Data: 24.05.2017 r.
Stadion: Friends Arena

Ajax Amsterdam: Onana - Veltman, Riedewald (De Jong 81'), Sanchez, De Ligt, Klaassen, Younes, Schone (Van de Beek 70'), Ziyech, Traore, Dolberg (Neres 62')

Manchester United: Romero - Valencia, Smalling, Blind, Darmian, Herrera, Fellaini, Pogba, Mata (Rooney 90'), Mychitarian (Lingard 74'), Rashford (Martial 84')

Manchester United pokonał zespół Ajaxu Amsterdam w finale Ligi Europy 2:0 po bramkach Paula Pogby oraz Henricha Mychitariana. To historyczny, pierwszy triumf ekipy z Old Trafford w tych rozgrywkach oraz trzecie trofeum w debiutanckim sezonie Jose Mourinho w United.

Czerwone Diabły od pierwszych minut przyjęły postawę ofensywną i agresywnie doskakiwał do każdej możliwej piłki na połowie rywala. W 10. minucie niewiele brakowało, aby kibice Czerwonych Diabłów bili brawa po strzelonej bramce. Paul Pogba zagrał efektownie piętką do Juana Maty wybiegającego za linię obrońców. Hiszpan od razu odegrał przed bramkarza do Marouane’a Fellainiego. Belg jednak niestety minął się o kilka centymetrów z futbolówką i nie zdołał oddać strzału z bardzo bliskiej odległości.

Holendrzy odegrali się 5 minut później. Na lewej flance Valencii uciekł Younes i podał do lepiej ustawionego Traore. Napastnik Ajaxu skorzystał z czystej pozycji i przymierzył mocno w okienko bramki przy krótki słupku. Sergio Romero był na szczęście dobrze ustawiony i spokojnie wyłapał piłkę.

Wynik spotkania został otworzony za sprawą Paula Pogby w kolejnej akcji. Juan Mata wysokim pressingiem odebrał futbolówkę pod polem karnym rywali i odegrał do Fellainiego. Belg następnie szybko rozciągnął grę do Pogby, ten poprawił sobie piłkę, uderzył mocno lewą nogą i po rykoszecie od nogi Sancheza futbolówka wpadła do siatki Onana.

W 24. minucie Fellaini niczym rasowy rozgrywający rozciągnął grę dalekim podanie na skrzydle do wybiegającego Valencii. Antonio ruszył z szybkim atakiem, wyprzedził bocznego obrońcę Ajaxu i huknął ile sił w nogach. Obrońca Manchesteru United trafił niestety prosto w Onana, który wypiąstkował strzał rywala przed siebie.

Pierwsze sekundy drugiej połowy zapowiadały agresywne ataki Ajaxu. Sytuacja obróciła się jednak o 180 stopni minutę później, gdy Henrich Mychitarian podwyższył wynik spotkania na 2:0. Piłkę w pole karne z rzutu rożnego dośrodkował Juan Mata, głową strącił ją Chris Smalling, a ustawiony tyłem do bramki Ormianin oddał celny strzał skromną przewrotką z bliskiej odległości.

64. minuta to dobre uderzenie Marouane’a Fellainiego głową po dośrodkowaniu od Paula Pogby. Belg jednak trafił prosto w ręce bramkarza Ajaxu Amsterdam. Trzeba pochwalić pomocnika Manchesteru United za całokształt gry w tym spotkaniu. Fellaini wywalczył chyba każdą możliwą górną piłkę, która zmierzała w jego kierunku. Dodatkowo Belg świetnie zastawiał się, dryblował i rozdawał piłki do kolegów wokół.

Druga połowa do końca mała już ten sam scenariusz. Ajax Amsterdam atakował całym zespołem, a Manchester United bronił całym zespołem w obrębie swojego pola karnego. Ekipa Mourinho była na tyle skuteczna, że Sergio Romero nie musiał ratować swojego zespołu żadną trudną obroną. Holendrzy próbowali również strzałów z dystansu, jak ten Sancheza z 84. minuty, jednak nie były one skierowane w światło bramki Romero.

Jesse Lingard w 87. minucie wystrzelił jak z procy za plecy obrońców Ajaxu po podaniu od Anthony’ego Martiala. Anglik miał sporą przewagę nad defensorami, ale zanim znalazł się w dogodnej sytuacji strzeleckiej, zdołał go dopaść Sanchez, który czysto odebrał mu piłkę.

W odpowiedzi Smallingiem w polu karnym Manchesteru United zakręcił Van de Beek. Holender uderzył lewą nogą z ostrego kąta, lecz argentyński goalkeeper był dobrze ustawiony i bez problemu chwycił piłkę w locie.