Data: 07.12.2011 r.
Stadion: St. Jakob-Park

FC Basel: Sommer – Park Joo Ho, Dragović, Abraham, Steinhoefer – F. Frei, Xhaka (Chipperfield 83'), Cabral, Shaqiri (Stocker 90') – A. Frei (Kusunga 88') – Steller

Manchester United: De Gea – Evra, Ferdinand, Vidić (Evans 44'), Smalling – Young (Welbeck 64'), Jones, Giggs, Park Ji-sung (Macheda 82') – Nani – Rooney

Spotkanie na St. Jakob-Park rozpoczęło się fatalnie dla Czerwonych Diabłów. W 9. minucie w polu karnym Nemanja Vidić uderzył ręką Chrisa Smallinga. Młody Anglik leżał na boisku, ale sędzia nie przerwał spotkania, co bezlitośnie wykorzystali gospodarze. Z lewej strony mocno dośrodkował Xherdan Shaqiri, David de Gea strącił piłkę pod nogi Marco Strellera, który skorzystał z prezentu i mocnym strzałem pokonał Hiszpana.

Stracony gol podrażnił ambicje mistrzów Anglii. Piłkarze Manchesteru United szybko stanęli przed szansą odrobienia strat, ale uderzenie Naniego zza pola karnego minęło bramkę FC Basel o dobry metr.

W kolejnych minutach Czerwone Diabły długo utrzymywały się przy piłce, lecz nie przekładało się to na sytuacje pod bramką Yanna Sommera, bo gospodarze bronili się bardzo umiejętnie. Z powodu grząskiej murawy zawodnicy mieli również trudności z wymianą szybkich podań.

W 30. minucie przed fantastyczną okazją stanął Wayne Rooney. Na piąty metr bardzo dobre dośrodkowanie posłał Nani, a tam Anglik fatalnie skiksował. Jego błąd próbował naprawiać jeszcze Park, lecz nie udało mu się oddać dobrego strzału.

Ciekawie pod bramką FC Basel było pięć minut później. Prostopadłą piłkę do Rooneya zagrał Ryan Giggs, napastnik Czerwonych Diabłów bez chwili zastanowienia zdecydował się na strzał, ale był on za słaby, by zaskoczyć Sommera.

Do końca pierwszej połowy Czerwone Diabły nie potrafiły znaleźć recepty na szwajcarski mur. Na domiar złego poważnej kontuzji kolana nabawił się Nemanja Vidić i musiał opuścić plac gry na noszach.

Druga połowa mogła rozpocząć fantastycznie dla Manchesteru United. W 49. minucie Giggs idealnym podaniem obsłużył Rooneya, ten jednak z ostrego kąta posłał piłkę obok dalszego słupka bramki FC Basel.

W 53. minucie kapitalną interwencją popisał się De Gea. Hiszpański bramkarz w świetnym stylu przeniósł piłkę nad poprzeczką po piekielnie groźnym uderzeniu Alexandra Freia z rzutu wolnego.

W 60. minucie kibice FC Basel wstrzymali oddech. Markus Steinhoefer interweniował we własnym w polu karnym tak nieudolnie, że brakowało dosłownie kilu centymetrów, aby piłka ugrzęzła w bramce. Ostatecznie odbiła się tylko od poprzeczki, a gospodarze oddalili grę od własnej szesnastki.

Sir Alex Ferguson widząc nieporadne ataki swoich zawodników w 64. minucie zdecydował się na drugą zmianę – Ashleya Younga zastąpił Danny Welbeck.

W kolejnych minutach Czerwone Diabły wyprowadzały atak za atakiem na bramkę FC Basel, ale albo nie kończyły się one strzałami, albo tak jak w przypadku sytuacji Rooneya były one niecelne.

Nieporadność Manchesteru United zemściła się w 84. minucie. Z lewej strony piłkę dośrodkował Shaqiri, tej nie wybił żaden z zawodników Czerwonych Diabłów, a będący na piątym metrze Alexander Frei podwyższył na 2:0.

W 89. minucie mistrzowie Anglii w końcu sforsowali obronę Szwajcarów. W olbrzymim zamieszaniu piłkę do siatki wpakował Phil Jones. Na zegarze pozostawało wraz z doliczonym czasem gry cztery minuty, ale to nie wystarczyło, aby zdobyć wyrównującego gola.