Data: 12.03.2005 r.
Stadion: St Mary's Stadium

Southampton: Smith - Cranie, Lundekvam (Davenport 45'), Jakobsson, Higginbotham - Telfer, Oakley, Svensson, Bernard (McCann 62') - Camara (Phillips 80'), Crouch

Man Utd: Howard - Brown, Ferdinand, Silvestre, Heinze (O'Shea 60') - C. Ronaldo (Smith 67'), Keane (P. Neville 70'), Scholes, Fortune - van Nistelrooy, Rooney

Po porażce z Milanem w Lidze Mistrzów, Manchester United w wyjazdowym spotkaniu zmierzył się z Southampton w ramach FA Cup. „Czerwone Diabły” przystąpiły do tego spotkania w najmocniejszym składzie z van Nistelrooy’em i Rooney’em w ataku. W pomocy zamiast Giggs’a zagrał Quintion Fortune a w obronie kontuzjowanego Garego Neville’a zastąpił Wes Brown. Warte podkreślenia było to że gospodarze tego meczu czyli drużyna Southampton była niepokonana od września na własnym boisku ostatnio remisując z Arsenalem Londyn. Jednak Manchester United w tej edycji FA Cup nie stracił jeszcze bramki dlatego w tym spotkaniu uznawany był za lidera. Dla wszystkich którzy nie mieli okazji do obejrzenia spotkania przygotowaliśmy poniższą relację do której lektury zapraszamy.

Chyba lepszego początku kibice „Czerwonych Diabłów” nie mogli sobie wyobrazić. Po pierwszej akcji podopiecznych Sir Alexa pada bramka dająca prowadzenie. Gola zdobył Roy Keane który po dośrodkowaniu Quintion’a Fortune’a nie dał szans bramkarzowi Southampton. To gol numer 51 którego Keano strzelił w barwach United. To była 85 sekunda gry!

Jednak piłkarzom Manchesteru nie wystarczała jedna bramka, tuż po rozpoczęciu lewą stroną przedzierał się Wayne Rooney. Chwilę później akcja gospodarzy. Camara okazał się jednak słabszy od Silvestre i tylko aut dla „Świętych”. W 9 minucie pierwszą interwencją w tym spotkaniu popisał się Howard. Po rzucie wolnym wykonywanym przez Higginbotham’a, Amerykański bramkarz wybił piłkę na róg. Piłkę bitą z rzutu rożnego przejął Scholes który wyprowadził akcję podając do Keano. Tym razem górą obrońcy Southampton.

W 15 minucie rzut rożny dla United. Wykonawcą Scholes który bił piłkę w stronę pola karnego. Piłkę wybił jednak bramkarz gospodarzy, ale dopadł ją Rooney. Strzał Wayne’a daleki od ideału i od bramki Smith. Minutę później akcja „Świętych. Crouch główkował ale przytomnie Howard. Chwilę później Svensson ale uderzenie podobne do tego które wcześniej pokazał Rooney czyli wysoko nad bramką.

Pierwszych 20 minut do udanych nie mógł zaliczyć Ruud van Nistelrooy, Holender niewidoczny, ale nie ma się co dziwić, przecież nie grał spory czas. Dopiero w 21 minucie dał o sobie znać, uderzając na bramkę Smitha, jednak ten pewnie interweniował. 3 minuty później ponownie akcja pod bramką gospodarzy, tym razem Rooney próbował szczęścia.

W 24 minucie spotkania United byli blisko strzelenia bramki. Poprzeczka uratowała Smitha który popisał się świetną interwencją po dobitce Rooney’a ale korner dla MU. Wykonawcą rożnego był Paul Scholes, zagranie do Silvestre ale podanie Francuza do Ruud’a niecelne.

Pierwszą żółtą kartkę w tym spotkaniu zobaczył Gabriel Ivan Heinze za faul na Camarze. W 30 minucie kolejny faul na zawodniku gospodarzy. Tym razem przewinił Rio Ferdinand. Ale chwilę później Anglik blokuje uderzenie Camary i wyprowadza kolejną akcję Manchesteru. Na dziesięć minut przed końcem pierwszej części gry w jednym ze starć drobnego urazu nabawił się Ronaldo. Ale po chwili Portugalczyk wstał o własnych siłach.

