METRYCZKA |
Imię i nazwisko: | Matthew Busby |
Data urodzenia: | 26/5/1909 r. |
Miejsce urodzenia: | Bellshill, Glasgow, Szkocja |
Mecze United pod rządami Busby'ego |
Mecze: | Roz.: | Wyg.: | Przeg.: | Zrem.: |
Liga: | 924 | 481 | 162 | 281 |
FA Cup: | 98 | 61 | 17 | 20 |
Turnieje europejskie: | 58 | 35 | 11 | 12 |
Razem: | 1098 | 682 | 190 | 313 |
Sukcesy z United |
1968 Puchar Europy 1967 Mistrzostwo Anglii 1965 Mistrzostwo Anglii 1963 F.A. Cup 1957 Mistrzostwo Anglii 1956 Mistrzostwo Anglii 1952 Mistrzostwo Anglii 1948 F.A. Cup |
Na tyłach trybuny East Stand stoi pomnik Sir Matta Busby`ego. Wielu przechodzących tamtędy w dzień meczu prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że gdyby nie ten człowiek to nie było by ich tam. Prawdopodobnie kibicowaliby innej drużynie. Sir Alex Ferguson uczynił Manchester United potęgą dzisiejszej piłki nożnej, ale to wszystko powstało na fundamentach stworzonych przez Busby`ego. To za sprawą Busby`ego Manchester United stał się sławny w latach 50-tych. To on stworzył piłkarską ideologię tego klubu, jego styl gry i piłkarską filozofię, tworząc jednocześnie dwie najsławniejsze drużyny angielskiej piłki nożnej.
Urodzony w Orbiston w Lanarkshire, Busby był legendą powstałą z tej samej skały co inni sławni szkoccy managerowie: Bill Shakly, Jock Stein i oczywiście Sir Alex Ferguson. Jako zawodnik grał na pozycji stopera, rozegrał jeden mecz w narodowej reprezentacji Szkocji w 1933 roku i wywalczył z Manchesterem City FA Cup w roku następnym. Jak na ironię Busby grał dla największych rywali United: w latach 1926-1933 występował w Manchesterze City, a w latach 1936-1939 bronił barw Liverpoolu.
W 1945 mając 36 lat zaakceptował propozycję zostania managerem Manchesteru United. Klub był w opłakanym stanie. Old trafford było uszkodzone po drugiej wojnie światowej, klub nie miał pieniędzy, nie osiągnął wiele przez ostatnie 15 lat. Można śmiało stwierdzić, że United było wtedy takim klubem jak dzisiaj Sheffield Wednesday lub Man City. Duży klub z północy z potencjałem, ale grający poniżej oczekiwań i tak naprawdę znany tylko w swoim mieście. W tym czasie największym klubem był Arsenal, który w latach 30-tych zdobył cztery tytuły mistrzowskie.
Pierwsza wielka drużyna Busby'ego
Busby chciał to zmienić. Szkot wierzył w atrakcyjną ofensywną grę, wymagał od swoich zawodników nie tylko zwycięstw, ale także widowiskowej gry, która wprawiała w zachwyt kibiców. Przez pierwsze trzy lata po wojnie United rozgrywało mecze na Main Road, gdyż Old trafford było zniszczone bombami. Wraz z przebudową stadionu trwała także przebudowa drużyny. W 1947 roku wprowadzono na szeroką skalę politykę młodzieżową, system skautingu został poszerzony i zreorganizowany. Dzięki zręcznemu planowaniu i mądrym zakupom, Busby stworzył zespół, który w 1948 roku zdobył FA Cup pokonując w finale Blackpool 4-2. Graczami United byli wówczas tacy znamienici zawodnicy jak Carey, Mitten, Pearson czy Rowley. Po tym sukcesie przyszedł także czas na wygranie mistrzostwa kraju - po latach niepowodzeń udało się wygrać ligę w roku 1952, zdobywając po drodze mnóstwo bramek.
Busby - właściwy człowiek na właściwym miejscu
Wielu ludzi często wyobraża sobie Busby`ego jako miłego staruszka, który pozwala swojemu asystentowi Jimmy`emu Murphy`emu krzyczeć i dyscyplinować zawodników. Prawda jest taka, że tak obraz był znany publicznie, a w szatni Busby potrafił być bezlitosny jak mało kto. Byłoby naiwnością myśleć, że ktoś potulny jak baranek mógłby osiągnąć tak wiele w piłkarskim świecie. W przeciwieństwie do innych managerów nie był zwolennikiem rozpieszczania graczy wysokimi kontraktami. Chociaż tolerował zachowanie George`a Besta, to innych graczy karał ostro, jak chociażby Charlie Mittena, za to, że ten podważał jego autorytet jako managera.
Dzieci Busby'ego i Monachium
Po sukcesie z 1952 roku Busby poczuł, że jego drużyna straciła zadziorność i polot. Aby temu zaradzić zdecydował się na drastyczną i zarazem sławną decyzję o zastąpieniu większości graczy młodzikami: tak narodziły się legendarne "Dzieci Busby`ego". Drużyna złożona w większości z młodych zawodników szturmem zdobyła ligę i tchnęła powiew świeżości i optymizmu w surową powojenną Anglię. Zespół złożony z takich zawodników jak Bobby Charlton, Duncan Edwards, Eddie Colman, Dennis Viollet, Tommy Taylor, Bill Foulkes czy Jackie Blanchflower był olśniewający, genialny i siał spustoszenie wśród rywali. To wszystko zaowocowało dwoma tytułami mistrzowskimi w latach 1956 i 1957 i grą w Pucharze Europy. Manchester United był pierwszym angielskim klubem w tych rozgrywkach i Busby wiedział, że jest to przyszłość klubowej piłki nożnej. Jednak jego poglądy nie były podzielane przez 'ciasno myślących' przedstawicieli FA. United nie miało żadnych przesunięć w kalendarzu rozgrywek co oznaczało, że po meczach w Europie zespół musiał bardzo szybko wracać do Anglii i przygotować się do następnego spotkania.
