Data: 21.05.2016 r.
Stadion: Wembley

Crystal Palace: Hennessey - Ward, Dann (Mariappa 90'), Delaney, Souare, Zaha, Cabaye (Puncheon 72'), McArthur, Jedinak, Bolasie, Wickham (Gayle 86')

Manchester United: De Gea - Valencia, Smalling, Blind, Rojo (Darmian 66'), Carrick, Fellaini, Mata (Lingard 90'), Rooney, Martial, Rashford (Young 73')

Manchester United pokonał zespół Crystal Palace w finale FA Cup na Wembley 2:1 w doliczonym czasie gry. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 111. minucie meczu Jesse Lingard. Drugą połowę dogrywki ekipa Louisa van Gaala rozgrywała w 10 zawodników, po tym jak dwie żółte kartki obejrzał Chris Smalling.

Pierwsza dogodna sytuacja w finale FA Cup miała miejsce w 10. minucie. Marcus Rashford odegrał piłkę na skraj pola karnego do Juana Maty. Hiszpan błyskawicznie oddał futbolówkę modemu napastnikowi, który bez namysłu oddał strzał. Niestety piłka została zablokowana przez defensora Crystal Palace.

W 18. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego strzał głową oddał Bolasie. Piłka wędrowała pod poprzeczkę bramki Manchesteru United, jednak tuż nad głową De Gei. Hiszpan nie miał więc problemów z wypiąstkowaniem futbolówki poza linię końcową.

Chwilę później bardzo groźny strzał na bramkę Palace oddał Juan Mata. Hiszpan zaatakował prawą flanką, a gdy piłka mu nieco odskoczyła i odbiła się od rywala, otworzyło mu to drogę do bramki. Hiszpan strzelił z pierwszej piłki lewą nogą, ale Hennessey zdołał wyciągnąć strzał przy ziemi.

Rashford błysnął swoim sprytem w 33. minucie meczu, gdy prostym zwodem uciekł rywalowi na skrzydle i rozpoczął bardzo szybki atak. Po chwili napastnik podał piłkę wzdłuż pola karnego, po drugiej stronie znalazł się Martial, który mocno uderzył prawą nogą. Niestety na linii lotu piłki znalazł się Ward i United wywalczyli tylko rzut rożny.

Kiepski okres gry Manchester United przerwał dopiero w 53. minucie. Po odegraniu piętką piłki w polu karnym w wykonaniu Rashforda, Marouane Fellaini kropnął futbolówkę z całej siły. Belg jednak trafił tylko w spojenie bramki Hennesseya.

Swoją okazję w 61. minucie miał Anthony Martial. Anglik doszedł do główki po lekkim dośrodkowaniu w pole karne od Antonio Valencii. Francuz skierował piłkę w stronę bramki Crystal Palace, jednak ta zatrzymała się słupku. Francuz kilka minut później oddał jeszcze jeden groźny strzał. Martial tym razem został stanowczo zablokowany przez Delaneya.

Na ostatnie kilkanaście minut Louis van Gaal musiał wprowadzić dwie wymuszone zmiany. Najpierw urazu kolana doznał Marcos Rojo i został zastąpiony przez Darmiana. Chwilę potem na kolano leżącego Rashforda nadepnął Cabaye. Młody Anglik również nie był w stanie kontynuować gry. Holender w jego miejsce wprowadził Ashleya Younga.

Czarny scenariusz United ziścił się w 78. minucie. Po rzucie rożnym Fellaini daleko wybił piłkę poza pole karne. Ward od razu posłał piłkę z powrotem na lewą flankę. Tam przyjął ją Jason Puncheon i mocnym wolejem z bardzo ostrego kąta wpakował piłkę do bramki De Gei.

Przewaga Crystal Palace nie utrzymała się na szczęście zbyt długo. Rooney rozpoczął atak mijając kilku rywali. Będąc już w polu karnym, zbiegł do boku i dograł futbolówkę nad głowami rywali. Klatką zgrał ją Marouane Fellaini, a strzał na bramkę oddał Juan Mata. Futbolówka po uderzeniu Hiszpana odbiła się jeszcze od nogi jednego z defensorów Palace i wtoczyła się do siatki Hennesseya.

Niewiele brakowało, aby Wilfried Zaha rozstrzygnął losy spotkania w doliczonym czasie gry. Anglik urwał się spod opieki Chris Smallinga i znalazł się w bardzo dogodnej pozycji strzeleckiej. Na szczęście United, po uderzeniu Zahy piłka wpadła w boczną siatkę bramki Davida De Gei. Była to ostatnia akcja w regulaminowym czasie gry.

W pierwszej połowie dogrywki United nie zagrozili realnie bramce Crystal Palace. Najdogodniejszą okazję miał Bolasie, który po kiepskim wybiciu piłki przez obronę United oddał bardzo mocny strzał z woleja. De Gea zachował jednak czujność i wybił piłkę lecącą po ziemi tuż przy słupku.

Drugą połowę dogrywki Manchester United musiał zagrać w 10. Drugą żółtą, a konsekwencji czerwoną kartkę złapał bowiem Chris Smalling, który próbując powstrzymać kontratak Bolasiego złapał go za nogę. Mark Clattenburg nie mógł podjąć innej decyzji. Było to idiotyczne zachowanie angielskiego obrońcy Manchesteru United.

W 107. minucie Gayle stanął oko w oko z Davidem De Geą po podaniu od Bolasiego. Zawodnik Palace nie miał jednak za bardzo pomysłu na oddanie strzału i uderzył lekko po ziemi. De Gea pewnie wybił strzał nogą. 110. minuta to atak Lingarda lewą flanką i świetne dogranie na główkę do wbiegającego Carricka. Anglik był totalnie nie pilnowany i mógł spokojnie przymierzyć. Chybił jednak o około metr.

Ataki United nie ustawały. Valencia w 111. minucie wbiegł z prawej flanki pod pole karne, dograł piłkę, ta została wybita kilka metrów od bramki, a tam czekał już Jesse Lingard. Anglik bez zastanowienia uderzył wolejem i wpakował ją do siatki pod poprzeczkę bramki Hennesseya.