W 35 minucie Howard po raz kolejny pewnie interweniuje w starciu z Camarą. Dwie minuty później akcja po drugiej stronie boiska. Na bramkę Smitha mocno uderzył Fortune i bramkarz gospodarzy wybił na róg. 60 sekund później dośrodkowanie Scholes’a do Ronaldo ale Cris fatalnie główkuje.

Końcowe minuty pierwszej części gry Manchester United zagrał spokojnie. Drużyna cofnęła się do tyłu gdzie rozgrywała piłkę pomiędzy sobą, konstruując ataki. Przed przerwą słupek uratował Southampton. Tym razem uderzał Rooney. Do pierwszej połowy sędzia doliczył 2 minuty.

W doliczonym czasie gry United zdobyli bramkę do szatni na 2:0. Strzelcem gola Cristiano Ronaldo który uderzeniem z pola karnego pokonuje Smith’a. Przy bramce asystę zaliczył Ruud van Nistelrooy który podawał z lewej strony pola karnego.

Druga połowa rozpoczęła się do zmiany w drużynie gospodarzy. Za Clausa Lundekvama wszedł Calum Davenport. Zaś zespół United wyszedł na drugą połowę bez zmian. Pierwsza akcja i rzut rożny wykonywał Paul Scholes, dośrodkowanie i strzał Ruud’a van Nistelrooy’a na bramkę Smitha.

Bramkarz gospodarzy wybił piłkę przed siebie i dopadł do niej Paul Scholes. Rudowłosy pomocnik „Czerwonych Diabłów” mocnym uderzeniem podwyższył na 3-0 dla United. Była to jego pierwsza bramka od stycznia tego roku.

Tuż po rozpoczęciu nieprzyjemny incydent, kibic rzucił czymś w Paula Smitha. Ale gra przerwana tylko na chwilę. Później akcja Ronaldo i Heinze. Strata piłki ale Keano przechwytuje piłkę. W 56 minucie ładne podanie Scholesa do Ruud’a i po strzale Holendra mamy rzut rożny. W odpowiedzi Southampton, strzał Higgingbotham’a ale broni Howard. Na pół godziny przed końcem spotkania zmiana w zespole Sir Alexa. Zmęczonego Heinze zastąpił O’Shea.

W 62 minucie kolejna akcja Camary ale i tym razem lepszy okazał się Howard. Kolejna zmiana w zespole Southampton. Olivier Bernard schodzi, a w jego miejsce wchodzi McCann. Chwilę po zmianie akcja Southampton, Crouch minął Silvestre ale jego uderzenie obok bramki. Sir Alex zdecydował się na drugą zmianę, tym razem na boisku pojawił się Smith a zszedł zmęczony Ronaldo. I jeszcze jedna zmiana, Keano zastąpiony przez Phila Neville’a.

Na 20 minut przed końcem, kolejne w tym meczu uderzenie Croucha na bramkę Howarda, ale broni Tim. Po jednym ze starć, Rooney musiał zejść na chwilę z boiska. Na szczęście szybko wraca na boisko i tuż po wejściu wyprowadza akcję dla United, podanie do Ruud’a przerwane przez Jakobssona. W 77 minucie dośrodkowanie Browna ale obrońcy wybijają daleko od pola karnego.

W 78 minucie po dośrodkowaniu Fortune’a gola próbował zdobyć Rooney ale piłka po jego strzale złapana przez bramkarza. Trzecia ostatnia zmiana w Southampton. Za Camarę wchodzi Kevin Phillips. Tak jak w końcówce pierwszej połowy tak i pod koniec drugich 45 minut szybkość gry spadła.

W 87 minucie gry United dobiło rywala strzelając bramkę na 4:0 i przypieczętowało tym samym swój awans do półfinału FA Cup. Czwartą bramkę zdobył Paul Scholes, była to jego druga bramka w tym spotkaniu, po raz drugi też asystował Ruud van Nistelrooy