kilka dni, wtedy postaram się przybliżyć zmagania piłkarzy akademii United.
Możliwość komentowania tego newsa jest już niemożliwa, z powodu upłynięcia 7 dni od czasu jego dodania.
Wszystkie komentarze są własnością ich twórców. Serwis
nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści komentarzy. W przypadku nagminnego łamania zasad netykiety osoby będą banowane bez możliwości odwołania.