W 1958 roku podczas powrotu z meczu z zespołem Red Star Belgrad nastąpiła jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii piłki nożnej - na lotnisku w Monachium rozbił się samolot, którym lecieli piłkarze Manchesteru United. Ośmiu zawodników straciło życie a Matt Busby został poważnie ranny. Drużyna, która przez dwa kolejne sezony zdobywała mistrzostwo Anglii przestała praktycznie istnieć. Dzieci Busby`ego odeszły, a świat został pozbawiony takich talentów piłkarskich jak Edwards czy Taylor. Ta tragedia miała głęboki wpływ na Brytyjczyków. Monachium stało się miejscem katastrofy nie tylko dla Manchesteru United ale także dla całego narodu. W tej mniej cynicznej niż dziś erze, United spotkało się z ogromną falą współczucia i poparcia. Fani na całym świecie słyszeli o wielkiej drużynie z Manchesteru , która w kilka chwil przestała istnieć. Ci, którzy śledzili wyniki swojej drużyny teraz czuli się jeszcze bardziej z nią związani, ci, którzy teraz o niej usłyszeli mieli dla United specjalne miejsce w swoich sercach.
Busby powraca i podbija Europę
Busby wątpił czy będzie mógł dalej być managerem. W końcu jednak 'stanął na nogi' i zabrał się do tworzenia nowej, trzeciej już, drużyny, która okazała się najwspanialszą z dotychczasowych, drużyny, która osiągnęła to, co zostało zaprzepaszczone w Monachium. Przywrócona pracę z młodzieżą, co zaowocowało odkryciem takich talentów jak Stiles, Brennan, Kidd i geniusza piłkarskiego jakim bez wątpienia był George Best. Wraz z ocalałym z Monachium Bobby Charlton`em, zakupionymi Crerand`em i Denisem Law United powrócili na szczyt i w 1963 roku zdobyli FA Cup oraz dwa tytuły mistrzowskie w latach 1965 i 1967. Grając jak wcześniejsze pokolenie Dzieci Busby`ego błyskotliwie, z zaangażowaniem, stylem, geniuszem, United lat 60-tych z takimi zawodnikami jak Charlton, Best i Law zdobyło nową rzeszę kibiców.
Mistrzostwo z roku 1967 było prawdopodobnie ostatnim krokiem do zdobycia Świętego Graala - 29 maj 1968 roku najwspanialsza drużyna z trzech stworzonych przez Busby`ego wygrała Puchar Europy, pokonując w finale Benfikę Lizbonę 4-1. Cała Anglia była tego wieczoru za United, ludzie chcieli aby to trofeum trafiło do klubu, który powinien je zdobyć już 10 lat wcześniej. To było największe osiągnięcie Busby`ego, Czerwone Diabły były pierwszą angielską drużyną, która sięgnęła po Puchar Europy. Busby otrzymał tytuł szlachecki w 1968 roku i osiągnąwszy upragniony cel zrezygnował z prowadzenia Manchesteru United w 1969 roku., ale pozostał generalnym managerem i w 1971 otrzymał posadę w zarządzie klubu. Niestety, jego następcy pracowali w cieniu dawnych sukcesów i nigdy nie mogli dorównać standardom ustanowionym przez Matta Busby`ego. Gdy gwiazdy lat 60-tych odeszły nie znaleziono odpowiednich następców. W 1974 roku klub został zdegradowany do niższej klasy rozgrywek. W sześć lat po swoim największym triumfie United było w podobnej sytuacji jak w latach 30-tych. W końcu United powróciło na zwycięską drogę, ale nikt nie mógł zbliżyć się do sukcesów Busby`ego, przynajmniej dopóki w 1986 roku nie pojawił się inny Szkot - Alex Ferguson. W 1982 Busby został prezydentem klubu, zajmował też wysoką pozycję we władzach ligi angielskiej.
Podsumowanie
20 stycznia 1994 roku w wieku 85 lat zmarł Matt Busby. Na szczęście dożył czasów kiedy stworzone przez niego imperium znalazło się w dobrych rękach. Miał dużą satysfakcję widząc jak Alex Ferguson ożywił United i drużyna grała tak jak za jego czasów. Czerwone Diabły było znowu najlepszym zespołem w Anglii, a w dniu jego urodzin w 1999 roku udało się poprawić wyczyn z 1968r roku - Manchester United wygrał Ligę Mistrzów, czym przypieczętował zdobycie Potrójnej Korony. Dziedzictwem Busby`ego są podstawy, filozofia, styl i pasja, które zmieniły zwykły klub z przemysłowej północnej Anglii w najbardziej znany, olśniewający, najbogatszy i największy klub na świecie. Sir Matt Busby stworzył legendę Manchesteru United i czyniąc to sam został legendą piłkarskiego świata.