LIGA EUROPY

53' Siem De Jong
87' Toby Alderweireld
Fabio Da Silva 51'
Ashley Young 60'
Javier Heranndez 87'
Godzina: 19:00
Data: 16.02.2012 r.
Stadion: Amsterdam ArenA

Ajax: Vermeer - Alderweireld, Vertonghen, Anita, Koppers (Boilesen 63'), Eriksen, S. de Jong, Aissati, Sulejmani, Bulykin (Van Rhijn 60'), Ozbiliz (Lukoki 80')

Man Utd: De Gea - Jones, Evans, Ferdinand, Fabio - Nani, Carrick, Cleverley (Scholes 61'), Young [(Valencia 76') Welbeck 87'] - Hernandez, Rooney

Manchester United po dobrym spotkaniu pokonał na wyjeździe Ajax Amsterdam 2:0. Bramki dla Czerwonych Diabłow zdobyli w drugiej połowie Young oraz Hernandez. Rewanż na Old Trafford już za tydzień!

Pierwsze minuty na Amsterdam Arena przebiegały bardzo spokojnie. Zawodnicy obu zespołów szanowali piłkę i unikali prostych błędów.

Ciekawą i ładną dla oka akcję Czerwone Diabły wypracowały w 9. minucie. Evans do spółki z Nanim ograł trzech zawodników, po czym wystawił piłkę na skrzydło do Younga. Ashley po dobrym dryblingu wypracował dla United jedynie rzut rożny, z którego nie udało się już niestety zagrozić bramce Vermeera.

W 18. minucie indywidualną akcją w Ajaxie popisał się Koppers. Po kilkudziesięciometrowym rajdzie uderzył piłkę lewą nogą po ziemi. Zabrakło jednak siły i De Gea spokojnie wyłapał futbolówkę. Niedługo potem strzałem z dystansu Vermeera próbował zaskoczyć Rooney. Uderzył jednak w środek bramki, gdzie stał bramkarz Ajaxu.

22. minuta to mocne, prostopadłe zagranie od Rooneya do wybierającego Javiera Hernandeza. Anglik rzucił się w pogoń za futbolówką, jednak nie miał większych szans z dobrze ustawionym goalkeeperem Holendrów.

Po prawie pół godzinie gry Nani fatalnie zachował się po prostopadłym zagraniu Hernandeza w pole karne. Portugalczyk był w idealnym miejscu do dośrodkowania lub oddania zaskakującego strzały z ostrego kąta. Nie wiadomo jednak, co miał na myśli Nani bo piłka poszybowała w górne rzędy trybun...

32. minuta to potężne uderzenie De Jonga z około 25 metrów. De Gea fantastycznie wybił futbolówkę na rzut rożny. Piłka zmierzała w światło bramki tuż obok słupka. Pięć minut później Holendrzy po raz kolejny testowali umiejętności De Gei przy uderzeniach z dystansu. Tym razem celował Ekirsen, ale piłka po jego strzale poleciała prosto w ręce bramkarza United.

Trzy minuty przed końcem pierwszej połowy dobry wypad ofensywny zaliczył Fabio da Silva. Brazylijczyk prostym zacięciem uwolnił się spod opieki obrońcy Ajaxu, po czym natychmiast dośrodkował do Naniego w pole karne. Portugalczyk zdołał oddać strzał głową, ale niezbyt celny, przez co futbolówka wyleciała poza linię końcową.

Manchester United drugą połowę rozpoczął od mocnego uderzenia. Po kontrze i podaniu Hernandeza, Nani zbiegł ze skrzydła w stronę pola karnego i uderzył technicznie pod poprzeczkę. Vermeer zdołał wybić futbolówkę na rzut rożny. W odpowiedzi Sulejmani zagrywał piłkę do Bulykina, za plecy Ferdinanda. Napastnik Ajaxu uderzył jednak daleko od bramki De Gei.

W 52. minucie Hernandez znalazł się w sytuacji sam na sam po dobrym podaniu Rooneya. Meksykanin półobrotem przyjął piłkę i minął jednego defensora. Szybko doskoczył jednak do niego Anita, a ostatecznie Vermeer wyciągnął piłkę spod nóg Meksykanina.

Kolejne minuty przynosiły kolejne ataki i akcje Manchesteru United. Gracze sir Alexa Fergusona wyraźnie podkręciły tempo, spychając Holendrów na własną połowę. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

Po rzucie rożnym i lekkim zamieszaniu w 60. minucie piłka spadła pod nogi niepilnowanego Ashleya Younga, po podaniu Naniego. Anglik prostym zwodem przełożył piłkę na prawą nogę, minął rywala i mocnym strzałem wpakował piłkę do siatki z około 10 metrów otwierając tym samym wynik spotkania.

Trzy minuty później mogło być już 2:0 dla Diabłów. Po akcji prawą stroną, piłkę w pole karne za plecami obrońców dostał Nani. Skrzydłowy obrócił się na pięcie, uderzył lewą nogą, a Vermeer końcami palców przeniósł piłkę nad poprzeczkę.

W 74. minucie Eriksen na pełnej szybkości przebiegł połowę Manchesteru United w indywidualnym rajdzie z piłką. Łatwo zakręcił Ferdinandem i oddał mocny strzał zza pola karnego na bramkę De Gei. Strzał został skierowany w środek bramki, co znacznie ułatwiło zadanie hiszpańskiego bramkarzowi.

W ostatnich minutach tempo gry wyraźnie spadło. Gracze Manchesteru United częściej bronili się niż próbowali wyprowadzić szybkie kontry. Przełożyło się to na posiadanie piłki przez Holendrów oraz ilość akcji pod bramką De Gei. Sulejmani próbował w 85. minucie zaskoczyć Hiszpana z dystansu. I tym razem piłka poleciała prosto w ręce De gei.

W odpowiedzi Manchester United przeprowadził błyskawiczną akcję. Hernandez wystawił piłkę Rooneyowi. Wazza mógł spokojnie strzelać, ale odegrał piłkę do Chicharito. Meksykanin uderzył piłkę po ziemi. Ta odbiła się jeszcze od nóg Vermeera i wolno przekroczyła linię bramkową, podwyższając wynik na 2:0.

Do końca meczu gracze Ajaxu walczyli jeszcze o bramkę honorową. Wszelkie próby kończyły się jednak niepowodzeniem. Sędzia po trzech doliczonych minutach zakończył spotkanie. Czerwone Diabły rozegrają rewanż na Old Trafford z ogromną przewagą.