Chris Smalling 90' [sam.]
Data: 17.05.2016 r.

Manchester United: De Gea - Valencia, Smalling, Blind, Borthwick-Jackson, Carrick, Rooney, Mata (Herrera 75'), Lingard, Martial (Young 84'), Rashford (Depay 79')

AFC Bournemouth: Federici - Cook, Elphick, Daniels, Francis - Ritchie, Surman, Pugh (Gradel 66'), Gosling - Wilson (Grabban 79'), King (Afobe 66')

Manchester United zakończył ligowy sezon 2015/2016 w Premier League pewną wygraną z Bournemouth 3:1. Bramki strzelali Wayne Rooney, Marcus Rashford oraz Ashley Young. Trzy punkty pozwoliły zakończyć Diabłom rozgrywki na 5. pozycji w tabeli. Smutnym akcentem na koniec meczu był samobójczy gol Smallinga, który pozbawił De Geę Złotej Rękawicy.

Przez pierwsze pół godziny spotkania United z Bournemouth na Old Trafford nie oglądaliśmy żadnego celnego strzału na bramkę. Manchester United często dogrywał piłki w pole karne, próbował atakować skrzydłami, podawał prostopadle za plecy obrońców, lecz wszystkie próby kończyły się fiaskiem.

Bramkarza gości udało się przetestować dopiero w 27. minucie. Goalkeeper Bournemouth wyszedł do dośrodkowania Martiala i pewnie złapał piłkę, bo nie atakował go żaden piłkarz Czerwonych Diabłów. Kilka minut później groźnie zrobiło się po wrzutce Rooneya w pole karne z rzutu wolnego. Anglik przerzucił futbolówkę nad zawodnikami w kierunku atakującego Carricka. Michael próbował dostawić nogę z będąc około 5 metrów od bramki, lecz nie trafił.

W 37. minucie Pugh miał dogodną okazję do strzelenia gola. Zawodnik Wisienek otrzymał podanie spod linii końcowej w polu karnym. Wracający obrońcy United zostawili mu sporo miejsca, co pozwoliło mu oddać strzał z bliskiej odległości. Na szczęście dobrze ustawiony był Antonio Valencia, który zablokował uderzenie. W odpowiedzi Rashford próbował indywidualnego ataku prawą flanką po szybkiej kontrze. Młody napastnik nie poradził sobie z ostatnim obrońcą i goście odzyskali futbolówkę.

Braki emocji w początkowej fazie gry United wynagrodziło nam trafienie Wayne’a Rooneya w 43. minucie po koronkowej akcji całego zespołu. Atak rozpoczął Martial przyspieszając gwałtownie przed polem karnym. Francuz podał do Maty, ten od razu odegrał do Anthony’ego obiegającego obrońcę, później Francuz z pierwszej piłki podał w pole karne. Strzelać mógł Rashford, ale młody napastnik puścił piłkę pod nogą do stojącego za nim Rooneya. Wazza takich sytuacji nie marnuje i pewnie skierował ją do siatki Federiciego. Był to 100. gol Rooneya strzelony na Old Trafford w Premier League.

Po przerwie United po raz kolejny popisali się szybką wymianą piłki na jeden kontakt w polu karnym. W akcji udział wzięli Carrick, Martial a finalnie futbolówka trafiła do Maty. Hiszpan zastawił się przed ostatnim obrońcą i upadł na murawę. Cook zahaczył pomocnika, nie trafiając w piłkę. To powinien być rzut karny, lecz sędzia główny nie zauważył tego przewinienia.

55. minuta to mocne uderzenie Michaela Carricka zza pola karnego, w stylu Paula Scholesa. Piłka po uderzeniu Anglika otarła się delikatnie od zawodnika Bournemouth i zatrzymała się na poprzeczce bramki Federiciego. Rashford próbował jeszcze dobić akcję strzałem głową, lecz był w złej pozycji do oddania strzału.

United z minut na minutę nabierali tempa. Po ataku Rashforda, strzał z pola karnego oddał Mata. Piłka jednak została zablokowana. Dobijać ją próbował jeszcze Lingard, ale strzał Anglika otarł się od rywala i wyleciał na rzut rożny. W kolejnej akcji Valencia miał sporo wolnego miejsca i zdecydował się na potężne uderzenie zza pola karnego. Strzał Ekwadorczyka zmierzał prosto w okienko bramko Federiciego. Goalkeeper Wisienek popisał się jednak niesłychaną paradą, wybijając piłkę poza linię końcową.

Wynik na Old Trafford udało się podwyższyć w 75. minucie za sprawą Marcusa Rashforda. Akcję rozpoczął Wayne Rooney podaniem za plecy obrońców do Valencii. Antonio zgrał futbolówkę z pierwszej piłki głową do stojącego nieco z tyłu Rashforda. Młody zawodnik United bez zastanowienia uderzył ją mocno po ziemi i tym samym wpisał się na listę strzelców.

Nie był to jednak koniec emocji w ostatnim meczu sezonu na Old Trafford. Kapitalnym podaniem w 87. minucie popisał się Rooney, zagrywając nad linią obrońców Wisienek. Piłkę przyjął Young na dziesiątym metrze, strzelił i choć Federici zdołał trącić futbolówkę, to uderzenie było za mocne, aby powstrzymać piłkę przed wturlaniem się do bramki. Angielski skrzydłowy minutę później ponownie pokonał Federiciego, tym razem w akcji sama na sam. Niestety podczas tego ataku Young był na spalonym.

Niestety fatalnym akcentem zakończyło się to spotkanie w doliczonym czasie gry. Herrera dał się łatwo powalić przy polu karnym, mocny strzał z pola karnego oddał Afobe, a piłka po rykoszecie od nogi Smalling wpadła do siatki De Gei. Oznaczało to, że nagroda Złotej Rękawicy powędruje w tym sezonie jedynie do Petra Cecha. Przy zachowaniu czystego konta, De Gea również otrzymałby to wyróżnienie.