Asystent trenera Manchesteru United, Carlos Queiroz, sądzi, iż zespół z Old Trafford zbiera wielkie korzyści z długoterminowej strategii inwestowania w młodych zawodników. Queiroz dodał także, iż ten sezon to owoce planów Sir Alexa Fergusona, które zostały zrealizowane na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów.
Portugalczyk uważa, że powrót popularnych Czerwonych Diabłów na szczyt we wielkim stylu wynikło z ich zaufania w kierunku takich gwiazd jak choćby Wayne Rooney i Cristiano Ronaldo, którzy dołożyli swoją cegiełkę do obecnych wyników. Warto podkreślić, iż ten ostatni w tym sezonie przechodzi samego siebie.
„Nie byłbyś w stanie prezentować takiej konsekwentności na poziomie, na jakim obecnie się znajdujemy, jeśli ci piłkarze nie byliby dojrzali i gotowi do rywalizacji. Wiedzieliśmy, iż wcześniej czy też póĽniej wyniki muszą przyjść, jeśli utrzymamy cierpliwość, równowagę, a także systematyczność.”
Carlos powiedział, że przejście Ronaldo z poziomu ‘nieokrzesanego talentu’, jakim był przed transferem, do obecnej roli jednego z najbardziej niszczycielskich zawodników w Premiership, ukazuje strategię opracowaną przez klub z Manchesteru.
„To polega na ciągłości, codziennej pracy, zachowaniu cierpliwości w razie pojawienia się błędów, mające na celu wskazanie właściwego tropu. Jeżeli zaufamy im i zapewnimy odpowiednie warunki, wcześniej czy póĽniej oni dojrzeją i zaczną się prezentować na odpowiednim poziomie. I to jest dokładnie to, co zaistniało w tym sezonie.”
W ostatnim czasie sporo dzieje się wokół osoby Ronaldo, który cały czas przymierzany jest do Realu Madryt, FC Barcelony, ale Queiroz stanowczo odpowiada, iż nie ma powodów, dla których gwiazdor miałby opuścić klub z Old Trafford.
„To, co wykonujemy obecnie w tym sezonie, to naturalny rozwój tych wszystkich procesów, które wykonaliśmy w ostatnich kilku latach.”
Połączenie rutyny z młodością, piłkarzy nowej generacji, którymi są także Darren Fletcher, John O’Shea i Wes Brown, z doświadczeniem gwiazd w rodzaju, Ryan Giggs, Paul Scholes i Gary Neville.
Queiroz uważa także, iż pomimo sprzedaży ostatniego lata Ruuda van Nistelrooy’a do Realu Madryt, jest dowodem na to, że strategia Fergusona była jak najbardziej poprawna.
„Takie decyzje odnośnie transferów, to zupełnie odmienna sprawa. I one oczywiście mogą być szkodliwe. Aczkolwiek w tym momencie są one mniejszą częścią ogólnego planu klubu.”
„Inną sprawą jest zbudowanie rdzenia zespołu, taktycznej koncepcji, harmonii między piłkarzami, taktycznej wiedzy, rozwijania się młodych graczy, by ci byli wykształceni w tej grze. Potem zastanawiasz się nad różnymi rozwiązaniami odnośnie kupowania bądĽ też sprzedawania. Ta część zespołu jest łatwiejszą rzeczą. To jest to, co może każdy zobaczyć.”
„Oczywiście, wówczas gdy traci się zawodnika, który strzelał po 30-40 bramek w sezonie, teoretycznie może to stanowić niezadowolenie, ale trzeba być pewnym tego, że taka decyzja nie przeniesie się na zespół i jego strukturę. I my tak właśnie postąpiliśmy, ponieważ trener pomyślał nad właściwym rozwiązaniem.”
„Wykonaliśmy część głównych decyzji, dając szansę do wykazania się młodym piłkarzom, dając im okazję do nauki, do zdobycia doświadczenia” – zakończył.
United ostatnio sięgnęli po mistrzowski w 2003 roku, ale od trzech sezonów utrzymywali się cały czas w czołówce, chodząc po piętach w kolejnych sezonach drugiemu Arsenalowi i kolejno pierwszej Chelsea.
Możliwość komentowania tego newsa jest już niemożliwa, z powodu upłynięcia 7 dni od czasu jego dodania.
Wszystkie komentarze są własnością ich twórców. Serwis
nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści komentarzy. W przypadku nagminnego łamania zasad netykiety osoby będą banowane bez możliwości odwołania.