90' Facundo Pellistri Nico Williams 29'
Aitor Paredes 66'
Godzina: 17:00
Data: 06.08.2023 r.
Stadion: Aviva Stadium

Manchester United: Heaton – Wan-Bissaka, Maguire, Lindelof, Fernandez (Evans 64’) – Gore (Emeran 80’), Eriksen, Van de Beek (Hannibal 46’) – Pellistri, Sancho (Hugill 64’), Forson

Athletic Bilbao: Simon – De Marcos, Dani Vivian, Aitor Paredes, Lekue (Nolaskoain 76’) – Vesga, Ruiz De Galarreta (Herrera 76’) – Nico Williams (Villalibre 46’), Sancet (Gómez 56’), Munain (Imanol 76’) – Inaki Williams

Manchester United zremisował z Athletikiem Bilbao 1:1 (0:1) w ostatnim meczu sparingowym przed startem sezonu 2023/2024. Gola na wagę remisu w ostatniej akcji spotkania zdobył Facundo Pellistri.

Zgodnie z przewidywaniami Erik ten Hag dał w Dublinie szansę gry piłkarzom, którzy w sobotę nie zagrali z RC Lens (3:1) lub dostali mało minut na boisku. W wyjściowej jedenastce zobaczyliśmy m.in. Harry’ego Maguire’a, Victora Lindelofa czy Christiana Eriksena. Rola kapitana przypadła tym razem Tomowi Heatonowi.

Manchester United mecz w Dublinie rozpoczął na wysokich obrotach i już w 3. minucie powinien objąć prowadzenie. Niezwykle aktywny od pierwszego gwizdka był Facundo Pellistri. Urugwajczyk zagrał bardzo dobrą piłkę do Jadona Sancho, ten znalazł się w sytuacji sam na sam z Unaiem Simonem, ale przegrał pojedynek z golkiperem Basków.

Kilka minut później swoją okazję miał Donny van de Beek. Holender oddał strzał z bliskiej odległości, lecz nie zagroził poważnie bramce przeciwnika.

Athletic Bilbao w kolejnych minutach coraz częściej dochodził do głosu. Aktywni w ofensywie byli bracia Williams. W 14. minucie Inaki postraszył Toma Heatona strzałem z jedenastu metrów. Na prawym skrzydle szalał natomiast młodszy brat Nico.

W 25. minucie wydawało się, że Athletic Bilbao otrzymał jedenastkę. Alvaro Fernandez został wkręcony w ziemię przez Nico Williamsa i początkowo sędzia wskazał na jedenastkę po faulu młodego defensora United. Po konsultacji z arbitrem liniowym okazało się, że przewinienie miało miejsce tuż przed szesnastką. Strzał na bramkę United oddał Iñigo Lekue, lecz czujność między słupkami zachował Heaton.

Golkiper Czerwonych Diabłów nie miał już nic do powiedzenia w 29. minucie. Błąd przy wyprowadzeniu akcji od tyłu popełnił Harry Maguire. Anglik oddał piłkę przeciwnikowi, a Oihan Sancet szybkim podaniem uruchomił Nico Williamsa. Młody zawodnik wpadł w szesnastkę United i przerzucił futbolówkę nad wychodzącym z bramki Heatonem.

Manchester United chciał szybko zareagować na straconą bramkę, ale niezłą próbę na swoim koncie zapisał tylko Facundo Pellistri. Strzał Urugwajczyka z bliskiej odległości został jednak zablokowany. Grę w końcówce pierwszej połowy utrudniała ulewa, która przeszła nad Aviva Stadium.

W przerwie Erik ten Hag zdecydował się tylko na jedną zmianę – Hannibal Mejbri zastąpił Donny’ego van de Beeka. Tuż po zmianie stron celny strzał zza pola karnego zanotował Dan Gore. Uderzenie młodego pomocnika nie sprawiło jednak problemów Unaiowi Simonowi.

Kolejne minuty upłynęły pod znakiem przewagi Athletiku Bilbao. Baskowie mieli piłkę, ale nie zagrażali poważnie bramce Toma Heatona. W szeregach Manchesteru United mało było ruchu i determinacji do zmiany niekorzystnego wyniku.

Od 66. minuty Manchester United grał w przewadze jednego zawodnika. Czerwoną kartkę obejrzał Aitor Paredes, który powalił na ziemię wychodzącego na czystą pozycję Hannibala Mejbriego. Arbiter nie miał wątpliwości, że Tunezyjczyk znalazłby się w sytuacji sam na sam z golkiperem Athletiku i usunął z boiska gracza Basków.

W 73. minucie Hannibal znów stanął przed niezłą sytuacją na wyrównanie stanu rywalizacji. Tym razem młody pomocnik dostał idealne dośrodkowanie od Aarona Wana-Bissaki na jedenastym metrze. Tunezyjczyk zdecydował się kończyć akcję wolejem, ale pomylił się nieznacznie.

Manchester United w końcówce spotkania w Dublinie nieco podkręcił tempo. Czerwone Diabły dopięły swego dopiero w ostatniej akcji meczu. Piłkę w pole karne z prawego skrzydła zagrał Aaron Wan-Bissaka, a w szesnastce pojedynek główkowy wygrał Harry Maguire. Anglik strącił futbolówkę do Facundo Pellistriego, który strzałem z woleja wyrównał stan rywalizacji w Dublinie.

Niedzielne spotkanie było ostatnim sparingiem przed startem sezonu 2023/2024. Czerwone Diabły już 14 sierpnia zmierzą się z Wolverhampton Wanderers o ligowe punkty.